Van Gogh Hakkında Bilmedikleriniz

Van Gogh

Vincent Van Gogh günümüzde dünyanın en iyi ressamlarından kabul ediliyor. Değeri ölümünden sonra anlaşılan sanatçı hayatının son yıllarını o muhteşem resimlerini ortaya koymaya adamış. Bu muhteşem resimlerin ardındaysa oldukça farklı ve zor bir hayat var. Van Gogh hayranlarını onun hayatının bilinmeyenlerine davet ediyoruz. 

1. İlk Resmini 27 Yaşında Yaptı

Potato Eaters
Kaynak: ilibrarian.net

Vincent Van Gogh 27 yaşına kadar hiç resim yapmadı. İlk resmini yaptığı 27 yaşından öldüğü 37 yaşına kadarsa kendini resim sanatına adadı. Hayatı boyunca bir ressam olarak değer görmemesine rağmen asla vazgeçmedi. 

2. 900 Resme İmza Attı

Almonds

Van Gogh hayatının yaklaşık 10 yılında resim yapmış olmasına rağmen neredeyse 900 tane resmi bulunuyor. Bu da haftada yaklaşık 2 resim yapmış olduğu anlamına geliyor. Ayrıca tüm resimleri, çizimleri ve eskizlerinin toplamı yaklaşık 2000. Bu bir ressam için inanılmaz bir sayı.

3. Van Gogh Yalnızca 1 Resmini Satabilmiş

Red Vineyards
Kaynak: vangogh.net

Birçok sanatçı gibi Van Gogh da ne yazık ki öldükten sonra değeri bilinen sanatçılar arasında. Yaşadığı dönemde resimlerinin sanatsal değeri anlaşılmayan Van Gogh günümüzde dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ressamlarından biri olarak görülüyor. Yaşadığı dönemde değeri anlaşılmadığı içinse yalnızca 1 tane resmini satabilmiş. Bu da The Red Vineyards near Arles isimli tablo.

4. Nörolojik Bir Hastalığı Vardı

Van Gogh Cafe

Vincent Van Gogh’un kendi kulağını kesmesine kadar sebebiyet veren bir hastalığı olduğu biliniyor. Bu hastalığın temporal lob epilepsisi olduğu düşünülüyor. Halüsinasyon görmeye sebep olan bu hastalık aynı zamanda bazı dönemlerde krizler yaşamasının da sebebiydi.

5. 30’dan Fazla Otoportre

Vincent

1886-1889 yılları arasında kendisinin 30’dan fazla otoportresini çizdi. Bu sayede hem ressamlık yeteneğini geliştiriyordu hem de resimleri için modellere ödeyebileceği parası olmadığından böyle bir çözüm bulmuştu. Ressamın aynı zamanda birkaç fotoğrafı da var.

6. En Yakın Arkadaşı Theo

Theo
Kaynak: vangoghmuseum.nl

Vincent’ın hayat boyu en yakın arkadaşı, erkek kardeşi Theo oldu. Theo, Vincent’ın hem ruhsal anlamda en büyük destekçisi hem de finansal destekçisi oldu. Vincent hayatı boyunca 800’e yakın mektup yazdı ve bunların büyük çoğunluğu Theo’ya yazılmıştı.

7. Ünlü Yıldızlı Gece’nin Hikayesi

Starry Night

Türkçesi Yıldızlı Gece olan Starry Night, Vincent Van Gogh’un en iyi eserlerinden birisi olarak görülmektedir. Sanatçı bu ilham verici eserini aslında Saint-Remy-de-Provence isimli akıl hastanesinin penceresinden göğe bakarken çizmiştir. En ilginç yanıysa bu eseri kendisi çok fazla beğenmemiştir.

8. Kendine Has Bir Ressam

Yatak Odası

Van Gogh, o dönemlerde henüz oluşmaya başlayan Hollanda Yeni İzlenimcilik akımının öncülerindendir. Fransa’da gördüğü bu akımın etkilerini kendi resim stiline oldukça iyi yansıtmıştır. Kendine has resim tarzı ile Van Gogh benzersiz olmayı başarmış bir sanatçıdır.

9. Kulağını Nasıl Kesti?

Kulak
Kaynak: theguardian.com

Van Gogh Arles’te yaşadığı dönemde ünlü ressam Paul Gauguin’i yanına davet etti. İki arkadaş bir süre birlikte yaşadı ve resim gezilerine çıktılar. Bir kriz sırasında Van Gogh arkadaşı Gauguin’e bir ustura ile saldırdı. Gauguin kendisini korurken Van Gogh bu sırada kendi kulağının bir kısmını kesti. Hatta kulağı kesikken yaptığı otoportleri de bulunur.

10. “Mutsuzluk Sonsuza Kadar Sürer”

Buğday Tarlası
Kaynak: wikimedia.org

Van Gogh yalnızca 37 yaşında iken kendi hayatını sonlandırdı. 1890 yılında hastalığı iyice ilerlemişti. Fransa’nın Auvers bölgesinde bir buğday tarlasında kendini vurdu. 2 gün boyunca onu hayata döndürmeye çalışsalar da çaba sonuçsuz kaldı. Bu süreçte yanından ayrılmayan kardeşi Theo’ya son sözleri ise “Mutsuzluk sonsuza kadar sürer” anlamına gelen “La tristesse durera toujours” oldu.

11. Resimlerindeki Sarı Rengin Sırrı

Sunflowers
Kaynak: vangoghmuseum.nl

Van Gogh resimlerinde sarı rengin bizi büyüleyici bir şekilde içine çekmesi aslında kendisinin bir hastalığı yüzünden olabilir. Uzmanlar sanatçının içtiği absintten dolayı gözlerinde var olabilecek olan bir hastalık olduğunu düşünüyorlar. Görüşünün bozulduğu ve sarımtrak renklerde görmeye başladığı için eserlerine de bu sarı rengin yansımış olabileceği düşünülüyor. Ayçiçeklerini resmettiği o muhteşem resimlerinde bunları görebilirsiniz.

Siz de Van Gogh ve eserlerinin hayranıysanız onun resim tekniği kullanılarak çekilecek olan Loving Vincent filmini vizyona girdiği zaman izleyebilirsiniz!

Rönesans dönemi ressamları ve eserleri yazımıza göz atmak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı