Kalaw’da Yapılacak 11 Şey

Kalaw Myanmar

Kalaw eski bir romandan fırlamış gibi görüntüsü ve şahane trekking imkanları ile Myanmar’a giden turistlerin gözdesi olan yerlerden biri. Myanmar bundan bir kaç yıl öncesine kadar turizmin yasak olduğu, sonrasında da çok kısıtlı bir şekilde yapılabildiği bir ülke. Günümüzde bu durum değişmiş durumda. Yerli halk turistlerden bıkmadan, turizm ülke insanını bozmadan önce mutlaka gidip görülmeli.

Trekking Yapın.

Kalaw Trekking

Kalaw tam bir trekking cenneti. Zorluk derecesi ve uzunluğu değişen pek çok trekking rotası var. Bunlardan bir kaçını mutlaka yürümelisiniz. Ormanların içinden, ara ara çamura bata çıka yürümek oldukça keyifli. Kalaw’ın havası diğer Güneydoğu Asya şehirlerine göre biraz daha serin olduğu için trekking yapmak için çok uygun.

Inle Gölü’ne Yürüyün.

En ünlü trekking rotası Kalaw ve Inle Gölü arasındaki rota. Genellikle tur rehberleri eşliğinde yapılan bu yürüyüş seçeceğiniz rotaya göre 3-4 gün sürüyor. Rehberlerin hazırladığı yemekler ve eğlenceli bir grup eşliğinde bir kaç gün şehir hayatından uzak kalmak için harika bir fırsat! Yağışlı dönemde dikkatli olmak gerekiyor, yolun bir kısmı fazlasıyla çamurla kaplı olabiliyor.

Köyleri Ziyaret Edin.

Kalaw Köyler

Kalaw’ın etrafında trekking yaparak ulaşabileceğiniz köyler var. Köylerde hayat bambaşka. Adeta zaman on yıllar öncesinde durmuş, hayat çok sakin. Mutlaka köyleri ziyaret edip oradaki insanların hayatını, çocukların oyunlarını gözlemlemelisiniz. Köylerin lokantalarına dalmaktan da çekinmeyin. İngilizce konuşan birilerini bulmanız zor olsa da illa ki lezzetli yemekler sunacaklar size.

Nepal Yemeği Yiyin.

Myanmar’da kökeni Hindistan ve Nepal olan pek çok insan yaşıyor. Özellikle Myanmar’ın İngilizlerin yönetimi altında olduğu dönemlerde buraya yerleşen pek çok Nepalli olmuş. Kalaw’da Nepal lezzetlerini tadabileceğiniz oldukça popüler bir lokanta var. Burada farklı lezzetler denemeyi unutmayın.

Çay Yaprağı Salatası Yiyin.

Kalaw Çay Salatası

Myanmar’daki enteresan tatlardan biri de dünyanın başka bir yerinde kolay kolay bulamayacağınız çay yaprağı salatası. Çay yapraklarını salamura edip daha sonra salatada kullanıyorlar. Salata, yanında sarımsak ve küçük acı biberlerle servis ediliyor. Bağımlılık yapıcı bir lezzet.

Çay Evinde Oturun.

Kalaw’dayken bir de çay evlerine uğrayın. Çayın yanında kızarmış hamur işleri servis ediyorlar. Masaya kocaman bir tabakta yiyemeyeceğiniz kadar hamurişi siz sipariş vermeden geliyor, yediğiniz kadarını ödüyorsunuz. Çay evinde otururken sokaktan geçenleri izlemek de ayrı bir keyif.

Budha Mağarası’nı Gezin.

Kalaw Mağara

Kalaw’dan trekkingle ulaşabileceğiniz bir yer Budha Mağarası. Yerin altında, Budha figürleri ile dolu bir alan burası.

Pindaya Mağaralarını Gezin.

Kalaw’daki önemli mağaralardan bir başkası ise Pindaya. Hatta Güneydoğu Asya’nın en önemli mağaralarından biri kabul ediliyor. Girişindeki dev örümcek heykelini aştıktan sonra sizi 700 basamaklık bir merdiven bekliyor. Kireçtaşı kayalıklarının yüksek bir yerinde yer alan mağarada 8000 civarında altın Budha heykeli var!

Dağ Bisikleti Turu Yapın.

Kalaw’da sadece trekking değil, dağ bisikleti için de uygun ortam var. Bir bisiklet kiralayıp kendinizi ormanın içine atabilirsiniz.

Kalaw Marketinden Alışveriş Yapın.

Kalaw Market

Kalaw’da yerlilerin tıklım tıklım doldurduğu, enteresan bir çok şeyi bulabileceğiniz sabit bir pazar yeri var. Buraya mutlaka uğrayın. Hatta cipslerin tadına bakın. Fabrika üretimi değil, evde kızartılarak yapılıyor cipsler. Myanmar hala bazı konularda on yıllar öncesinde gibi demiş miydim! :)

Kalaw Pazarını Gezin.

Kalaw Pazar

Kalaw marketinden farklı bir yer Kalaw pazarı. Her 5 günde bir şehrin sokaklarını kaplayan dev bir pazardan bahsediyorum. Kalaw’da geçireceğiniz günleri mutlaka bu pazara denk gelecek şekilde ayarlamalısınız. Gerçekten oldukça enteresan sahnelerle karşılacacaksınız. Hem satılan ürünler hem de satıcılar birbirinden enteresan. Kalaw civarında farklı kabilelerden insanlar yaşadığı için pazar alanı tam bir cümbüş oluyor. Fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın!

Myanmar’ın masalsı şehirleri Kalaw’la sınırlı değil. Sırada tapınakların şehri Mandalay var.

Önceki YazıSonraki Yazı