Animasyon Filmleri: İMDb’den Seçilen En İyi 11

En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmlerinden hoşlanıyorsanız Pixar, Disney, Studio Ghibli ya da Dream Works isimlerini çoktan duymuşsunuzdur. Tüm bu film stüdyoları ve daha fazlası tarafından çekilen birbirinden güzel animasyon filmleri var. Güldüren, düşündüren, kimi zaman hüzünlendiren ya da içimizdeki kahramanı ortaya çıkaran animasyon filmleri her yaştan insanın sevebileceği cinsten. Biz de sizin için IMDb kullanıcıları tarafından oylanan en iyi animasyon filmlerinden bir derleme yaptık. Animasyon aşıklarının beğeneceği sinema tarihine damgasını vuran en ünlü animasyon filmleri buradan göz atabilirsiniz.

Toy Story

Toy Story – 1995

Pixar’ın ilk animasyonu olan Toy Story, Türkçe’ye Oyuncak Hikayesi olarak çevrildi. 1995 yapımı Toy Story birçok ödüle sahip. Andy adında bir çocuğun oyuncaklarının başından geçen bu hikayeyi mutlaka izlemelisiniz.

Toy Story 3

Toy Story 3 – 2010

Toy Story o kadar çok beğenildi ki Pixar seriye devam niteliğinde 2 filme daha imza attı. Her biri birbirinden keyifli olan Toy Story serisinin 3. filmi de IMDb kullanıcıları tarafından en çok puanı alan animasyonlar arasında.

Monsters Inc.

Monsters, Inc. – 2001

En iyi animasyon filmleri denince akla ilk gelenin Pixar olması kaçınılmaz. Pixar için hayal gücünün sınırı yok. Oyuncakların hikayesini anlatan prodüksiyon şirketinin canavarların dünyasına ışık tuttuğu Monsters, Inc. de en az Oyuncak Hikayesi kadar heyecan verici. Siz de Mike Wazowski ve Sulley’nin sevimli hikayesine kulak verin.

Aslan Kral

Aslan Kral – 1994

Efsane bir animasyon çizgi film arıyorsanız doğru yerdesiniz. Aslan Kral 194 yılında Oscar ödülü kazandı. Disney’in en iyilerinden olan Aslan Kral hem karakterleri hem müzikleriyle yıllarca konuşuldu.

Shrek

Shrek – 2001 Shrek

Animasyon filmlerini bu kadar efsanevi yapan şey hayal gücünün sınırlarını zorlaması. 2001 yapımı Shrek, arkadaşı eşek ile birlikte bir hikayeye sürüklenen Yeşil Dev’in başından geçenleri anlatıyor.

Güzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin – 1991

IMDb kullanıcıların en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Güzel ve Çirkin, bilinen klasik bir masaldan uyarlama. Disney’in en iyilerinden olan bu film sizi masalsı bir yolculuğa çıkaracak.

Totoro

Komşum Totoro – 1988

En güzel animasyon filmleri denince akla ilk gelenlerden biri de Japon yönetmen Hayao Miyazaki. Miyazaki’nin en tanınmış filmi olan Komşum Totoro, anneleri hasta olan iki kız kardeşin ormanın ruhlarıyla olan macerasını anlatıyor.

Prenses Mononoke

Prenses Mononoke – 1997

Miyazaki’nin en iyi animasyon filmlerinden bir diğeri de Mononoke Hime, yani Prenses Mononoke. Film insan ve doğa arasındaki savaşı anlatıyor. Aşitaka isimli karakterin barış için savaşacağı bir yolculuğa çıkması fimin konusunu oluşturuyor.

Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı – 2001

Japon yönetmen Miyazaki’nin dünya çapında beğenilen bir diğer filmi Ruhların Kaçışı. İngilizcesi Spirited Away olan film Oscar ödülü kazanan ilk anime. Oscar haricinde pek çok ödülü daha bulunuyor.

Noel Gecesi Kabusu

Noel Gecesi Kabusu – 1993

Gotik tarzı her sahnesinde hissedeceğiniz bir Tim Burton filmi olan Noel Gecesi Kabusu da IMDb kullanıcılarının en sevdiği animasyon filmleri arasında. Tim Burton stilini en iyi şekilde hissedeceğiniz bu film aynı zamanda stop motion özelliğine sahip.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – 2010

2010 yapımı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, 3 boyutlu fantastik bir film. En güzel animasyon filmler arasında yer alan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, genç bir Viking’in macerasını anlatıyor. Filmin topladığı beğeninin ardından Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 filmi de çekilmiştir.

Yukarı Bak

Yukarı Bak – 2009

Pixar filmlerinden olan Up – Yukarı Bak, hem çocukların hem yetişkinlerin severek izlediği bir film. Film 82. Oscar töreninin en iyi animasyon filmi ödülüne sahip. Aynı zamanda Disney’in en başarılı yönetmenlerinden Pete Docter imzası taşıyor.

Ratatouille

Ratatouille – 2007

Pixar senaristlerinin hayal gücü bu sefer bir fareyi anlatıyor. Çok iyi bir şef olmak için doğmuş olan bir farenin “ratatuy” isimli yemeği pişirmesi filme adını veriyor. Film Brad Bird ve Jan Pinkava imzası taşıyor.

Wallace Gromit

Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı – 2005

En iyi animasyon filmi ödülü sahiplerinden birisi de Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı. Wallace ve Gromit adlı ünlü karakterlerin ilk uzun filmi olan bu animasyonu kaçırmamanızı öneririz.

Çılgın Hırsız

Çılgın Hırsız – 2010

Orijinal adı Despicable Me olan Çılgın Hırsız o kadar beğeni topladı ki serinin devam filminin yanı sıra yalnızca minyonlara ait bir film serisi bile çekildi. Gru, Edith, Margo, Agnes ve minyonların macera dolu dünyasını siz de keşfedin.

Wall-e

WALL-E – 2008

Birçok ödül sahibi olan WALL-E de bir Pixar filmi. En iyi animasyonlar arasında gösterilen bu film iki robotun hikayesini anlatıyor. Filmde ses efektleri robotik olacak şekilde tasarlanmış. Andrew Stanton tarafından yönetilen WALL-E film eleştirmenlerinin de en çok beğendiği animasyonlardan.

Brave

Brave – 2012

Türkçe’ye Cesur olarak çevrilen Brave, kızıl saçlı Prenses Merida’nın İskoçya’daki maceralarını anlatıyor. Krallığını kaosa sürükleyen Merida, ardından cesareti ve doğruluğu ile kurtarıcı oluyor.

Inside Out

Inside Out – 2015

88. Oscar’ın en iyi animasyon filmi Inside Out, Türkçe’ye Ters Yüz olarak çevrildi. Neşe, Üzüntü, Tiksinti, Korku ve Öfke hislerinin baş rolde olduğu Inside Out duygularımıza bambaşka bir bakış açısı getiriyor.

Mary ve Max

Mary ve Max – 2009

İki mektup arkadaşının hikayesini anlatan Mary ve Max farklı türde bir animasyon arayanların izlemesi gereken bir film. Adam Elliot’un yazıp yönettiği film stop motion olma özelliği ile dikkat çekici. Filmin dokunaklı hikayesi sizi içine çekecek.

Loving Vincent

Loving Vincent  – 2016

Vincent Van Gogh’u konu alacak olan film 2016 yılında gösterime girecek. Van Gogh’u kendi resim stili olan ard-izlenimcilik ile resmedecek olan film dikkat çekici.

Sizler de sevdiğiniz animasyon filmlerini yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı