Komşu Ülkeyi Geziyoruz: Tiflis

Tiflis

Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, Mtkvari Irmağının iki kıyısına kurulmuştur. Tiflis, kısa süreli ve ucuz gezi arayanlar için ideal bir şehir. Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen Gürcistan’a kimlik kartı ile giriş yapabiliyorsunuz. Yeme içme ve ulaşım oldukça uygun. Ulaşım için toplu taşıma ya da taksi kullanılabilir. Ekonomik yetersizliklerden dolayı insanlar özel araçları ile çok ucuza taksicilik yapıyor. Tiflis’e kışın ve yazın olmak üzere iki farklı zamanda gittim ve her ikisinde de çok kalabalık olduğunu gördüm. Çok fazla turist çeken bir şehir; ama çoğunlukla yakın ve ucuz olmasından dolayı Azerilerin ilgisini daha çok çekiyor.

Coğrafi konumu ve tarihi geçmişi nedeni ile şehirde Ortaçağ, Sovyet ve Klasik izler her alanda hakim. Ülkeye girerken meşhur Gürcü şaraplarından bir şişe hediye edecek kadar sıcak ve misafirperverler.

Şehirde Sovyet dönemi izleri hala mevcut. Sovyet Mimarisi ile yapılmış, dışardan yıkıntı gibi duran ama insanların hala yaşadığı çok sayıda bina var. 40-50 yıllık araçları hala sokaklarda görmek mümkün.

Tiflis Heykel

Gürcü halkı sokak heykelleri konusunda çok başarılı. Şehrin her yeri yaratıcı heykellerle donatılmış. Bir yanda yıkık dökük binalar diğer yanda modern heykeller geçmiş ile bugün arasında sıkışan halkı simgeliyor sanırım.

1. Old Town

Old Town

Şehrin en geniş ve eski yerleşim yerlerinden olan Old Town, en çok turist çeken yerlerinden birisi. Tarihi renkli evleri, kiliseleri, sinagog ve camisi ile çok ilgi çeken bir bölge. Geleneksel Gürcü mutfağından yemekler yiyebileceğiniz ya da dünya mutfağından her çeşit yemekler bulabileceğiniz restoranlar çok sayıda var. Bölgede ayrıca meşhur Gürcü şaraplarını tadıp, alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mahzen de var.

2. Kartlis Deda (Mother of Georgia)

Kartlis Deda

Sağ elinde dostlara sunulmak üzere şarap tutan, sol elinde düşmanlara gözdağı vermek için kılıç tutan bir kadın heykelidir. Gürcistanlı ünlü heykeltıraş Elguja Amashukeli tarafından 1958 yılında yapılmıştır; misafirperverliği ve barışı temsil etmektedir. Sololaki tepesinde olan heykel, 50 metre uzunluğundadır ve hemen hemen şehrin her yerinden görülür. Tepeye teleferik ile çıkılabilir. Tepenin ön tarafından şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Arka tarafında ise binlerce bitki çeşidi bulunan botanik bahçesi uzanıyor.

3. Sameba Katedrali

Sameba Katedrali

Kartlis Deda gibi Sameba Katedrali de şehrin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir yapı. Yapımı 2004 yılında tamamlanan Ortodoks kilisesi, aynı anda 15000 kişinin ibadet edebileceği büyüklüktedir. Kubbesinde bulunan altın kaplama, ihtişamına ihtişam katıyor.

4. Metekhi Kilisesi

Metekhi Kilisesi

Mtkvari nehrinin üzerinde, 12. yy’da inşa edilen Metekhi Kilisesi, Tiflis’in en önemli yapılarından. Old Town’dan aşağıya indiğinizde yanında atının üzerinde sizi selamlayan Kral Vakhtang Gorgasali ve Kiliseyi görebilirsiniz. Sovyetler zamanı tahribat gören kilise, zamanımıza kadar ayakta kalmayı başarabilmiş.

5. Abanotubani Bölgesi (Sülfür Hamamları)

Abanotubani Bölgesi

Gürcistan’ da şaraptan sonra en meşhur olan diğer bir şey de sülfür hamamları. Old Town’da yer alan Abanotubani Bölgesi’ndeki hamamların iyileştirici özellikleri olduğu söyleniyor. Hamamlarda bulunan özel havuzlu odalar kiralanarak suya girilebiliyor. Fakat su çok sıcak ve sülfürden dolayı çok keskin bir koku var içeride. Şahsen hamamların dışardan görünüşü benim daha çok ilgimi çekti.

Bu bölgeye gelmişken şehrin merkezinde bulunan şelaleyi de görmeden dönmek haksızlık olur. Kalabalıktan sıkılanlar için huzur bulunacak güzel bir yer.

6. Barış Köprüsü

Barış Köprüsü

Tiflis’in ender modern yapılarından olan barış köprüsü, İtalyan mimar Michele De Lucchi tarafından Mtkvari nehri üzerine yaya geçişi için yapılmıştır. Köprünün üzerinde 30000 LED ışık bulunmakta. Köprünün üzerindeki ışıklar Morse alfabesine göre yanıp sönerek insan vücudunu oluşturan elementlerin periyodik tablodaki yerini belirtiyor ve köprüye adını veren Barış’ı simgeliyormuş.

7. Rustavelli Caddesi

Rustavelli

Tiflis’in Bağdat Caddesi ya da Champ Elysee’si olarak adlandırılan Rustavelli, adını Ortaçağ’da yaşamış şair Suhota Rustavelli’den almıştır. 1,5 km uzunluğunda olan bulvar özgürlük meydanı ile başlar. Üzerinde birçok hükümet binası, tiyatro, müze, opera binası gibi kültürel kuruluşlar, restoran ve mağazalar bulunur. Şehirde yürüyüş yapmak için gerçekten güzel bir cadde.

Sizin de Tiflis hakkında yorum ve görüşleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

Farklı şehirleri gezmeyi seviyorsanız, Kopenhang’da Görülmesi Gereken 11 Yer yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı