Hoi An’da Yapılacak 11 Şey

Hoi An

Hoi An Vietnam ’ın, hatta belki de Güneydoğu Asya’nın en güzel şehri. Adım attığınız her nokta yepyeni bir sürprizle karşılıyor sizi. Yemekleri, insanları, doğası, tapınakları ile muhteşem bir yer Hoi An.

Eski Şehir’de Fotoğraf Turuna Çıkın

Hoi An

Hoi An’ın en güzel yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kısmı. Minik sokakları rengarenk dükkanlarla, kafelerle, tapınaklarla dolu. Gece olunca Eski Şehir adeta bir masal kentine dönüşüyor, binlerce rengarenk kağıt fener yanıyor. Her ay, ay takviminin 15. gününe denk gelecek şekilde Hoi An’da Işık Festivali düzenleniyor. Bu festivalin olduğu gece Eski Şehir’de floresan lamba, televizyon, radyo gibi elektronikler kullanılmıyor, şehir sadece kağıt fenerlerle aydınlatılıyor. Nehre mumlarla aydınlatılmış dilek sepetleri bırakılıyor. Tam bir görsel şölen.

 Tapınak Turu Yapın

Eski Şehir kısmında pek çok tapınak var. Bazıları ücretli, bazıları ücretsiz. Ücretli olan tapınaklar için 5 girişlik bilet satılıyor. Bu biletle kapsamı içindeki 22 müze, ev ve tapınaktan istediğiniz 5 mekanı ziyaret edebiliyorsunuz. Bilet almadan, ücretsiz gezilebilenler bile yeterince güzel. Bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Özellikle Quan Cong Tapınağı görülesi bir yer.

Japon Köprüsü’nden Geçin

Hoi An

Eski Şehir kısmındaki önemli bir yer de üstü kapalı, ahşap bir yapı olan Japon Köprüsü. Şehrin sembollerinden biri. 16. yüzyılda Japon tüccarlar tarafından yapılmış. Köprünün korunması ise bir ucundaki köpek heykelleri ile diğer ucundaki maymun heykelleri tarafından sağlanıyor. Köprüden geçmek ücretsiz fakat bir ucunda yer alan tapınağı gezmek isterseniz yukarıda bahsettiğim biletten kullanmanız gerekiyor.

Tasarım Dükkanlarından Alışveriş Yapın

Hoi An

Eski Şehir kısmında pek çok hediyelik eşyacı ve tasarım dükkanı var. İnsan ister istemez bir alışveriş canavarına dönüşüyor. Her şey o kadar güzel, o kadar estetik ki. Özellikle ev dekorasyonunda kullanacak pek çok eşya bulabilirsiniz burada.

Elbise Diktirin

Hoi An

Hoi An’ın bir özelliği de çılgın terzileri. İstediğiniz bir elbise veya takım elbise mi var? Hemen terzilerden birine gidiyorsunuz, kumaşınızı seçip siparişinizi veriyorsunuz. 24 saatte istediğiniz kıyafeti sizin için hazırlıyorlar. Üstelik o kadar tecrübeliler ki kıyafetler tam üstünüze göre oluyor. Hoi An’a gelip de kıyafet diktirmek bir gelenek. Üstelik çok da ucuz.

Vietnam Yemeklerinin Tadına Varın, Yemek Kursuna Gidin

Vietnam yemekleri zaten güzel, Hoi An ise bu lezzetlerin tavan yaptığı yer. Doysanız bile tadına bakmak için yeni bir yemek sipariş vermek isteyeceksiniz restoranlarda. Ağırlıklı olarak tavuk ve deniz ürünü oluyor menüde. Hoi An’ın bir özelliği de pek çok yemek kursunun olması. Vietnam yemeklerinin tadına doyamayıp eve döndüğünde de yapabilmek isteyenler için kaçmaz fırsat, üstelik çok da eğlenceli.

Pirinç Tarlaları Arasında Bisiklet Sürün

 

Hoi AnHoi An sadece Eski Şehir’den ibaret değil elbette. Merkezden sadece 1-2 km uzaklaştığınızda harika pirinç tarlaları çıkıyor karşınıza. Tarlaların arası minik beton yollarla ayrıldığı için burada bisiklet veya motorsikletle gezmek son derece keyifli oluyor. Hem tarlalarda çalışanları hem de pirinç filizleri ile beslenen kuşları görebiliyorsunuz. Tek dikkat etmeniz gereken güneş batış saatlerinde yaşanan sivrisinek akını.

Hai Van Pass’ten Geçin

Hoi An ve Danang şehirleri arasında Hai Van Pass adı verilen bir yol var. Virajlarla dolu, muhteşem bir manzaraya sahip bir yol. Yeni otoyol yapıldığı için normalde ulaşım için çok tercih edilmiyor fakat yol kalitesi hala çok iyi ve Hoi An’daki en büyük atraksiyonlardan biri motor kiralayıp bu yolu geçmek. Kendiniz motor kullanamıyorsanız da şoförlü şekilde kiralayan pek çok firma var. Hai Van Pass o kadar güzel bir yer ki zamanında ünlü Top Gear programında burası ile ilgili de oldukça komik bir bölüm yapılmış.

An Bang Plajında Denize Girin

Hoi An

Şehrin kendisinin güzelliği yetmiyormuş gibi Hoi An bir de keyifli plajlara sahip. Denizi muhteşem olmasa da plajlara mutlaka uğramalısınız. Bizim alışkın olduğumuzdan çok farklı bir ortam var. Gündüz sakin, hatta boş gibi olan plajlar mesai saatinin bitmesiyle akın akın insan doluyor. Üstelik gelenler mayo giymeyle de uğraşmıyorlar. Çantalarını plaja bırakıp denize akın ediyorlar. Şık kıyafetli kadınlar, kot pantolonlu gençler dolduruyor denizi. Sudan çıkınca da plajdaki satıcılardan kurutulmuş kalamar ve bira alarak keyif yapılıyor. Gerçekten çok şenlikli bir ortam.

Bahn Mi Queen’de Kahvaltı Yapın

Vietnam diğer Güneydoğu Asya ülkelerinden bir yönüyle daha ayrılıyor. Muhteşem ekmekler yapıyorlar. Bu ekmeklerle de Bahn Mi adını verdikleri bir sandviç yapıyorlar. Genellikle fiyatı 1 usd’den az olan bu sandviçleri her yerde bulmak mümkün ama bu sandviçlerin kraliçesi Hoi An’daki Bahn Mi Queen. Mutlaka bir kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi burada yemelisiniz.

Vietnam Kahvesi İçin

 Gezmekten yorulunca atın kendinizi bir kafeye, Vietnam kahvesi için. Ayrıca burada weasel coffee veya kopi lowak diye geçen, minnak faremsi yaratıkların yiyip akabinde dışkıladıkları kahve çekirdeklerinden üretilen kahvelerden bulmak da mümkün. Okuyunca biraz iğrenç gelse de oldukça pahalı ve değerli bir kahve.

Vietnam’a kadar gelmişken başkent Hanoi’yi gezmeden olmaz, değil mi? O zaman sizi bu yazımıza doğru alalım!

 

Önceki YazıSonraki Yazı