Kasım Ayında Gidebileceğiniz Tiyatro Oyunları

Tiyatro

Sonbaharda yapabileceğiniz aktiviteler gitgide sınırlı hale gelmeye başladıysa, etkinlikleri biraz daha kültür sanat alanına doğru kaydıralım diyoruz. Tiyatroya gitmek bu etkinliklerin başında geliyor. Hem tek başına zaman geçirmek istediğinizde hem de kalabalık bir arkadaş grubu olarak gidebileceğiniz tiyatro, kapalı alan aktivitesi olarak sonbahar kış aylarında eğlence ve sanat sevginizi doyurmaya hazır. Devlet Tiyatroları’nda Kasım ayı için izleyebileceğiniz harika tiyatro oyunları olduğunu da söyleyelim. Kasım ayında gidebileceğiniz tiyatro oyunlarından bazılarını sizin için derledik. Biletler alınsın, iyi seyirler!

Erkek Parkı

1. Erkek Parkı

Erkek parkı, bir erkeklik öyküsü olarak karşımıza çıkıyor. Yılların geyiği “alışverişte-eşini-beklerken-ölen-erkek” klişesine erkekler açısından ve erkek dünyasının derinliklerine inerek bakmaya çalışan Erkek Parkı adlı tiyatro oyunu Kasım ayında İstanbul Devlet Tiyatroları’nda izlenebilir.

İkinci Dereceden İşsizlik

2. İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı, üniversiteden yeni mezun olmuş, hatta askerliğini de yapmış, herkesin derdini sahneye aktarmaya çalışan ödüllü bir tiyatro oyunu. Oyunun tanıtımında da söylediği gibi “hem keyifli hem de canınızı acıtacak” olan bu tiyatro oyunu, piyasaya uyum sağlamaya çalışan herkesin karşılaştığı absürdlükleri konu alan tiyatro oyunlarından.

Kocasını Pişiren Kadın

3. Kocasını Pişiren Kadın

Slogan gibi bir soru: “Peki kadınlar ne zamana kadar susar?” Yanıtı ise bu muhteşem tiyatro oyununun tanıtımında verilmiş (hepimizin de bildiği gibi): “Sonsuza kadar değil.” Kadın-erkek ilişkilerinin politik zeminine dokunduran oldukça keyifli ve politik bir oyun olan Kocasını Pişiren Kadın da Kasım ayında izleyebileceğiniz tiyatro oyunlarından biri.

Huzur

4. Huzur

Türk edebiyatının değerli kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur adlı romanından sahneye aynı ad ile uyarlanan bu oyun, Mümtaz adlı karakterin huzur arayışını konu alıyor. Aynı zamanda “aydın olmak” ve huzursuzluk ilişkisine de ışık tutmayı hedefleyen Huzur, Kasım ayının öne çıkan tiyatro oyunlarından biri.

Neşe Dert Aşk

5. Neşe’Dert’Aşk

Oyunun adını okuyunca size bir şey anımsattığını göreceksiniz: Neşet Ertaş! Neşet Ertaş’ın yaşam öyküsünden yola çıkarak Şirin Aktemur Toprak tarafından yazılan bu oyun, Neşet Ertaş’ın dillere destan hayatını anlatmayı amaçlıyor. Pek çok ödül toplamış olan Neşe’Dert’Aşk, Kasım ayında görmeniz gereken tiyatro oyunlarının başında geliyor.

Annemin Son Çılgınları

6. Annemin Son Çılgınlıkları

Julie Jensen’ın yazdığı ve İpek Atagün Gezener’in yönettiği Annemin Son Çılgınlıkları, çağımızın en büyük sağlık sorunlarının arasında sayabileceğimiz Alzheimer etrafında örülen sıcacık bir aile öyküsü olarak tanımlanabilir. Alzheimer ile mücadele eden bir anne ve iki kızının anlatısı olan Annemin Son Çılgınlıkları da vaktinize değecek tiyatro oyunları arasında.

Çamaşırhane

7. Çamaşırhane

Birinci Dünya Savaşı’nın çamaşırhaneleri ve bu çamaşırhanelerde çalışan kadınların savaş halindeki hallerini anlatan Çamaşırhane, bol övgü alan tiyatro oyunları arasında yer alıyor. Yoksulluk ve savaşın, kadınların emeğini ve kadınların hayatlarını nasıl etkilediğini, gerçekçi ve yüreğinize dokunan bir tiyatro oyunu sayesinde daha net göreceksiniz. Çamaşırhane, mutlaka görmeniz gereken tiyatro oyunlarından biri.

Kontrabas

8. Kontrabas

Patrick Süskind’i “Koku” adlı romanıyla tanıdık. Hatta filmi de oldukça popüler olmuştu bu kitabın. Şimdi Süskind’den bir tiyatro oyunu ile baş başayız. Kontrabas bir müzisyenin hayatla nasıl ilişkilendiğinin hikâyesi. Bu müzisyenin hayatı üzerinden hayata dair pek çok konuyu sorgulatan bir oyun olan Koku da Kasım ayında izleyebileceğiniz tiyatro oyunlarından biri.

Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş

9. Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş

Bir evlilik sorgulaması olan Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, kadın-erkek ilişkilerinden ve etrafında örülü olan evlilik geleneğinden hareket ediyor ve seyircileri önemli sorularla uğurluyor. Ödüllü bir tiyatro oyunu olan Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’i Kasım ayında Devlet Tiyatroları sahnelerinde izleyebilirsiniz.

Sizin en sevdiğiniz tiyatro oyunları hangileri? Yorumlar bölümünde en sevdiğiniz oyunları bizimle paylaşın, herkese tavsiye olsun! :)

Önceki YazıSonraki Yazı