Asım Usta Kokoreç

Asım Usta Kokoreç

İzmir’de “Nerede kokoreç yenir?” sorusunun hızlı cevabıdır Asım Usta. Rivayete göre kokoreç de Türkiye’ye İzmir’den yayılmıştır. Böyle olunca kokorecin Türkiye’deki ana vatani sayabiliriz. Ana vatanında en güzel yenecek yerlerden biri de hiç şüphesiz Bornova Çamdibi’ndeki Asım Usta Kokoreç.

1960’lardan Gelen Bir Lezzet: Asım Usta Kokoreç…

Asım Usta Kokoreç İzmir

Asım Usta 1960 yılında seyyar arabasıyla bu ise başlamış. Şimdilerde işi ağırlıklı olarak oğlu Cihan Bey sürdürüyor. O günden bugüne lezzetlerini değiştirmeden, müdavimlerini her sene katlayarak aynı işi yapmaya devam ediyorlar. Namı tüm Türkiye’ye yayılmış bu kokoreci yemek için uzak mesafelerden gelen çokça insan var. Şu anda birbirine çok yakın iki şubesinde misafirlerini ağırlıyorlar.

Efendim, “Ben et varken kokorece elimi sürmem, hem ne gerek var şimdi sakatat yemeye?” diyenlerdenseniz, çok büyük olasılıkla şimdiye kadar lezzetli bir kokoreç yeme şansına sahip olamamışsınız demektir. Bunun için ne yapın edin yolunuzu bir an önce İzmir Çamdibi’ne Kokoreççi Asım Usta‘ya düşürün! Et ile kokoreci mukayese etme girişiminde bulunmak büyük bir hata. Zira tamamen farklı bir tat. Küçükbaş hayvanların bağırsağından yapılan kokoreç sakatat ailesinin en çok tercih edilenlerinden biri. Temizlenerek şişlere sarılan kokoreç, kömür ateşinde pişiriliyor. Dışı çok, içi daha az pişmiş oluyor. Ben çıtır çıtır sevdiğim için şişten kesildikten sonra biraz daha kızartılmasını talep ediyorum. Tezgah üzerinde bıçakla küçük parçalar haline getirildikten sonra bolca baharatlanıyor. Asım Usta’da çeyrek, yarım veya tam ekmek seçeneklerinin haricinde, tek, yarım ve duble tabak seçenekleri de bulunuyor. Tazecik ekmeğin içinde, yanında bolca turşu ile yemek benim tercihim! Hem ayran hem de gazoz çeşitleri çok iyi gidiyor. Hatta Asim Usta’da Denizli’nin meşhur çilek aromalı Zafer gazozunu da bulmak mümkün! Bunların yani sıra özellikle İzmir dışında çok denk gelemeyeceğiniz bir başka kokoreç çeşidi olan Atom da burada var. Atom normal kokoreç gibi şişe sarılmıyor, kendi içinde sarılıp soslanıyor ve sonra şişe geçirilerek pişiriliyor. Daha ufak olduğu için evde fırında dahi yapmak mümkün.

Kokoreç Kültürü Hakkında

Kokoreççi Asım Usta Telefon

Kokoreç sokak kültürümüzün de baş taçlarından bir tanesi. Çok geç başladığım bu özel lezzeti ilk denemelerimi ben de yanlış yerlerde yapıp yıllarca yemek istememiştim. Ancak araştırarak ve önerileri dinleyerek damak tadıma uygun kokoreç yapan yerleri keşfettim, seve seve de paylaşıyorum. Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerine konu olan, adına şarkılar yazılan bu sokak lezzetinin bu kadar popüler olmasının ve her köşe başında yer almasının bir nedeni olmalı, değil mi?

Kökeni nereye dayanıyor, başka hangi milletler kokoreç yapıyor diye soracak olursanız kaynağının Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Balkanlar ve Anadolu olduğu söyleniyor. Şimdilerde Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere bölgede sevilerek tüketilen bir yiyecek. Yunanistan’da Paskalya kutlamalarının gelenekselleşen bir yemeği. Ayrıca kokoreç yalnızca sokak yemeği olarak değil, meze olarak da birçok restoranda karşımıza çıkıyor. Bütün halde veya küçük parçalar halinde sunulabiliyor. Kasaptan özel olarak kokoreç alıp, evde yapanların sayısının da oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün. Tabi ki gecenin bir vakti can çekmesiyle “Haydi kokoreç yemeye gidelim!” fikrinin sonucu gidilen bir tezgahtan alınan ekmek arası kokorecin tadı hiçbir şeyde yok. Seyyar araba arkasında, ufak tezgahta veya küçük bir büfede, ayakta veyahut küçük iskemlelere oturulup yediğinizde sanki tadı bir başka lezzetli oluyor!

Kokoreççi Asım Usta Fiyat

İzmirli biri olarak, annemden öğrendiğim Kokoreççi Asım Usta benim düzenli olarak gidilmesi gerekenler listem arasında. Ayrıca Asım isminin lezzetle, hatta sokak lezzetiyle bir bağlantısı olmalı diye düşünmeye başladım! Bir diğer vazgeçilmezim olan İstanbul Beşiktaş’taki Karadeniz Büfe’nin (eski yazılarda var) Asım Ustası da, İzmir’in kokoreççi Asım Usta’sı da yıllardır çizgisini bozmayan iki lezzet patlaması büfe, ikisi de favorim!

O halde Mirkelam’dan gelsin: ko-ko-rec ko-ko-ko-koo, sensiz olmaz!

Kokoreççi Asım Usta Adres: Burak Reis Cad. No: 194 Çamdibi – İZMİR

 Kokoreççi Asım Usta Telefon: 0232 462 02 14

İzmir Kemeraltı’ndaki eşsiz lezzet yerlerini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı