Soğuklarda Saç Bakımı

Soğuklarda Saç Bakımı

Soğuk havalar kapıda. Çok yakında tümüyle üşüyor olacağız. Sonbahar ve kış aylarında cilt bakımı için kullanmanız gereken ürün önerilerimizi sizinle daha önce paylaşhttps://blog.n11.com/moda-guzellik/kadin/soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunlerimıştık. Şimdi de soğuk havalarda saç bakımı ile ilgili ipuçları ile karşınızdayız. Havalar soğur da saçlarımız bu değişimden etkilenmez mi? Araştırmalar saçlarımızın mevsimsel geçişlerden ve soğuk havalardan olağanüstü bir biçimde etkilendiğini doğruluyor. Bu nedenle, saçlarımız soğuk havalarda özel bir bakım istiyor. Hatta henüz havalar çok da soğumamışken hazırlıklarınızı yapıp yavaş yavaş başlasanız iyi bile edersiniz. 

Şampuan kullanımını azaltın.

Ilık Su Soğuk Havalarda Saç Bakımı

Her gün duşta saçınızı şampuanlamak özellikle soğuk havalarda doğru bir hareket olmaz. Her gün duş yapma alışkanlığınız varsa, duşa boneyle girmeniz ve saçlarınızı ıslatmamanız daha iyi olacaktır. Eğer saçlarınız çok yağlanıyorsa saçınıza bir miktar bebe pudrası serperek tarayın. Pudra saçınızdaki yağı ve teri götürür. O da olmadı yağlı saçlara özel kuru şampuanları deneyebilirsiniz.

Saçınızı sıcak değil, ılık suyla yıkayın.

Saçınızı çok sıcak suyla yıkamak saçınızı güçsüzleştirir ve saç derinize zarar verir. Bu nedenle, saçınızı sıcaktan ziyade ılık suyla durulamak özellikle soğuk havalarda daha bakımlı ve güçlü saçların anahtarıdır.

Saç kurutma makinesini orta sıcaklıkta kullanın.

Soğuk havalarda saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkamk delilikle eş değer diyebiliriz! Bu nedenle, saç kurutma mevzusu önemli. Saç kurutma makinenizin en sıcak ayarıyla değil, ılık ya da soğuk ayarıyla saçlarınızı kurutmanız saçlarınızın yıpranmasına engel olacaktır.

Plastik taraklar yerine ahşap dişli taraklar kullanın.

Ahşap Tarak Kullanımı Soğuk Havalarda Saç Bakımı

Plastik tarak kullanımından vazgeçip kendinize ahşap dişli taraklar alarak saçınızın elektriklenmesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle saçlarınız kuruyken plastik tarakların yarattığı elektriklenme saçınıza zarar verir, soğuk havanın oluşturduğu nem de bu zarara katkıda bulunur. Ahşap taraklar ise doğal yapısı ile saçınıza organik bir dokunuşla yaklaşarak yumuşak bir tarama deneyimi yaratır.

Kafa derinizdeki pullanmaya karşı saç maskesi kullanın. 

Kış aylarında sadece saçlarınız değil, kafa deriniz de soğuktan etkilenir. Kuruyan kafa derinizde pullanma oluşması ve bunun da saçlarınıza etki etmesi oldukça olası. Bu pullanmadan kurtulmanın yolu saç maskelerinden geçiyor. Sağlıklı saçlar için belirli aralıklarla doğal saç maskesi uygulaması yapmalısınız. Doğal saç maskesi tarifleri içeren yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Ekstra nemlendirme için haftada bir zeytinyağı kullanın.

Soğuk havaların kafa derimizi kuruttuğu ve nemden yoksun bıraktığı aşikar. Özellikle kar yağışının yoğun olduğu ya da sıcaklık derecelerinin 0’ın altına indiği dönemlerde haftada 1-2 kere saçınızı zeytinyağı ile yıkayın. Bu işlemi yaparken zeytinyağını kafa derinize masaj yaparak yavaşça yedirin, ardından da tercihen bitki özlü bir şampuanla durulayın. Zeytinyağı özleri saç derinizin hasret kaldığı nemi yenilemesine yardımcı olacaktır.

Kırıklarınızı aldırın.

Kırıkları Aldırmak Soğuk Havalarda Saç Bakımı

Kış mevsiminde saçlarınızın uçlarında meydana gelen çatallanma ve kırıkları sıklıkla aldırmanız, saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı uzamasına vesile olacaktır. Düzenli aralıklarla yaptıracağınız bu işlem, hem saç bakımını kolaylaştırır hem de saçınızı daha dayanıklı hale getirir.

Saç kremi kullanımını ikiye çıkartın.

Soğuk havalarda saç bakımı için anahtar kelime nem, nem ve nem. Saçlarınızı kurutan buz gibi rüzgarlardan korunmak için saç kremi kullanımını artırmanız kışlık saç bakımı rutininizin ayrılmaz bir parçası olmalı.

Soğuk havalarda cilt bakım önerilerimizi okumuş muydunuz?

Önceki YazıSonraki Yazı