Erkek Cilt Bakımı Önerileri

Erkek Cilt Bakımı

Erkek cilt bakımı, erkek bakımının en önemli aşamalarından biridir. Erkek cilt bakımı temelini; cilt temizliği, nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremler oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kendine özgü cilt problemleri olan erkekler de bunlar için gerekli bakımı yapmalı veya bunlardan korunma önlemleri almalıdır. Özellikle sık sık traş olan erkekler için de cilt bakımı son derece önemli bir konudur. Bunun yanı sıra; cildininin daha genç, sağlıklı ve parlak görünmesini isteyen erkekler de erkek cilt bakımı önerilerimizi dikkatle okumalılar.

Cilt Bakımı Sadece Kadınlar İçin Değildir!

Erkek Cilt Bakımı Temizleme

Birçok erkek, cilt bakımının sadece kadınlara mahsus olduğunu düşünür. Bu yüzden birçok erkeği cilt bakımı yapmaya ikna etmek hayli zordur. Ancak kadın ve erkek cilt bakım ihtiyaçları birbirinden farklı olsa da her erkeğin cilt bakımına gereksinimi vardır. Bu yüzden bir erkek en azından günlük cilt bakım rutinini yerine getirmelidir. Günlük cilt bakımı nasıl yapılıyor diye merak edenler için hemen söyleyelim: Cilt bakım rutini denince ilk akla geleni ve olmazsa olmazı cildi temiz tutmaktır. Gerek iş ortamında gerekse dışarıda bulunduğumuz süre boyunca cildiniz toz ve kirlere maruz kalır ve tüm bunlar cildinizde birikir. Üstelik eğer bir de yağlı bir cildiniz varsa bunların sonucunda cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla cildinizi temizlemek aslında bir cilt bakımı değil, zorunluluktur.

Peki cildinizi temizlerken ne kullanmak gerekir? Öncelikle cilt temizliği için seçeceğiniz cilt bakımı ürünlerini cilt tipinize göre seçmelisiniz. Erkeklerin cildi kadınlara göre daha yağlıdır. Aslında bu doğal yağlar, cildi korumaya yardımcı olur ve cildin daha yumuşak görünmesini sağlar. Ancak eğer cilt tipinize uygun ürünler kullanmazsanız cildiniz bozulabilir, kurumalar meydana gelebilir ve çeşitli cilt problemleri yaşayabilirsiniz. Bu yüzden eğer yağlı bir cildiniz varsa buna uygun ürünlere, kuru ya da karma bir cilde sahipseniz ise bu cilt tiplerine uygun erkek cilt bakımı ürünlerine yönelmelisiniz.

Cildinizin Neme İhtiyacı Olduğunu Unutmayın

Erkek Cilt Bakımı Nemlendirme

Cilt bakımının en önemli noktalarından biri hiç kuşkusuz nemlendirmedir. Nemlendirme hem cilt sağlığı için hem de daha estetik bir görünüm için oldukça gereklidir. Bu nedenle nemlendirme de tıpkı cilt temizliği gibi günlük rutininiz içinde olmalıdır. Sağlıklı bir cildin ilk kuralı cildi dengelemektir ve nemlendiriciler bu dengenin sağlanmasında büyük rol oynar. İyi nemlendirilmiş bir cilt; kuruluk ve kuruluk kaynaklı çatlama ve dökülmelere karşı dayanıklı olur. Düzenli bir şekilde nemlendirici uygulanan bir cilt gerilmez ve böylece elastikiyetini muhafaza eder. Nemlendirici uygulanan ciltte siyah nokta oluşumu önemli ölçüde azalır. Ayrıca nemlendirici, deri altında kolajenleri korur ve azalmalarına da izin vermez.

Nemlendirici seçerken de en az temizleme ürünü seçerkenki kadar titiz davranmanız gerekir. Cilt özelliğinize uygun bir nemlendirici doğru ve istenilen yanıtı almanızı sağlayacaktır. Bunun için eğer yağlı bir cilt tiğiniz varsa jel şeklindeki nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz ise daha yoğun nemlendiricileri kullanmanızı öneririz.

Erkeklerin Cildinin Daha Kalın Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Erkek Cilt Bakımı Nemlendirme

Erkeklerin cilt yapısı kadınlarınkinden oldukça farklıdır. Bu yüzden kadınlar için üretilen ürünleri kullanmaktan kaçının. Erkeklerin testesteron hormonu, cildin daha kalın, daha yağlı ve gözeneklerin daha geniş olmasına neden olur. Yağ salgısının daha fazla olduğu bir ciltte aknenin daha şiddetli olduğunı ve daha uzun süre ciltte kaldığını söyleyebiliriz. Ayrıca özellikle erkeklerin spor yaparken ya da kas geliştirmek istedikleri için kullandıkları anabolik steroid denilen ilaçlar, ciltte akne formanlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Eğer cildinizde akne ve sivilce gibi cilt sorunları varsa; bunları ilkel yöntemlerle yok etmeye çalışmamanızı öneririz. Zira sivilce sıkmak izlere neden olacağından cildinizin daha da kötü bir estetik görünüme sahip olmasına yol açabilir. Akne ve sivilce tedavisinde dıştan uygulanan ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılmaktadır. Akne lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız tedaviye mümkün olduğunca erken başlamanın daha hızlı yanıt vereceğini belirtelim. Zira akne izleri ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabileceği gibi bu yaşlarda tedaviye yanıt da daha geç olmaktadır.

Erkek Cilt Bakımı Sivilce

Bu gibi tıbbi tedavilerin yanı sıra akneler ve cilt lekeleri için evde uygulayabileceğiniz bir takım cilt bakım yöntemleri de olumlu yanıt verebilmektedir. Bunlardan biri peeling yapmaktır. Doğru peeling ürününü edinerek düzenli bir şekilde bunu cilt bakımı haline getirirseniz akne ve sivilce lekelerinden  de böylece kurtulabilirsiniz.

Sakal Bıyık Bakımı ve Tıraş Olmazsa Olmaz

Erkek Cilt Bakımı Tıraş

Erkek cilt bakımı denince sakal bıyık bakımından bahsetmemek olmaz. Temiz, sağlıklı ve estetik bir cilt görünümü için en önemli noktalardan biri sakal ve bıyık bakımını ihmal etmemektir. Öncelikle sakal ve bıyığınızı düzeltmek için bir fırçanız mutlaka olmalı. Ayrıca sakal bakımı için özel olarak üretilen sakal yağı ürününden de kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra erkek cilt bakımı olmazsa olmazı olan tıraşın en etkili peeling (deriyi soyma) olduğunu söyleyebiliriz. Tıraş, erkeklerin ölü deri tabakasından kurtulmalarını sağlayarak doğal bir peeling vazifesi görür. Ancak traş aynı zamanda cildi hassaslaştırır. Bu yüzden traş olmadan önce alkol ve mentol içermeyen tıraş kremleri kullanmanızı öneririz. Ayrıca tıraşın kıl yönüne doğru yapılması ve tıraştan sonra cildi tahriş etmeyen nemlendirici kullanmak da tıraş tüyoları arasındadır.

Kırışıklık Kabusu Olanlar Dikkat!

Erkek Cilt Bakımı Kırışıklık

Birçok erkek tıpkı kadınlar gibi cildinde kırışıklıklar, sarkmalar meydana gelmesinden endişe duyar. Bu yüzden erkek cilt bakımı için en çok önemsenen konulardan biri kırışıklıklardır. Cildinizdeki kırışıklıkları mümkün olduğunda aza indirmek için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle göz çevresi ve alın bölgesinde kırışma ihtimali çok daha yüksektir. Bu yüzden bu bölgelere özel bakım yapmanız gerekir. Erkek bakım seti edinerek tüm bakım rutininiz için gerekli olan ürünlere bir pakette sahip olabilirsiniz. Ayrıca erkekler için özel olarak üretilmiş olan yaşlanma karşıtı ya da yaşlanma geciktirici kremlerden bu anlamda yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra göz çevresini düzenli ve parmak uçlarıyla doğru bir şekilde nemlendirmek de yaşlanma geciktirici bir çözüm olacaktır.

Erkek Cilt Bakımı Tüyoları

Erkek Cilt Bakımı Tüyoları

  • Yüzünüzü düzenli olarak temizleyin. Bunu yaparken kalıp sabunundan uzak durun ve cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü kullanın. Zira sabunlar yüz için uygun olmayan sert deterjan ve deodarantlar içerir.
  • Erkek cildi kadın cildine göre kalın olduğundan peeling erkekler için doğal bir gereksinimdir. Peeling ürünleri ile cildinizde biriken ölü hücreleri düzenli olarak arındırmalısınız.
  • Tıraş sonrası erkek bakım ürünlerinin pek çoğu alkol içerir. Ancak tıraş, cildi hassaslaştırdığından alkol içeren ürünler kullanmak cildin tahriş olmasına neden olur. Bu yüzden cildiniz için sağlıklı olmayan alkol içerikli ürünleri kullanmaktan uzak durun.
  • Özellikle yaz aylarında cildinizi güneş koruyucular ile güneşten korumayı ihmal etmeyin. Bu, erken yaşlanma izlerinden kaçınmanızı sağlar. SPF 30 koruma faktörlü bir nemlendirici güneşten korunmak için günlük hayatınızda kullanabileceğiniz ideal bir üründür.
  • Sivilce ve akne tedavisini; sivilce sıkma, ilkel yöntemlere başvurma gibi yöntemlerle yapmayın. Bunun için doktorunuza başvurarak tıbbi destek alın ya da cilt tipinize uygun bir peeling ürünü kullanın.

Sivilcelerinizle başınız dertteyse doğal maskelere başvurmaya ne dersiniz? Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı