Uruguay Başkenti Montevideo’da Yapılacak 11 Şey

Montevideo

Uruguay Latin Amerika ve Güney Amerika’nın İsviçresi olarak anılıyor. Kimi gezgine göre diğer Latin ülkelerine göre sıkıcı, kimi gezgine göre ise sakinliği ile cezbedici bir ülke; Arjantin’in küçük kardeşi. Bu hafta sizi başkent Montevideo’ya götüreceğim.

1. Ciudad Vieja’da Gezin

Ciudad Vieja, Montevideo’nun en turistik yeri. Arjantin’den feribotla günübirlik olarak gelen kişilerin veya büyük cruiseların da durak yeri burası olduğu için oldukça canlı. Gündüz dar sokaklarını, İspanyol mimarisi binalarını gezmek oldukça keyifli. Gece ise ortam biraz değişip ıssızlaşıyor, o yüzden Ciudad Vieja gezisini gündüz yapmak önemli.

2. Plaza Independencia’da Artigas’ın Mezarı’nı Ziyaret Edin

Montevideo

Ciudad Vieja’nın en önemli yeri şüphesiz ki ülkenin kurucusu General Artigas’ın anıt mezarı. Plaza Independencia’nın altında yer alıyor.

3. Mercado del Puerto’da Parilla Yiyin

Montevideo

Uruguay, dünyanın en çok et tüketen ülkelerinden biri. Ana besin kaynakları et. Üstelik hayvanlar açık alanda, doğal yemle beslendiği için etler son derece sağlıklı. Mercado del Puerto ise “Parilla” adı verilen geleneksel mangal için bir mabed. İsterseniz parça et alabilir, isterseniz “asado” adı verilen kaburga bölgesi etinin yanında bağırsak, sucuk, böbrek gibi sakatatların da yer aldığı karışık tabaklardan sipariş edebilirsiniz.

Mercado del Puerto’daki geleneksel aktivitelerden biri de Roldos adlı mekana gidip “Medio y Medio” adlı Uruguay’a özgü içkiden yudumlayıp peynir, salam, jambon gibi ürünlerle hazırlanan “picada” tabaklarından yemek.

4. Teatro Solis’te Tiyatro İzlemek

Teatro Solis, Montevideo’nun en eski tiyatrosu, 1856 yılında açılmış. Burada bir tiyatro veya opera izlemek oldukça büyük bir keyif.

5. Fortaleza del Cerro’da Çimenlerde Keyif Yapın

Uruguay, dağı olmayan, oldukça düzlük bir ülke. Montevideo da genel olarak düz bir şehir. En yüksek noktasına şehri korumak amacıyla bir kale yapılmış. 1839’da yapımı tamamlanan kale günümüzde Askeri Müze’ye de ev sahipliği yapıyor. Sadece müzeyi veya kaleyi gezmek için değil, çimenlerinde keyif yapmak için de insanlar burayı tercih ediyor.

6. Estadio Centenario’da Maç İzleyin

Montevideo

Uruguay tam bir futbol ülkesi. 3,5 milyon nüfusa sahip bir ülkeden bir çok başarılı futbolcu çıkmış. Günümüzde ise kız çocukları bile futbol kurslarına gidiyor, milli maç olduğunda tüm ülke maça kitleniyor. Estadio Centenario ülkenin en önemli stadyumu. Sadece ülke çapında değil, dünyada da önemi büyük. 1930 yılındaki ilk Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış bu stad. İlk kupayı da Arjantin’i yenerek Uruguay almış. Estadio Centenario FİFA tarafından, dünyanın tek tarihi dünya futbolu anıtı ilan edilmiş.

7. Barrio Sur Bölgesinde Graffiti Avına Çıkın

Montevideo

Uruguay her ne kadar Latin Amerika’nın İsviçre’si olarak anılsa da kıtanın geneline yayılan graffiti geleneğinden nasibini almış. Özellikle Barrio Sur ve Palermo semtleri muhteşem graffitilerle dolu. Alın elinize fotoğraf makinasını, keşfe çıkın. Sadece bir günde onlarca graffiti fotoğrafı çekebilirsiniz. Özellikle Minas caddesindekiler muazzam.

8. Tristan Narvaja Pazarından Hediyeler Alın

Montevideo

Pazar günleri kurulan Tristan Narvaja adlı pazar hediyelik eşya arayanlar için bir cennet. Uruguay’a dair aradığınız ne varsa bulabilirsiniz. Çeşit çeşit mateler, termoslar, kıyafetler, deri ürünler, takılar ve hediyelik eşyaya dair aklınızda ne varsa.. Ayrıca burada empanada, tortas fritas gibi Uruguay lezzetlerini de deneyebilirsiniz. Pazar öğleden sonra 2 gibi kapandığı için sabah saatlerinde gitmekte fayda var.

9. Candombe Gruplarıyla Dans Edin

Montevideo

Montevideo’da her Pazar gecesi şehrin sokakları “Candombe” adı verilen davulları çalan gruplarla doluyor. 40-50 kadar davulcu ve arkasında onlara yürüyerek ve dans ederek eşlik eden onlarca insan. Candombe davulları çalarken yapılan ağır aksak dans, vaktiyle kıtaya getirilen ve ayaklarında zincir bağlı şekilde yürüyen köleleri temsil ediyor.

10. Uruguay Karnavalı’nda Teatro Verano’da Gösteri İzleyin

Uruguay Karnavalı dünyanın en uzun karnavalı. Tam 40 gün sürüyor. 40 gün boyunca Teatro Verano’da karnaval grupları gösteriler yapıyor. Karnaval heyecanının doruk noktası ise “Desfile de Llamadas” adı verilen geçit töreninde yaşanıyor. Tüm samba ve negros grupları bu törende yer alıyor ve performanslarının en iyisini sergilemeye çalışıyor. Bu geçit töreninde karnavalın en iyi grupları belirleniyor.

11. Playa Ramirez’de Mate Eşliğinde Güneş Batışını İzleyin

Montevideo’nun olmazsa olmazlarından biri La Rambla adı verilen sahil caddesinde yürüyüş yapmak ve güneş batışının en güzel izlendiği Playa Ramirez’de mate molası vermek. Mate Uruguaylıların bağımlı olduğu bir çeşit çay mate. Ülkenin en büyük aktivitesi arkadaşlarla buluşup mate içmek. :) Siz de bir Uruguaylı ile arkadaş olup mate paylaşmadan bu ülkeden ayrılmayın sakın…

Latin rüzgarlarına doyamadıysanız karşınızda İspanya’nın turistik şehri Sevilla!

Önceki YazıSonraki Yazı