Çocukların En Sevdiği Taşıtlı Çizgi Filmler

İlginç arabalar, büyülü trenler, macera dolu gemiler… Çocukların en sevdiği çizgi filmlere hiç bu gözle baktınız mı? Animasyon dünyasının iyice zenginleştiği bu günlerde kullanılan taşıtlar da hayal gücü sınırlarını zorluyor. Hangileri gerçeğe yakın, hangileri tamamen kurguda kalacak, listemize bakıp kendiniz karar verin.

Araba Çizgi Filmleri

1. Transformers

Transformers

Araba çizgi filmleri arasında artık bir klasik haline gelen Transformers, arabaya dönüşebilen robotlar veya robota dönüşen arabalar olarak özetlenebilir. Tabii ki yüksek teknoloji ürünü olan ve dünyayı kurtarmaya çalışan bu araçların hayatından aksiyon hiç eksik olmuyor. Listedeki diğer filmlere göre şiddet dozu biraz yüksek. 80’li yılların çocukları şimdi bile keyifle izliyor.

2. Arabalar

Cars Filmi

Pixar’ın en favori çizgi filmleri arasına pek dahil edilmese de Arabalar, arabaları merkezine alan sayılı animasyonlardan. Aslında çocuklar için oldukça keyifli anlar yaşatıyor. Adı Lightning McQueen olan yarış otomobili ve diğer otomobiller sayesinde arkadaşlığın ve ailenin değeri bir daha anlaşılıyor.

3. Arabalar 2

Arabalar 2

Arabalar 2’de yine Lightning McQueen başrolde. Bu sefer arkadaşı Mater ile denizleri aşıp Dünya Grand Prix yarışmasına katılıyorlar. Ama uluslararası ajanlık derken bu sefer işler karışıyor. Puanı ilkinden düşük olsa da araba çizgi filmleri seven çocuklar için hala cazip bir seçenek.

Otobüs Çizgi Filmleri

4. Komşum Totoro

Komşum Totoro

Miyazaki çizgi filmleri, yarattıkları hayal dünyalarıyla sadece çocukları değil yetişkinleri de kendine bağlamayı başarıyor. Totoro’nun kendisi ayrı bir alem, animasyonun resmi taşıtı Kedibüs ayrı… Kedi görünümlü ve kedi gibi davranan bir otobüste yolculuk yapmak ilginç bir deneyim olabilirdi. Ama otobüslerini kedibüse çeviren Miyazaki hayranları yok değil.

Tren Çizgi Filmleri

5. Kutup Ekspresi

Kutup Ekspresi

Tren de araba gibi animasyonlarda epey kullanılan bir taşıt. Tren çizgi filmleri arasında direkt trende geçen Kutup Ekpresi’ni saymamak olmaz. Küçük bir çocuk Kuzey Kutbu’na giden bir trene atlar ve yol boyunca yaşadığı maceralarda arkadaşlıkla cesareti öğrenir. Yönetmeni, Geleceğe Dönüş serisini de çeken Robert Zemekis.

6. Zootopia

Zootopia

Zootopia’ya 2016 yılının en iyi çizgi filmi sayılır desek yanılmayız. Farklı konusu ve vermek istediği mesajla benzerlerinden ayrılan Zootopia, polis olmayı kafasına koymuş bir tavşan ve geçimini üçkağıtla kazanan bir tilkiyi odağına alıyor. Zootopia, ütopik bir büyük şehrin bütün özelliklerini taşıyor. İkinci katından boydan boya manzara seyredebileceğiniz bir hız treni dahil.

7. Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı

Bütün filmlerini yazsak doyamayacağımız Miyazaki’nin en yaratıcı çizgi filmi Ruhların Kaçışı olabilir. 10 yaşında bir kız çocuğu ailesiyle birlikte yeni bir eve taşınır ve orada kendini ruhların, büyücülerin ve başka değişik yaratıkların dolaştığı bir evrende bulur. Filmde ailenin taşınırken kullandığı bir araba da var ama küçük kızın ruhla bindiği gizemli tren filme daha fazla damgasını vuruyor.

Uçak çizgi filmleri

8. Uçaklar

Uçaklar

Pixar’ın Arabalar’dan düşük puanı olmasının sebeplerinden biri muhtemelen yetişkinleri üzmesi çünkü şirketin diğer yapımlarına göre daha çocuksu olması. Ama uçakların Neuschwanstein Şatosu gibi dünyaca ünlü yerlerden uçtuklarını görmek bile keyifli.

Motosiklet & Gemi Çizgi Filmleri

9. Tenten’in Maceraları

Tenten’in Maceraları

Tenten’de sepetli motosiklet ve kaptanla macera yaşadıkları büyük gemi de eşit ölçüde dikkat çekici. Steven Spielberg’in animasyonlarından biri olan filmin çekim tekniği gerçekle çizgi film arasında bir his veriyor. Tenten ve Kaptan Haddock, batan bir geminin hazinesini bulmak için yollara düşüyor.

Bonus 1: Uzay Gemisi

10. Wall-E

Wall-E

Pixar’ın robotlara resmen duygu verdiği ve yüreğimizi titrettiği efsane animasyonu Wall-E de aslında bir taşıtta geçiyor: uzay gemisi. Henüz böyle bir yolculuk yapma imkanımız olmasa da geleceğin ne getireceği bilinmez. Çocuklarınızın bayılacağı bir seyirlik.
Bonus 2: Balon & Ev

11. Yukarı Bak

Yukarı Bak

Sadece ilk 15 dakikası bile dünyanın en güzel kısa filmi olabilecek Yukarı Bak, 78 yaşındaki Carl Fredericksen’in karısının hayalini gerçekleştirmek için evine yüzlerce balon bağlayarak Cennet şelalelerine yola çıkmasını ve yolda başına gelenleri anlatıyor. Dokunaklı konusu ve canlı renkleriyle çocuklarınızın hayal gücünü de yolculuğa çıkarabilecek bir çizgi film.

İlginç taşıtların olduğu, çocukların severek izlediği başka çizgi filmler aklınıza gelirse bize yorum olarak yazabilirsiniz. :)

 

Biz de çocuklar için IMBD’den bazı çizgi filmler seçtik, öğrenmek için tıklayın. :)

Önceki YazıSonraki Yazı