Bu Babalar Günü Mutlaka Babanızla Birlikte İzlemeniz Gereken 11 Film

Babalar Günü Filmi

Babalar Günü bahanesiyle babanızla televizyon veya bilgisayar karşısına oturup güzel bir film izlemeye ne dersiniz? Babanız dram, aksiyon, gerilim, komedi veya başka tür filmler seviyor olabilir. O yüzden film önerilerimizi ana karakterin baba temasından yola çıkarak farklı türleri kapsayacak şekilde oluşturduk. Seçin, beğenin, izleyin. İyi seyirler!

1. Bir Babalar Günü Klasiği: Yol

Babalar Günü Filmi Yol

Listeye çok acıklı bir filmle başladık ama post-apokaliptik yani kıyamet sonrasını konu alan filmleri seven babalar için harika bir baba-oğul filmi. Babayla oğlunun hem başka insanlara hem de açlık ve susuzluğa karşı mücadelesini anlatan bu filmi uzun süre unutamayacaksınız. Viggo Mortensen ve Kodi-Smit-McPhee filmde gerçek bir baba-oğul gibi uyum sergiliyor.

2. Herkes Ekran Başına: Kayıp Balık Nemo

Babalar Günü Filmi Nemo

Babanız animasyon filmlere ilgi duyuyorsa ve henüz bu klasik filmi izlememişse hiç vakit kaybetmeden ona bu filmi açın. Avustralya’daki Büyük Bariyer Resif’in muhteşem manzaraları eşliğinde oğlu Nemo’yu kaybeden baba palyaço balığının, şaşkın ve sevimli arkadaşı Dory’yle birlikte onu arayışına ortak olun. Geçen yıl bu filmin devamı olan Kayıp Balık Dory de çıktı, o da tam aile filmi. Aklınızda olsun.

3. Tam Bir Aile Filmi: Kramer vs. Kramer

Babalar Günü Filmi Kramer vs. Kramer

Dustin Hoffman’ı görünce nedense komedi izlenimi veren ama aslında dramın dibi olan bu film, bir babanın oğlunun velayetini alma mücadelesini anlatıyor. Alıp alamadığını izleyip görün ama filmde anneyi Meryl Streep’in oynadığını belirtelim, yani karşı taraf biraz dişli. Bu film de tam bir aile filmi.

4. Fantastik Baba: Captain Fantastic

Babalar Günü Filmi Captain Fantastic

İçinde yine Viggo Mortensen olan bir film önerisi ama bu sefer diğerlerinden farklı bir film. Bir baba, kız erkek karışık altı çocuğuna ormanda kendi başına hem fiziksel hem de entelektüel özel bir eğitim veriyor. Bir yandan çok katı, bir yandan da sevgi dolu olan bu baba size karmaşık duygular yaşatırken çocukların dış dünyayla temaslarına hem gülecek hem de üzüleceksiniz.

5. Aksiyon Seven Babalara Özel: 96 Saat

Babalar Günü Filmi 96 Saat

Aksiyon filmi sevenlerin film listesinde ilk sıralarda yer alan bu film, bir babanın kaçırılan kızını kurtarmasını ele alıyor ama ne kurtarma… Filmi izlerken birazcık “Baba sözü dinlemezsen işte böyle olur” mesajını aldık sanki. Baba da Liam Nielson olunca sadece ses tonu bile yeter aslında. Suçluların yaptıkları burunlarından fitil fitil gelecek dersek sürprizbozan olmaz herhalde.

6. Adı Üstünde: Şahane Hayat

Babalar Günü Filmi Şahane Hayat

1946 tarihini görüp burun kıvırmamanız gereken bu film, bir babanın ailesindeki önemini anlamasını anlatıyor ama öyle bir anlatıyor ki izleyip görmeniz lazım. Özellikle hassas yapıda bir babanız varsa bu filmle onu ne kadar sevdiğinizi, hayatınızda onun ne kadar büyük bir rolü olduğunu ima edebilirsiniz.

7. Gerçek Bir Hikaye: Umudunu Kaybetme

Babalar Günü Filmi Umudunu Kaybetme

Gerçek bir hikayeden yola çıkan bu film, bu sefer oğlunun velayetini alan ama yeni işinde ekonomik sıkıntıları aşmaya çalışan bir babayı anlatıyor. Will Smith’in cefakar babayı, onun gerçek oğlu da filmdeki oğlunu oynuyor. İzleyen herkese umut aşılayan bu filmi Babalar Günü dışında da ara ara seyretmek lazım.

8. Sadece Uzay Fimli Değil: Yıldızlararası

Babalar Günü Filmi Yıldızlararası

Christopher Nolan’ın çoktan bilimkurgu klasikleri arasına giren bu filmin alt metinlerinden biri de baba kız ilişkisi. Yetişkinliği başarılı aktris Jessica Chastain tarafından canlandırılan kızın, küçükken görev icabı yanından ayrılan babasıyla iletişim kurma çabaları yüreğinize dokunacak.

9. İtalyan Babanın Hikayesi: Bisiklet Hırsızları

Babalar Günü Filmi Bisiklet Hırsızları

Yüreğinizi dağlayacak bu filmi listeye eklemesek olmazdı. İtalyan yeni gerçekçiliğinin kült filmlerinden olan Bisiklet Hırsızları, savaş sonrası İtalya’sında, bir babanın tek sermayesi olan bisikletinin çalınması, onu aramaya çıkması ve bir yandan oğluna güçlü bir baba gibi görünmeye çabalamasını içeren etkileyici bir film. Çocuğun anlamı bakışları da cabası.

10. Biraz da Gülelim: Bu da Nereden Çıktı?

Babalar Günü Filmi Why Him

Babasıyla kafayı yormayan eğlenceli bir komedi filmi izlemek isteyenler bu filme bakabilir. (Ara sıra belden aşağı espriler var, uyaralım.) Matbaada çalışan babanın çok sevdiği kızı, bir gün şımarık görünen yeni nesil bir internet girişimcisini damat olarak tanıştırır ve olaylar gelişir. Teknolojiyi sevenler için filmde küçük sürprizler de var.

11. Hem Acı, Hem Tatlı: Infinitely Polar Bear

Babalar Günü Filmi Polar Bear

Mark Ruffalo’nun manik depresif baba rolünde harikalar yarattığı bu filmde, iki tane çok sevimli kız çocuğu ve anne olarak da sevdiğimiz aktrislerden Zoe Saldana. Babanın, kariyerini ilerletmek anneyi tekrar kazanmak için kızların bakımını üstlenebileceğini göstermesini seyrediyoruz filmde. Bu geride kalmış sevimli filmde duygular şelale.

Babanızın Tarantino hayranı olma ihtimali var mı? Öyleyse Tarantino’nun en etkileyici filmlerini listelediğimiz bu yazımıza bayılacaktır demektir!

Önceki YazıSonraki Yazı