Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10 bazılarımız için hiçbir şey ifade etmeyecek kadar yabancı bir terim olabilir. Ancak koenzim q10 aslında anlaşılmaz bir bilimsel terimden fazlası ve vücudumuz için olmazsa olmaz bir maddeyi temsil ediyor. Vücut sağlığı ve sağlıklı yaşam için çıktığımız yolda mutlaka koenzim q10 ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda koenzim q10 nedir, ne işe yarar, koenzim q10 faydaları nelerdir ve koenzim q10 hangi besinlerde bulunur sorularına odaklandık. İyi okumalar!

Koenzim q10 nedir, ne işe yarar?

Koenzim q10 (koenzim q ya da ubikinol-10 olarak da duyabilirsiniz) vitamin benzeri bir maddedir. Vücudumuzdaki bütün hücrelerde koenzim q10 bulunur ve vücudumuz kendi kendine koenzim q10 üretir. Doğal antioksidanlar arasında yer alan koenzim q10 görevi itibariyle vücudunuzda enerji üretimini sağlayan bir maddedir. Hücreleriniz koenzim q10 kullanarak enerji üretir ve bu enerjiyi hücre büyümesi ve bakımında kullanır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, koenzim q10 bir antioksidan olarak vücudunuzu zararlı moleküllerin neden olduğu tahribe karşı korur. Vücudunuz koenzim q10 üretse bile, kimi zaman koenzim q10 eksikliği ile başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda, koenzim q10 kapsülleri ile besin takviyesi yoluna gidebilirsiniz. Koenzim q10 eksikliği durumunda karşılaşacağınız sağlık sorunları arasında ne yazık ki kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve göğüs ağrıları gibi problemler yer alır. Bu nedenle koenzim q10 vücudumuz için en önemli maddelerden biridir.

Koenzim q10 faydaları nelerdir?

Göz Altı Kremi

Koenzim q10 üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde koenzim q10 faydaları konusunda pek çok veriye ulaşıldı. Peki, bu faydalar nelerdir?

  • Kronik kalp yetmezliği ile savaşır.
  • Yüksek tansiyon tedavisi için birebirdir.
  • Yaşa bağlı görme kaybı ile savaşır, omega 3 ile birlikte kullanıldığında görme işlevlerini artırır.
  • Koenzim q10 cilde faydaları ile de bilinir: yaşlanma karşıtı etkisi vardır ve kırışıklıkları azaltır.
  • Yakın zamanlı bir araştırmaya göre, obezite ile mücadele eden kişilerde karaciğer yağlanmasına karşı etkili olduğu söylenmektedir.
  • Vücudunuzu serbest radikallerin zararlarından korur; hücre ve DNA bakımınızı yapar.
  • Koenzim q10, hücreleriniz için daha fazla enerji üretir.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Sinir sisteminizi destekler.
  • Diyabet tedavisinde takviye olarak kullanılır.

Koenzim q10 hangi besinlerde bulunur?

Balık

Koenzim q10 takviyesi almayı düşündüğünüzde, bunu öncelikle doktorunuzla paylaşmanız gerektiğini bir sorumluluk olarak hatırlatmak isteriz. Doktorunuza danışmadan koenzim q10 takviyeleri kullanmamalısınız. Eğer doktorunuz takviyeye gerek duymayacağınızı belirtiyorsa ve koenzim q10’i doğal yollardan almanızı tavsiye ediyorsa, koenzim q10 açısından zengin besinleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Kırmızı et, koenzim q10 açısından oldukça zengindir. Özellikle kızarmış kırmızı et tüketerek vücudunuzun ihtiyacını giderebilirsiniz. Örneğin, 350 gram kızarmış biftekte bulunan koenzim q10 miktarı 2.6 miligramdır. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları da listemize dâhil. Kızarmış tavukta 1.4 miligram koenzim q10 bulunur. Balığı beslenmenizden eksik etmeyin deriz. Özellikle somon gibi soğuk deniz balıklarını tercih etmelisiniz. Koenzim içeriği açısından diğer zengin besinler ise şöyle sıralanabilir: soya fasulyesi, kanola (özellikle kanola yağı), haşlanmış brokoli, haşlanmış karnabahar, kavrulmuş yer fıstığı, antepfıstığı, susam, portakal, çilek, haşlanmış yumurta.

İpucu: Özellikle brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri tüketirken koenzim q10 değerlerini kaybetmemeleri için haşlama yöntemini kullanmalısınız. Elbette en etkili yöntemin bu sebzeleri çiğ olarak tüketmek olduğu biliniyor. Yumurta tüketirken de omlet vb. tarifler yerine, haşlanmış yumurtayı tercih ederek en yüksek seviyede koenzim q10 almış olursunuz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı olarak glutensiz yaşam nedir, ne değildir öğrenmek için yazımızı okumanızı öneriyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı