Golden Globe Kazananları ve Geceye Damgasını Vuran Anlar

Golden Globes

74. Golden Globe, yani Altın Küre Ödül Töreni 8 Ocak 2017 günü gerçekleşti. Kırmızı halıda arz-ı endam eden ünlülerden kimi ödüllerini aldı, kimisi de geceden eli boş döndü. Önceki Golden Globes törenlerine nazaran sönük geçtiği söylenmesine rağmen bu Golden Globes da eğlence severleri yüz üstü bırakmadı.

Gelin, ödülleri kazananlara ve geceye damgasını vuran anlara birlikte bakalım.

Golden Globes 2017 Kazananları

Golden Globes

Golden Globe 2017 birçok dalda hem filmlere ve hem dizilere ödül veriyor. Oscar Ödülleri gibi en ilgi çeken dallardan başlayalım. Bu yıl Golden Globes en iyi film ödülü drama dalında, Miami’nin zorlu bir mahallesinde yaşayan siyah bir adamın çocukluktan yetişkinliğe öyküsünü anlatan Moonlight filminin oldu.

Golden Globe müzikal veya komedi dalında en iyi film ise zaten uzun süredir Golden Globes dahil birçok ödülü toplayacağı tahmin edilen La La Land seçildi. Gecenin en çok ödül toplayan filmi olan La La Land, Golden Globes müzikal veya komedi dalında en iyi aktris (Emma Stone), Golden Globes müzikal veya komedi dalında en iyi aktör (Ryan Gostling), Golden Globes en iyi yönetmen (Damien Chazelle), Golden Globes en iyi senaryo (Damien Chazelle), Golden Globes en iyi orijinal şarkı (“City of Stars”), Golden Globes en iyi film müziği dallarında da ödülleri silip süpürdü.

Golden Globes 2017’nin Dikkat Çekenleri

Golden Globes

Golden Globe Ödül Töreni’nin bu yıl en çok dikkat çeken dizileri ise The Crown ve The Night Manager oldu. İngiltere’de Kraliçe II. Elizabeth’in hükümranlığının ilk zamanlarını ekranlara taşıyan The Crown, Golden Globes drama dalında en iyi TV dizisi ve Golden Globes drama dalında en iyi TV dizisi aktrisi (Claire Foy) ödüllerini kucakladı.

Kahire’de bir otelin gece müdürünün bir silah satıcısının yakın çevresine sızmasını anlatan The Night Manager, Golden Globes mini dizi veya TV filminde en iyi aktör (Tom Hiddleston), Golden Globes mini dizi veya TV filminde en iyi yardımcı aktris (Olivia Colman) ve Golden Globes mini dizi veya TV filminde en iyi yardımcı aktör (Hugh Laurie, evet halis mulis House’umuz) ödüllerine layık görüldü.

Diğer Ödülleri Kimler Aldı?

Golden Globes

Gecede diğer ödül kazananlardan bazıları ise söyle: Golden Globes drama dalında en iyi aktris Elle filmindeki performansıyla yılların eskitemediği aktris Isabelle Hupert, Golden Globe drama dalında en iyi aktör Manchester by the Sea filmindeki performansıyla Casey Affleck, Golden Globes Tv dizisinde müzikal veya komedi dalında en iyi aktör Atlanta’dan Donald Glover, Golden Globes yabancı dilde en iyi film Elle, Golden Globes en iyi animasyon filmi sevimli karakterleriyle bizim de gönlümüzü çalan Zootopia (Kubo and the Two Strings de eli boş dönsün istemezdik gerçi).

Golden Globes 2017’nin En Ses Getirenleri

Golden Globes

Golden Globes 2017’nin ödül toplayan yapımları La La Land, The Crown ve The Night Manager’dışında en çok ses getireni hiç şüphesiz Meryl Streep. Usta aktris Golden Globe Ömür Boyu Başarı Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmada yeni ABD başkanı Donald Trump ve Hollywood’u net bir şekilde eleştirdi. “Hollywood nedir ki? Farklı farklı yerlerden birçok insan” diyebilmek için de Meryl Streep olmak gerekiyor galiba. Belki de bunları söyleyebilme cesaretini bulunca Meryl Streep olunuyordur, kim bilir…

Efsane konuşmayı izlemek isteyenler buraya:

Gecede eleştirel konuşan bir tek Meryl Streep değildi. Hangi rolde oynarsa oynasın gönlümüzün doktoru olan Hugh Laurie de ABD hükümetini eleştiren isimler arasındaydı. Onlar dışında Golden Globe 2017 sunucusu Jimmy Fallon, ödül verenler arasında olan Kriten Wiig ve Steve Carell esprileriyle geceye renk kattılar.

En zarif isimler ise Valentino tasarımı elbisesiyle Emma Stone’du. Westworld gecede hiç ödül alamasa da baş rol oyuncularından Evan Rachel Wood’un elbise yerine pantolonlu takım elbise tercihi dikkatleri çekmeyi başardı. Tom Hiddleston, Eddie Redmayne ve Ryan Reynolds da en iyi giyinen erkekler arasındaydı.

Golden Globes Ödül Töreni ile ilgili sizin yorumlarınız neler? Bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Hazır konu sinemadan açılmışken son zamanların en iyi aksiyon filmlerine göz atmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı