Uruguay Sahilleri: Hippi Sahilleri

Uruguay Sahilleri

Uruguay gittikçe popülerleşen mini minicik bir ülke. İçinde pek çok cevher barındırıyor. Arjantin ve Brezilya’nın jet sosyetesinin, Holywood starlarının doldurduğu plajlara sahip yeri de var, hippilerle dolu plajları da. Bu yazıda sizi o plajlarda gezdirmek istiyorum biraz. Bahsedeceğim Uruguay sahilleri tamemen  doğu sahilinde yer alıyor. Güneyden kuzeye doğru çıkalım yavaş yavaş.Uruguay Sahilleri turundan önce ilk durağımız Cabo Polonio. Burası aslında bir milli park. O yüzden içeride inşaat izni kısıtlı, elektrik, su yok. Tüm kasaba karanlıklar altında değil tabi. Evlerde ufak rüzgar gülleri veya güneş enerjileri ile bir süre yetecek kadar enerji sağlanabiliyor, su da yağmur suyu veya taşıma olarak sağlanıyor.

Cabo Polonio’ya gidiş biraz meşakkatli ama tüm zorluklarına değer. Otobüs veya arabalarla Cabo Polonio’ya giden kamyonların, evet burada bir hata yok, kamyonlarla gidiliyor, olduğu durağa gidiliyor. Buradan ileriye modifiye edilmiş kamyonların tepesinde kumlar üzerinde sarsıla sarsıla bir yolculuk başlıyor. Manzara da gittikçe güzelleşiyor. Kamyon bir süre sonra plajda gitmeye başlıyor, güneş kumlara vurdukça pırıl pırıl parlıyor. Hele güneş batışında son derece keyifli bir yolculuk oluyor.

Uruguay Sahilleri Hippi

Cabo Polonio’da bolca deniz, kum, güneş var. Bir de çok güzel deniz feneri. Deniz fenerinin altı sayısız deniz aslanı ile dolu. Onları izlemek ayrı bir keyif. O kadar tembeller ki izlerken insanın uykusu geliyor. Cabo Polonio güzel dalgaları sayesinde sörfçülerin de gözdesi olan yerlerden biri. Yazın hem sörfçüler hem de hippiler dolduruyor Cao sahillerini. Konaklama için ise seçenekler kısıtlı. Bir kaç tane hostel ve kiralayabileceğiniz rengarenk evler var. Gecenizi de ya Uruguay barbeküsü olan asadonun başında ya da plajda milyonlarca yıldızın altında geçirebilirsiniz…

Cabo Polonio’ya yaklaşık yarım saat uzakta ise ikinci durağımız Punta del Diablo yani Şeytan Burnu var. Burası ulaşımı daha kolay olduğu için biraz daha kalabalık olan bir yer. Tatlı cafe ve restoranlarla dolu Punta del Diablo yazın hippilerin ve Uruguay gençliğinin aktığı bir yer oluyor. Okyanus kenarında olması ve kuvvetli rüzgarlar dolayısıyla Aralık-Şubat arasında, kısa bir süre tıklım tıklım oluyor, öncesinde veya sonrasında ise huzurun başkenti haline geliyor.

Punta del Diablo’da Playa de los Pescadores’te bir yandan lezzetli kokteyllerinizi yudumlarken denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Paseo de los Artesanos’ta birbirinden güzel hediyelik eşyalar satılıyor. Burayı da gezmenizde fayda var.Punta del Diablo’da türlü ülkelerin mutfaklarından örnekler tadabilirsiniz. Öğlen yemeği için önerim ise empanada yemeniz. Empanada bir nevi börek-poğaça arası, Güney Amerika’ya özgü yiyecek. Uruguay’ın diğer yerlerinden farklı olarak Punta del Diablo’da deniz mahsulleri ile yapılan empanadalar satılıyor ki hepsi biribirinden lezzetli.

Uruguay Sahillerii Uruguay

Partici gençlikle takılmak isterseniz konaklamanızı kasaba merkezindeki hostel veya otellerden birinde yapmanızı öneririm. Sakinlik ve huzur arıyorsanız merkezden uzaklaşın ve cabana adı verilen ahşap evciklerden kiralayın. Bunlardan bazıları %100 doğa ile barışık. Enerjilerini kendileri üretiyorlar, organik çöpler kompost olarak kullanılıyor, kuru tuvalet uygulamaları var. Doğayla içiçe değişik bir konaklama sizi bekliyor olabilir. Sakinlik isteyenler için plaj önerim ise Playa Grande. Diğer plajlara göre biraz daha sakin bu plaj yüzmek için de ideal.

Punta del Diablo’dan 15-20 dk daha kuzeye çıktığınızda ise Uruguay’ın en güzel plajları sizi bekliyor olarak Santa Teresa Milli Parkı’nda. Burası enteresan bir yer. Askeriye kontrolünde dev bir kamp alanı. Az miktarda cabana ve ev de kiralanıyor. Tüm park asker kontrolünde olmasına rağmen oldukça rahat bir ortam var. Kamp alanında temiz tuvaletler, internet, içilebilir su ve bazı yerlerde elektrik ve süpermarket hizmeti var.

Yüzlerce hatta binlerce çadırın aynı anda kurulabildiği bu park Christmas ve 10 Ocak arasında aşırı dolu oluyor, bu tarihler dışında dünyanın en huzurlu yeri. Sörf yapmak, dalgalarla oynamak, geceleri barbekü yapmak, yeşil papağanların seslerini dinlemek son derece keyifli.

Parkta bir de ufak hayvanat bahçesi var. Kuşların olduğu yerde kafesler var ama diğer yerlerde hayvanlar özgürce geziyor. Capybara, lama gibi çok alışkın olmadığımız hayvanlar da var. Bir de ayrıca parkta kuş gözlemi yapılabiliyor.

Uruguay Başkenti Montevideo’da Yapılacak 11 Şey için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı