Westworld Dizisi

Westworld

HBO’nun Game of Thrones’dan sonra televizyon dünyasına bıraktığı, bol bol konuşulan bir diğer yeni eser de Westworld dizisi. Golden Globe Ödülleri’nde en iyi TV dizisi kategorisinde aday olan ve birinci sezonunu tamamlayan dizi, 2018’de yayına girmesi planlanan 2. sezonu ile hayranlarını beklentiye soktu bile. Westworld izlemek için de, onun hakkında bir şeyler öğrenmek için de henüz geç değil. Okudukça dizi daha çok ilginizi çekecek. Westworld konusu hakkındaki detayları sizin için derledik.

Westworld hakkında bilmeniz gerekenler

Westworld 1973 yılı için oldukça iddialı bir yapım. (Gerçi 1970’ler bilim kurgu açısından genel olarak iddialı.) Konunun özeti şu: Oldukça yüksek ücretler ödenerek gelinen bir eğlence parkında robotlarda oluşan bir arıza ortalığın fena halde karışmasına neden oluyor. Filmin bilgisayar virüsünden bahseden ilk filmlerden biri olduğunu da ekleyelim. Kötü robot rolünde karizmatik Yul Brynner, filmin kesinlikle en ağır taşlarından.

Filmde Westworld dışında Pompeii ve Orta Çağ dünyaları da var ve aralarında seçim yapılabiliyor ama dizide böyle bir ima yok. Filmde gelecekteki eğlence sektörüne de eleştirel bir yaklaşım varken dizide robotlara daha fazla odaklanılıyor. Ama temelde film de dizi de aynı şeyi anlatıyor.

Westworld

Westworld nerede çekiliyor?

Westworld dizisinin çekildiği yerler arasında büyük ölçüde stüdyolar var ama açık hava sahneleri özellikle dikkat çekici. Dış sahneler Utah’taki Moab’da çekiliyor. Moab, Western tarzının kurak ortamını vermek için ideal. Monuman Valley ise Utah’ta bulunan bir milli park ve sadece diziyi seyredenleri değil seyahat severleri de cezbedecek kaya oluşumlarına sahip.

Westworld’de “ev sahibi” olarak anılan robotların görünürde insandan farkı yok. Parkın en temel kuralı sayesinde onları tespit etmek mümkün: Silahlar sadece robotları öldürüyor. Konuklar birbirine ateş ettiğinde hiçbir şey olmuyor. Tabii yine de zarar görme ihtimaliniz hiç yok değil. O yüzden, verilen paraların yanına bir de feragat formu imzalamanız lazım.

Her Western’de olduğu gibi Westworld’de de bir salon ve bu salonda bir piyanist var. Ama bu sefer müziklere iyi kulak verin çünkü listede duyacağınız şarkılar oldukça tanıdık. “Paint It Black” ve “Black Hole Sun” gibi şarkıların harika yorumlarını dinleyebilirsiniz.

westworld-3

Westworld konusu & oyuncu kadrosu

Evan Rachel Wood, Westworld’ün güzel ve naif Dolores’ini oynuyor ve şu an için dizide en çok görünen karakter. Onun dışında Thandie Newton, Jeffrey Wright, James Marsden ve Jimmi Simpson gibi isimlerin başarılı performanslarını da seyrediyoruz. Ed Harris, tam olarak anlayamadığımız karanlık bir karakterle hünerlerini sergiliyor. Anthony Hopkins ise Dr. Robert Ford rolüyle ekranlara yeniden dönüş yapıyor.

Aslında film uyarlamasını yapması için Quentin Tarantino düşünülmüş ama o, projeyi geri çevirmiş. Bu sefer devreye Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan girmiş. Müzikleri hazırlama görevi ise Game of Thrones’dan tanınan Ramin Djawadi’ye ait.

Westworld konusu itibarıyla aslında oldukça karanlık. İnsanların robotlara her istediklerini yapabilecekleri, örneğin onları öldürebilecekleri ve istismar edebilecekleri bir dünya. Burada her şey yasal. Böylece insanlar aslında parayı yasal olarak yapamadıkları şeyleri yapmak için ödüyorlar. Robotlar ise tamamen insanların emrinde, ama bir “hata” sonucu bilinç kazanmaya başlayan robotlarla işler değişecek gibi.

westworld

Westworld, HBO kanalının Game of Thrones’dan sonraki en iddialı yapımı. Sadece ilk sezonun toplam bütçesi 100 milyon dolar. İkinci sezon bütçesinin ise bundan kat be kat daha fazla olması bekleniyor. Dizideki tesiste bulunanlar parayı tek tek konuklardan çıkarabiliyor ama umarız HBO da bu masrafı çıkarır!

Yeni sezon yolda.

Dizinin 2. sezon yeni bölümlerinin 2018 bahar aylarında yayınlanması planlanıyor, çekimler ise Utah’ta başladı bile. Yapımcılardan gelen bilgilere göre birinci ve ikinci bölümler çekilmiş, çöldeki çekimlerin de Nisan 2018’e kadar sürdürülmesi planlanıyor. Merakla fanlar için karşınızda Westworld 2. sezon fragmanı.

Son yılların en çok izlenen yabancı dizileri hangileri, öğrenmeye hazır olun.

Önceki YazıSonraki Yazı