Sinema ve Televizyondan Çıkıp Ruhumuzun Derinliklerine İşleyen Baba Figürleri

Sinema ve televizyonda öyle babalar var ki üstünden ne kadar zaman geçse de onları unutmak mümkün değil. Hazır Babalar Günü gelip çatmışken yerli ve yabancı filmler ve dizilerdeki en ünlü babalardan size enfes bir liste hazırladık. Ruhumuzun derinliklerine işleyen baba figürlerini hep birlikte hatırlayalım.

Baba Figürleri Babam ve Oğlum

1. Hüseyin (Babam ve Oğlum)

Adından da anlaşıldığı üzere doğrudan bir baba oğul filmi olan Babam ve Oğlum, Çetin Tekindor tarafından canlandırılan Hüseyin’in filmin sonunda oğlu için “Açaydım kollarımı gitme diyeydim” repliğiyle hafızalara kazınmış durumda. Babaların oğullarını ne kadar sevebileceğini gösteren unutulmaz bir figür Hüseyin…

Baba Figürleri Mrs. Doubtfire

2. Daniel Hillard (Mrs. Doubtfire)

Aile filmlerinde gözlerimizin aradığı sevimli oyuncu Robin Williams, Daniel Hillard rolünde boşanmadan sonra çocuklarının velayetini kaybeden bir babayı canlandırıyor. Çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmek isteyen bu baba, mükemmel bir dadı kılığına girerek sadece çocukların değil annenin de kalbini çalmayı başarıyor.

Baba Figürleri Yaşar Usta

3. Yaşar Usta (Bizim Aile)

Yaşar Usta, Türk filmlerinin unutulmaz baba figürlerinden biri. Bizim Aile filminde “Bak beyim, sana iki çift lafım var” ile başlayan ve “Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm” diye devam eden unutulmaz konuşması ile “Hakiki bir baba nasıl olunur”un resmini çizer. Onun o sevecen ve kararlı ifadesinden etkilenmeyen kimse yoktur herhalde.

Baba Figürleri Don Vito

4. Don Vito Corleone (Godfather)

Baba deyince hem bir mafya babası hem de tutkulu bir aile babası olan Don Vito Corleone’yi anmadan olmaz. Marlon Brando tarafından hayata geçirilen bu baba, yaşı ilerlerken ömrünü adadığı bu mafya krallığını pek bir isteksiz olan oğlu Michael’a devretmek ister. Film tarihindeki sadece en iyi baba figürlerinden değil en iyi işlenmiş film karakterlerinden biridir Don Vito Corleone.

Baba Figürleri Ned Stark

5. Ned Stark (Game of Thrones)

Filmlerde de, dizilerde de uzun rol yüzü göremeyen Sean Bean’in Game of Thrones’un ilk sezonunda canlandırdığı Ned Stark da unutulmaz baba figürleri arasında. Kuzey’e kışın geldiğini ilk onun talihsiz ölümüyle, daha doğrusu katliyle hissetmiştik. Babanın ölümünden sonra ailenin hiçbir ferdinin yüzü bir türlü gülmedi. Özlüyoruz…

Baba Figürleri Fiko

6. Fiko (Süper Baba)

İnsanın ruhuna izleyen dizinin insanın ruhuna işleyen baba figürü Fikret, nam-ı diğer Fiko. Şevket Altuğ’un muhteşem oyunculuğuyla bir babanın çocuklarıyla ve çevresiyle ilişkisine mükemmel bir şekilde tanık olmuştuk. Şimdilerde sanki böyle sımsıcak karakterler ve yapımlar karşımıza çıkmıyor.

Baba Figürleri Atticus Finch

7. Atticus Finch (Bülbülü Öldürmek)

Küçük bir kızın gözünden anlatılan Bülbülü Öldürmek’teki babaya kızı kadar biz de hayranız. Gregory Peck’in oyunculuk şöleni sunduğu baba figürü Atticus Finch, Büyük Buhran Dönemi’nde Amerika’nın güneyinde avukatlık yaparken siyahi bir adamı işlemediği bir tecavüz suçuna karşı koruyor. Saldırılara rağmen pes etmiyor ve küçük kızı ile oğlunun ırkçılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu görmesini sağlıyor.

Baba Figürleri Mufasa

8. Mufasa (Aslan Kral)

Simba’nın sevecen babası Mufasa’nın hain amca Scar tarafından öldürülmesi, animasyon da olsa film tarihinin en etkileyici sahnelerinden biridir herhalde. Mufasa’nın doğanın zorlu şartları altında oğlunu en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmasını hatırladıkça tüyleri diken diken olmayan var mı?

Baba Figürleri Guido

9. Guido (Hayat Güzeldir)

Roberto Benigni’nin canlandırdığı Guido karakterini ilk bakışta hatırlamayabilirsiniz. Ama klasik filmler arasında yerini almış olan Hayat Güzeldir filminden bazı sahneleri hatırlayabilirsiniz. Nazilerin oğlunu korkutmasına izin vermeyen baba çeviri bildiğini söyleyerek askerlerin yanına atlar ve oğluna özel, alakasız, eğlenceli bir çeviri yapar. O berbat ortamı onun için oyuna çevirir. Ama talih bu sempatik babadan yana değildir…

Baba Figürleri Logan

10. Logan (Logan)

Babalar Günü listelerine tam da bu sene giriş yapan bir süper kahraman var, o da Logan. Son filmde ona veda etmeden önce aslında bir kızı olduğunu öğreniyoruz. Issız süper kahramanımızın bu haberi içine sindirmesi biraz zor olsa da sonunda gerçek bir baba olduğunu kanıtlayarak aramızdan ayrılıyor.

Baba Figürleri Sam Dawson

11. Sam Dawson (Benim Adım Sam)

Zihinsel geriliği olan Sam, 7 yaşındaki kızının velayeti için mücadele eden, unutulmaz bir baba figürü. Bu baba, Sean Penn’in gerçekçi oyunculuğuyla ve Sam’ın saf ve temiz halleriyle bizi derinden etkiliyor. Kızını gerçekten seven bir babanın beyaz ekrandaki yansıması.

Bu Babalar Günü babanızla birlikte film izlemeyi planlıyorsanız bu listemiz tam size göre!

Önceki YazıSonraki Yazı