Dambıl Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

dambıl hareketleri

Spora başlarken hep aynı kararları alıp bir türlü yerine getiremiyorsanız, yalnız değilsiniz. Hayatın yoğun temposu içinde spor salonuna gitme motivasyonunu canlı tutmak hiç de kolay değil. Arzuladığınız fit görünüme kavuşmak için sihirli bir dokunuş olmadığının da farkındasınız. O halde sporun yeri ve zamanı olmadığını hatırlayarak yeni bir başlangıca adım atmanın tam zamanı. Dambıl ve ağırlık ekipmanlarıyla evinizi küçük bir spor salonuna dönüştürerek tüm kas gruplarınızı dambıl hareketleri sayesinde çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Dambıl Hareketleri Neden Önemlidir?

Direnç makineleriyle yapılan güç antrenmanları potansiyel sınırları test etmeyi zorlaştırıyor. Haliyle kasları güçlendirme, kalori yakma ve denge kabiliyetini geliştirmenin yolu serbest ağırlık egzersizlerinden geçiyor. 

Evde dambıl hareketleri yapmanın avantajları şu şekilde:

 • Fonksiyonel: Oturarak yapılan makine egzersizleri vücudu tek bir düzleme hapsederken dambıllar hareket kabiliyetini farklı boyutlara taşıyor. Böylece hem kalori yakımı hem de kas gelişimi için fonksiyonel bir egzersiz deneyimi sunuyor.
 • Verimli: Bir an için alışveriş poşetlerini taşırken ne kadar yorulduğunuzu düşünün. Ağırlığı desteklemek için vücudun dengeleyici kas gruplarını harekete geçiren dambıl hareketleri de aynı etkiyi yaratıyor. Bu sayede birden fazla kas devreye girerek maksimum verime ulaşılıyor.
 • Dengeli: Dambıl hareketleri kasları koordineli çalışmaya zorlayarak dengenin artırılmasına katkı sunuyor. Güç ve Kondisyon Araştırmaları dergisinde yayımlanan “Strength Outcomes in Fixed Versus Free-Form Resistance Equipment” adlı araştırmada belirtildiği üzere serbest ağırlıkla çalışan kişiler makinede benzer hareketleri yapanlara kıyasla iki kat daha fazla denge gelişimi gösteriyor. 
 • Düşük Sakatlık Riski: Sporda kas dengesizliği ne kadar yüksekse sakatlık riski de o kadar artıyor. Dambıl hareketleri eklem ve kasları uygun pozisyona zorlayarak yaralanma ihtimalini en aza indiriyor. 
 • Pratik: Kas gelişiminin en maliyetsiz halinin sunan dambıllar taşınabilir olması sebebiyle evin her yerinde kolayca kullanılabiliyor. 

Evde Dambıl Hareketleri Nelerdir?

Serbest ağırlıkla spor yapmanın faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi olduysanız, dambıl çalışma hareketleri ile vücudunuzdaki her kas grubuna özel olarak yoğunlaşabilirsiniz.  

dambıl kol hareketleri

Dambıl Kol Hareketleri 

Söz konusu fitness olunca, kol kası hareketleri her antrenmanda kendine yer bulabiliyor. Komple bir kol gelişimi için uygulayabileceğiniz egzersizler şu şekilde:

Biceps Curl

En temel dambıl hareketi olan biceps curl üst kol kaslarını geliştiriyor. Güçlü ve belirgin pazılara sahip olmak istiyorsanız, bu hareketi 3×12 veya 4×8 tekrar programlarıyla uygulayabilirsiniz.

Nasıl yapılır:

 • Ayaklar kalça genişliğinde açık, kollar yanlarda sabit ve avuç içleri öne doğru duracak şekilde pozisyon alın.
 • Elinize aldığınız ağırlıkları dirseğinizi hareket ettirmeden omuz hizasına kadar kaldırın ve yavaşça indirin.

Püf noktası: Hareketi hızlı yapmak yerine doğru pozisyonda yapmaya odaklanın. Dirsekler kaburga hizasından ayrılmadan yalnızca alt kol bölümünün hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca dambılı kaldırırken gövde salınımıyla momentum desteği almamak için dik bir şekilde durmalısınız.

One-Arm Triceps Extension

Dengeli bir kol görünümü elde etmek için yalnızca ön kol kaslarını değil arka kol kaslarını da çalıştırmak gerekiyor. Tek dambıl hareketleri arasında yüksek kas aktivasyonuyla bilinen bu arka kol hareketi ayakta veya oturarak yapılabiliyor.

Nasıl yapılır:

 • Dambıl barını her iki elinizin baş ve işaret parmakları arasındaki bölümle tutarak yukarı kaldırın.
 • Dirsekler 90 derece kıvrılacak şekilde dambılı başınızın arkasına doğru indirin ve kollarınız düz olana kadar kaldırın.

Püf noktası: İster otururken ister ayaktayken yapın, her iki pozisyonda da göğsünüzü kabartarak dik bir şekilde durmalısınız. Sakatlık riskini azaltmak için dirseklerinizi açmadan baş hizasında sabit tutmanız gerekiyor. 

dambıl omuz hareketleri

Dambıl Omuz Hareketleri

Ağırlık kaldırmak estetik bir görünüm kazandırırken güç ve direnç anlamında da hızlı bir gelişim sunuyor. Hacimli ve güçlü omuzlara sahip olmak için aşağıdaki hareketleri deneyebilirsiniz.

Shoulder Press

Shoulder press egzersizi görünür faydalarını uzun vadede göstermesine rağmen omuzların kısa süre içinde güçlenmesini sağlıyor.

Nasıl yapılır:

 • Ayağa kalkarak avuç içleriniz öne bakacak şekilde dambılları omuzlarınıza yakın bir hizada tutun.
 • Kolunuz düz olana kadar dambılları yukarı doğru kaldırın ve kısa bir duraksamadan sonra yavaşça indirin.

Püf noktası: Kolların yeterince kaldırılmaması shoulder press hareketinde en sık yapılan hataların başında geliyor. Maksimum kas aktivasyonuyla hareketi zorlaştırmak istiyorsanız, dirseklerinizi omuz seviyesinin altına indirebilirsiniz. 

Lateral Raise

Lateral raise omuz ve çevresindeki üç farklı kas grubunu çalıştırarak geniş omuzlar için en iyi dambıl hareketlerinin başında geliyor.  

Nasıl yapılır:

 • Dambılları birbirlerine bakacak şekilde baldırlarınızın önüne konumlandırın.
 • Yere paralel olana kadar kollarınızı yana doğru açın ve bir-iki saniye bekledikten sonra yavaşça indirin.

Püf noktası: Belirli bir kas grubuna odaklanan izole bir egzersiz olduğu için düşük ağırlıklarla başlayabilirsiniz. Omuz silkme, başı öne eğme ve vücudu sallandırarak momentum kazanma hatalarından kaçınmanız gerekiyor. 

dambıl göğüs hareketleri

Dambıl Göğüs Hareketleri

Güçlü omuz kaslarını estetik bir gövde görünümüyle desteklemek istiyorsanız, aşağıdaki dambıl göğüs hareketlerini uygulyabilirsiniz.

Bench Press

Vücut geliştirme sporunun en etkili hareketlerinden biri olan bench press; göğüs, arka kol ve ön omuz kaslarını birlikte çalıştıran birleşik bir egzersiz olarak büyük önem taşıyor.

Nasıl yapılır:

 • Bir bank veya sehpaya sırt üstü yatarak avuçlarınız ayaklarınıza dönük şekilde dambılları göğüs hizasında tutun.
 • Dirsekleriniz düz bir konumda kilitlenene kadar yukarı kaldırın ve yavaşça ilk pozisyona dönün.
 • Dambılları kaldırırken nefes vermeyi, indirirken de nefes almayı unutmayın.

Püf noktası: Dambılları boyun hizasından daha aşağı indirmediğinizden emin olun. Hareketten en üst seviyede faydalanabilmek için göğsünüzü yukarı kaldırarak belinizi hafifçe kırmayı deneyebilirsiniz. 

Dumbbell Fly

Tüm göğüs kaslarını içine dahil eden dumbbell fly hareketi aynı zamanda kol ve omuz kaslarının gelişimine de katkı sağlıyor.

Nasıl yapılır: 

 • Bank veya sehpaya sırt üstü uzanarak dambılları elinize alın ve kollarınızı yanlara doğru açın.
 • Dambılları yukarı kaldırarak kollarınızı birleştirin ve yavaşça indirin.

Püf noktası: Kol kaslarınızı zedelememek ve maksimum ağırlıkta çalışabilmek için kollarınızı düz tutmak yerine hafif açılı bir şekilde açın. Ayrıca hareket boyunca dirsek açısını korumanız gerekiyor.

dambıl sırt ve kanat hareketleri

Dambıl Sırt ve Kanat Hareketleri

Kanat kası geliştirme hareketleri dambıl ile yapılıyorsa kısa sürede sonuç almak için düzenli tekrarların uygulanması gerekiyor. Günlük egzersiz programınıza ekleyebileceğiniz en iyi dambıl kanat hareketleri şunlardır:

Standing Wide Row

Kaslarınızın gerçekten çalıştığını hissedebileceğiniz bu hareketle sırt kaslarınızı belirgin hale getirerek estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Nasıl yapılır:

 • Kalça ve dizlerinizi hafif çömelir konuma gelecek şekilde esnetin.
 • Pozisyonunuzu bozmadan dambılları kendinize doğru çekin ve yavaşça öne doğru bırakın.

Püf noktası: Dambıl ile sırt hareketleri yaparken kanat kaslarına yoğunlaşmak istiyorsanız, hareketin üst noktasında bir süre bekleyebilirsiniz. Birçok kas grubu birlikte çalıştığından sakatlık riskini azaltmak için vücut salınımını en aza indirmelisiniz.

One Arm Row

Sırt, kanat ve boyun kasları için etkili bir tek dambıl hareketi arıyorsanız, one arm row ile kısa sürede gelişim gösterebilirsiniz. 

Nasıl yapılır:

 • Vücudunuzu öne doğru eğerek bir elinizle dambılı tutarken diğer elinizle sehpadan destek alın.
 • Dambılı üst dirseğiniz vücutla paralel hizaya gelene kadar kendinize doğru çekin ve yavaşça bırakın. 
 • Set bittikten sonra dambılı el değiştirerek diğer kanat ve sırt bölümlerini çalıştırın.

Püf noktası: Hareketi sağlıklı bir şekilde tamamlamak için yalnızca omuz bölümünü hareket ettirerek sırtınızın düz durduğundan emin olmalısınız. 

Özetle, kas kütlesini artırmanın en kestirme yolu serbest ağırlık egzersizlerinden geçiyor. Haliyle her evde en azından bir dambıl setinin bulunmasında fayda var. Ayrıca protein ağırlıklı bir sporcu beslenmesi ile yüksek eforla elde ettiğiniz yeni kasları uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz. 

Dambıl hareketleri konusu ilginizi çektiyse “Fitness Hareketleri & Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımız da hoşunuza gidebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı