Supplementler

Yaz yaklaşırken zayıflama ve diyet yapma çabalarımızda da fark edilir bir artış var. Eh haksız da değiliz, özellikle karın ve kalçaya biriken fazlalıkların gitmesi, gevşeyen kol ve bacaklarımızın sıkılaşması lazım. Bunu başarabilmek için zayıflama egzersizleriyle birlikte doğru ve sağlıklı beslenme önerilerine kulak vermenin yanı sıra istikrarımızı korumak ve uzmanlara sormak kaydıyla gıda takviyesi ürünleri kullanmak da şart. Supplementler hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Blog 11’in YouTube kanalından izleyebileceğiniz “Deniz Saypınar ile Beslenme Takviyeleri” videomuzda, Deniz Saypınar’ın anlatımı eşliğinde size besin takviyeleri hakkında kapsamlı hazırladık. Siz de gıda takviyelerini merak ediyorsanız ve kullanıp kullanmamakta tereddüt ediyorsanız yazının devamına göz atmanızı öneririz.

Gıda Takviyesi – Supplementler Nedir?

Supplementler, günlük olarak ihtiyacımız olan besin değerlerini almamız için bize yardımcı olan beslenme desteğidir. Özellikle aktif olarak spor yapanların vücudu daha fazla enerjiye ve bu enerjiyi sağlayacak protein ve benzeri unsurlara daha fazla ihtiyacı olur. Vücudunuza bunlardan yeteri miktarda sağlayabilmek için dışarıdan gıda takviyesi alabilirsiniz.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) tanımına başvuralım. Gıda takviyesi, sindirim için gerekli bir besin bileşeni içermeyi hedefleyen üründür. Gıda takviyesi, beslenmeye ekstra besin değeri katarak onu desteklemeyi amaçlar. Bir gıda takviyesi vitamin, mineral, ot veya başka bitkiler, aminoasit, toplam gıda alımını artırarak beslenmeyi desteklemek için kullanılan bir gıda maddesi, bir konsantre, metabolit (ara öğün), bileşen veya özden birini veya birkaç tanesini içerebilir.

Supplementler hap, kapsül, sıvı veya toz gibi birçok formda bulunabilir. Bazı gıda takviyeleri temel gıdaları günlük beslenmenize yeterince katmanızı garanti ederken bazı gıda takviyeleri de hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Bizim yazımızda vücut geliştirme, kilo verme veya sıkılaşma amacıyla kullanılan gıda takviyesi ürünleri yer alacak. Gıda takviyesi kullanırken sağlığınıza yararları olabileceği kadar (gereğinden fazla kullandığınızda) zararları da olabileceğini unutmayın.

Gıda Takviyesi Ürünlerinin Çeşitleri Neler?

Kilo verme ve vücut geliştirme için kullanılan gıda takviyesi ürünler yelpazesi oldukça geniş. Ama biz onları videomuzun da yardımıyla belli başlıklar altında topladık. Haydi başlayalım.

Proteinler

Proteinler kas kütlesi oluşturmakta temel rol oynayan bir biyomolekül ve makrobesindir. Günlük yaşamımızda belli bir oranda protein tüketmemiz gerekir ama et çeşitleri, süt ürünleri gibi birçok gıdada bulunmasına rağmen yine de gerektiği kadar protein almayabiliyoruz. Burada devreye protein içeren supplementler girer. Ne kadar aktif bir yaşam benimserseniz almanız gereken protein de o kadar artacaktır.

Whey protein (peynir altı suyu proteini): Bu protein aslında gün içinde yediğiniz birçok gıdanın içinde mevcut. Adından da anlaşılacağı üzere, marketten veya süt ürünleri satan dükkanlardan aldığınız peynirlerde bu protein bulunur. Ayrıca bazı protein barlar da whey protein içerir. Vücut geliştirme tutkunlarının yaygın kullandığı bir sporcu besin takviyesidir. Bu proteini içeren gıda takviyesinin sağlımız için zarar teşkil etmediği söyleniyor ama tabii ki kullanmadan önce bir bilene danışmakta fayda var.

Protein bar veya granola bar: Granola tahıl, mısır veya pirinç gevrekleri, kuru meyveler, kuruyemişler, bal veya esmer şeker gibi tatlandırıcılar içeren bir kahvaltılık veya ara öğün gıdasıdır. Bütün bu malzemeler belli bir gramda sıkıştırılıp paketlendiğinde granola bar adını alır ve protein içeren gıda takviyesi ürünleri arasında yerini alır. Granola barlar kalorisiz değildir, o yüzden bu lezzetli ürünü hapur küpür tüketmeden önce etiketini mutlaka okuyun.

Aminoasitler

Her gün düzenli olarak belli bir seviyenin üstünde spor yapıyorsanız ve kas kaybı yaşamak istemiyorsanız (yani muhtemelen vücut geliştirmeyle uğraşıyorsanız) amino asit içeren supllementlere başvurabilirsiniz.

BCAA: Açılımı “dallı zincirli aminoasit” olan BCAA, yağsız kas kütlelerini ve bu kas kütlelerinin performansını artırmak isteyen sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından kullanılan bir gıda takviyesidir. Bu aminoasit vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gerekir.

Glutamin: Bu aminoasit temel (esansiyel) bir aminoasit değildir ve vücut içinde üretilebilir ama böyle olması dışarıdan almamak gerektiği anlamına gelmez. Vücutta en fazla bulunan aminoasittir; kas dokunuz ve plazmanızın yanı sıra yediğiniz hemen her hayvansal üründe bulunur.

Yağ yakıcılar

Yağ yakıcı denilince aklınıza içtiğinizde hemen karın yağlarınızı şıpır şıpır akıtan bir gıda takviyesi ürünü gelebilir. Şimdi, o fikri tamamen aklınızdan çıkarın. (Yemek yemek ve kilo almak kolay ama kilo verme işi maalesef biraz sabır ve azim ister.) Bu gıda takviyesi ürünleri vücudunuzu daha fazla enerji açığa çıkarmaya hazırlar, zaten yağ yakma etkinliğinin başladığı nokta da burasıdır. Vücut, enerji ihtiyacı olduğunda yağ yakmaya başlar çünkü yağların enerji potansiyeli karbonhidratlardan daha yüksektir. Kanınızda karbonhidrat veya glukoz tükenince vücut yağlara başvurur. Yağ yakıcıların amacı buna zemin hazırlamaktır. En ünlü yağ yakıcılardan biri L-carnitine’dir ama tekrar etmek gerekirse, doğru beslenmeden veya yeterli egzersiz yapmadan yağlarınızı eritmez.

Pre workout (antrenman öncesi) enerji veren gıda takviyeleri

Antrenman öncesi performans artırıcı olarak kullanılan supplementler, pre workout olarak adlandırılır. Bu gıda takviyesi ürünleri genelde kafein, guarana, taurin, ginkgo biloba veya riboz gibi enerji verici karbonhidratlar veya başka bileşenlerden meydana gelir.

Gıda takviyesi almadan önce sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeye gayret edin. Örneğin, etle sebzeyi dengeli olarak tüketin, işlenmiş şekerlerden mümkün olduğunca uzak durun ve sindiriminizi kolaylaştırmak için lifli gıdalara yönelin. Aktif bir yaşam tarzı benimseyin, düzenli egzersiz veya en azından yürüyüş yapın. Bütün bunlarla birlikte günlük gıda alımınızda yukarıdaki unsurlardan tamamlanması gerekenler varsa o zaman gıda takviyesi ürünlerine başvurmanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca, gıda takviyesi alırken emilim sorunları yaşamamak için yeterli miktarda su veya sıvı almayı da ihmal etmeyin.

Gıda Takviyesi Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Yağ yakıcıları kullanmak için sağlıklı beslenmeli, kullanacağınız saati bilmeli ve düzenli beslenmelisiniz. Yoksa hayal ettiğiniz sonuçları alamazsınız.

-Granola barların markadan markaya içerikleri epey değişiklik gösterir. Şeker içeren vardır, şeker yerine şeker alkolü içeren vardır. İçerikleri hedefinize göre değişebilir, dolayısıyla ürünlerinizi seçerken öncelikle hedeflerinizi (kilo verme, kilo alma, sıkılaşma, kas kütlesini artırma) iyi belirlemiş olmanız gerekir.

-Uzmanlardan, örneğin doktorunuzdan veya spor hocanızdan tavsiye almaktan çekinmeyin.

Supplementler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Gıda takviyelerisupplementler ilaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.

Yağ yakıcılar tek başına yağlarınızı yakmaz, düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyle etki gösterir.

Granola barlar spordan hemen önce veya hemen sonra tüketilmez. Yüksek protein, yüksek kalori yüksek enerji içerirler. Bu tarzı ürünleri uzun süre öğün yiyemediğinizde veya kilo almak istediğinizde kullanabilirsiniz.

Kilo Almak İsteyenler İçin Gıda Takviyesi Ürünleri

Birçoğumuzun kilo vermeyle başı dertte ama aramızda kilo almaya çalışanlar olduğunu da unutmamak lazım. Bu kişiler için devreye giren “gainer” veya “weight gainer”, yani kilo aldırıcılar, yüksek oranda protein ve karbonhidrat içeren gıda takviyesidir. Kilo almak isteyenler, bu uğurda kendi günlük kalorileri ihtiyaçlarının üstüne çıkmak isteyenler için ideal ve besleyici bir seçenektir.

Karın kası egzersizleri ile vücudunuzu sıkılaştırın!

Önceki YazıSonraki Yazı