Teraryum Yapımı

Teraryum Yapımı

Teraryumların büyüleyici ve sihirli bir yanı olduğu kesin; nasıl dekore edilmiş olursa olsun bu cam fanusa yerleştirilmiş mini doğa, insanın içini açmaya ve onu bambaşka bir ruh haline götürmeye yetiyor. Teraryum yapımı ise sandığınızdan çok daha basit ve eğlenceli; gerekli malzemeleri temin ettiğiniz takdirde çok düşük bir bütçe ile yaratıcılığınızı konuşturabilir ve kendinizi ifade edebilirsiniz. Tabii öncesinde bilmekte fayda var:

Teraryum Nedir?

Teraryum Yapımı

Teraryum temel olarak transparan ve kapalı bir fanus içerisinde bulunan minyatür bitki koleksiyonu olarak tanımlanabilir. Bazı teraryumların pencere-vari delikleri ve açıklıkları olsa da teraryumlar temelde kapalı ortamlardır ve bir ekosistemin nasıl çalıştığına dair en güzel minyatür örneklerden biridir.

Teraryum Bitkileri Nasıl Canlı Kalır?

Bir teraryum içerisinde başta fotosentez, solunum ve su döngüsü olmak üzere doğanın pek çok sürecine tanık olmak mümkün. Teraryumdaki su, süreklilik gösteren bir döngü içerisinde geri dönüşüme uğrayarak sıvıyı gaza, gazı da sıvıya çevirir, böylece doğal bir çevresel ortam oluşmuş olur. Bu döngü sonucunda ortaya çıkan nem, teraryumun cam duvarlarında yoğunlaştıkça toprağa geri döner ve bitkinin kökleri tarafından emilir.

Teraryum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Teraryum Yapımı

Teraryum yapımı için ihtiyacınız olacak teraryum malzemelerini seçerek temin etmek, belki de teraryum yapımı sürecinin en keyifli kısmıdır. Teraryum yapımı için aslında herhangi bir cam fanus kullanmanız mümkündür; tabii ki teraryumlar için özel olarak üretilen teraryum fanusları size daha ergonomik ve kullanışlı bir yapım süreci sunar. Teraryum fanusu olarak cam bir kavanoz ya da vazo kullanabileceğiniz gibi Japon balığı akvaryumuna da başvurabilirsiniz.

 • Cam fanus
 • Çakıl taşları, ufalanmış kayalar
 • Etkin kömür
 • Bataklık yosunu
 • Saksı toprağı
 • Teraryum bitkisi
 • Dekoratif objeler

Listelediğimiz teraryum malzemeleri içerisinde bulma konusunda en çok zorlanacağınız malzeme aktif kömürdür; onu da orkide malzemeleri de satan kapsamlı bir fidanlıktan temin etmeniz mümkün.

Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum Yapımı

Teraryum yapımı aslında oldukça basit ve keyifli bir süreç. Doğru malzemeler ve test edilip onaylanmış yöntemlerle adeta çiçekçiden çıkmış bir teraryuma sahip olmanız mümkün. Adımlarımız şöyle:

 1. 2,5-3 santimetre kalınlığında bir katman oluşturacak şekilde taş, çakıl ve kayalarınızı fanusun tabanına yerleştirin.
 2. Onun üzerine ise 1-2 santim kalınlığında bir etkin kömür katmanı yayın. Bu katman, teraryumun içerisindeki suyu temiz tutmaya ve sistem içerisindeki filtrasyonu sağlamaya yardımcı olacaktır.
 3. Bu iki katmanın üzerine ince bir yosun tabakası sererek toprağın kurumasını engelleyici bir önlem oluşturun.
 4. Yaklaşık 3 santimetre kalınlığında saksı toprağını tabakaların üzerine iyice yayın.
 5. Toprağın içinde ufak delikler açarak teraryum bitkilerinizi, kökleri o deliklere isabet edecek şekilde toprağa yerleştirin.
 6. Bitkilerinizi konumlandırdıktan sonra göz zevkinize hitap edecek şekilde temin etmiş olduğunuz süs ve dekoratif objeler için uygun yerler bulun.
 7. Teraryum malzemelerinizin tamamını yerleştirdikten sonra fanusun içerisine yaklaşık 10 fıs kadar su sıkın. Suyun özellikle toprak ile tams etmesine dikkat edin.

Teraryum Yapımı

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu güzel hobi ile uğraşırken en az teraryum yapımı kadar önemli olan bir diğer husus da teraryumun bakımıdır. Teraryum bakımında asla göz ardı etmemeniz gereken iki faktör güneş ışığı ve sudur.

Teraryumunuzu doğrudan güneş almayan, ama yeterince aydınlık ve güneşli olan bir bölgeye yerleştirmeniz önemli. Eğer teraryumunuzu doğrudan güneş alan bir yerde konumlandırırsanız hali hazırda her tarafı kapalı olan teraryumunuzun için aşırı sıcak hale gelecek ve içerisindeki bitkiler yanacaktır. Bununla birlikte ilk etapta düzgünce oluşturulmuş bir teraryum, haftalarca, hatta aylarca suya ihtiyaç duymadan durabilir. Teraryum ısındıkça taşların içinde biriken su toprağa doğru çekilecek, oradan da buğu yaratarak tekrar bitkilerin üzerine yağacaktır. Fanus içerisinde hafif sis ile fanus kenarlarında nemlilik, sağlıklı bir işler bir teraryumun en önemli işaretleridir.

Teraryumun ebatlarını aşmaması ve fanus içerisinde sıkışmaması adına zaman zaman bitkileri budamanız gerekebilir. Bunun için budama makası kullanabilirsiniz. Teraryum bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da bitkilerin üzerinde gübre kullanmamanızdır; minyatür bir doğası olan teraryumun temel amacı, içerisindeki bitkileri olabildiğince küçük tutmaktır.

Teraryum Yapımı

Şimdi de sıra kavanoz süsleme sanatını öğrenmekte!

Önceki YazıSonraki Yazı