Hümaliva Çikolata Kahve

Hümaliva

Nişantaşı’nın sakin sokaklarından birinde yer alan Hümaliva, Diş Hekimi Furkan Özay ve çocukluk arkadaşı Siyaset Bilimci Ata Bey tarafından 3 yıl önce kurulmuş. Sonrasında Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’da bir şube açmışlar.

Bu şık ve farklı isim, el yazması bir kitapta karşılarına çıkmış. Efsanevi bir kuş olan Hüma kuşu, çok yükseklerde uçarmış ve hiç dinlenmezmiş. Onu yakalamak imkansızmış ve görebilen bütün hayatını mutlu geçirirmiş. Yuva anlamına gelen Liva da eklenince, Hüma kuşunun yuvası anlamına gelen bu Hümaliva ismi akıllarda iyice yer eder hale gelmiş.

Furkan, onlar Hümaliva’yı açarken çok az sayıda aynı konseptte yer olduğunu söylüyor. Sadece sıcak çikolata ve dökme çikolata yapan Çikolata Kahve, Kadıköy Çikolata Dükkanı bunlardan bazıları. İki arkadaşın yemek ya da tatlı geçmişleri yok, diplomalı aşçılık kurslarına da katılmamışlar. Küçük kurslara katılıp, araştırmacı yönleri, güçlü damak tatları ve sayısız deneme yanılmayla bizlere özel bir mekan ve menü sunuyorlar. Mekanda mimariyi dahi kendi elleriyle yapmışlar. Furkan’ın inşaat mühendisi babasından öğrendikleri kadarıyla, birlikte duvarları, yerleri boyamışlar, dışarıdaki fayansları yapmışlar. Menüdeki her şeyde kullanacakları çikolatayı, çok sayıda marka ve çeşit deneyerek keşfetmişler.

Hümaliva

Reçeteleri sayısız kez değiştirip çevrelerindekilere denetmişler. Menü otursa da hala farklı lezzetler, farklı uyumlar peşindeler. Yeni lezzetleri, o anda dükkanlarında olan müşterilerinin beğenilerine sunuyorlarmış. Furkan “O günlerde payınıza mutlaka bir şeyler düşer.” diye ekliyor. Umarım bir gün denk geliriz!

Menüdeki tarifler, 15- 20 kilogramlık büyük kazanda erittikleri ve sürekli sıcak tuttukları dökme Belçika çikolatasından yapılıyor. Tatlıların içindeki meyvelerle oynayabiliyorlar, alerjiniz varsa da o tatlıyı yiyebilmek için değişiklik rica edebiliyorsunuz! Ürünler halden geliyor, her şey taze. Tatlı isimleri çok orijinal. “Ben Saksı Değilim” Furkan’ın favorisiymiş, bizim favorimiz “Soprano”. Zaten bu iki tatlının sunum patentini almışlar.

Hümaliva

Soprano; muz, ıslak kek, Belçika çikolatası, çikolata kaplı Antep fıstığı, kendi yapımları tereyağı içeren kıvamlı süt kremasından oluşuyor. Islak kek yerine başta 70 tane bisküvi denemişler. Sonunda kakaolu İtalyan kekini taban olarak almışlar. Bunu sütle ıslatıyorlar, biz Americano ya da espresso ile ıslatılmış halini tercih ediyoruz, siz de böyle deneyebilirsiniz.

“Ben Saksı Değilim” görsel olarak çok farklı. Tatlı, bir saksı içinde üzerine çiçek dikilmiş olarak geliyor. Fransa’dan aldıkları büyük bir kürekle yiyorsunuz. İçindekiler çilek, muz, beyaz ve sütlü Belçika çikolatası, ıslak kek, bir solucan ve biraz da toprak. Şaka tabii ki Solucan aslında jelibon, toprak ise Oreo bisküvisi. Yurtdışında çikolata, tatlı fuarlarına giderlerken, farklı şeyler ararken, Furkan bu tatlıyı Almanya’da yaşayan küçük kuzeninden görüyor. “Saksı”yı Almanya’da çocuklara Anneler Günü için anaokulunda yaptırıyorlarmış. 7 yaşındaki kuzeni, annesine bunu bisküvi ve çikolata üzerine çiçek koyup getirince bayılıyor ve geliştirmeye başlıyorlar.

Hümaliva

Bunların dışında tel kadayıf ve çilek ekledikleri Allegro, Furkan’ın çikolataya en çok yakıştırdığı meyve olan narla hazırlanan Vapiano, tavada çikolata sosuyla ısıtılarak gelen brownie, Brezilya’dan getirdikleri Hindistan cevizi kaplarında gelip Hindistan cevizi suyu ile hazırlanmış soğuk içecek Cocosh da enfes tatlılarından. Esenyurt’taki atölyelerinde çikolatalarını kendileri yapıyorlar. Fındıklı, Antep fıstıklı roche grubu, drajeleri, “one shot” sistemi ile yaptıkları trüfleri ve dökme çikolataları var. Çikolata çeşitleri mevsimlik olarak ya da denemeleri sonucunda değişebiliyor. Damla sakızı, yaban mersini gibi türler kendi denedikleri arasında. Bunların dışında örneğin kışın kestaneli, sonbaharda narlı çikolatalar yapıyorlar.

Hümaliva

Tuzlu olarak İsviçre’nin milli yemeği olan “4 peynirli fondue” de menüde. Üzüm, turşu, domates, ekşi maya ekmek parçaları ve galetayla servis ediyorlar. İçinin formülünü tamamlayana kadar Ata ile ayrı ayrı üçer kilogram peynir yemişler. Baristalık eğitimi de almışlar. 3. dalga kahve makineleriyle yaptıkları kahveler, yanında tüketildiği tatlıların yoğun tadını azaltıyor, güzel kokusuyla insanı mutlu ediyor. Limonatayı kendileri yapıyorlar. Elmalı çok güzel, üç kere süzdükleri için süreci zor ama tadı leziz. Furkan içine 5-6 tane çilek attıkları limonatayı da çok sevdiğini söylüyorlar. Anne kahvesi gözüme çarpıyor, soruyorum. Pişmemiş Türk kahvesi üstüne sıcak süt döküp karıştırıyorlarmış çocukluğumuzda olduğu gibi. Canınız çikolatalı tatlar istediğinde doğru adres Hümaliva.

Teşvikiye Hümaliva Adres: Teşvikiye, Hacı Emin Efendi Sok. No:75 D:3, 34365 Şişli, İstanbul

Telefon: (0212) 224 48 62

Kadıköy Hümaliva Adres: Caddebostan Mahallesi Bilim Sok. 14-A- 1 Şaşkınbakkal, İstanbul

Telefon: (0216) 909 36 78

Bu yazı Gökçe Ersoy’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Moda’nın en lezzetli mekanlarını keşfetme fırsatınız olmadıysa bu listemiz tam size göre!

Önceki YazıSonraki Yazı