Kontrast Balat

Kontrast Balat

Adını kurucularının ve yemeklerdeki detayların zıtlığından alan Kontrast, Balat’ın en yenilerinden ama en sevilenlerinden! Mekânın üç tatlı ortağı var: Özge, Utku ve Mehmet. Özge yıllarca kurumsal şirketlerde görev yaptıktan sonra, ünlü bir restoran zincirinde çalışan kuzeni Utku ve arkadaşları Mehmet ile beraber ani bir karar alıp Kontrast projesini ortaya koydular. Bu sürece an ve an şahit olduğum için çok mutluyum! Hem enerjileri hem de ortaya çıkardıkları iş gurur verici. Kontrast Balat 2017 Temmuz ayında kapılarını açtı ve kısa sürede ziyaretçileri arasında çok sevilmeyi başardı.

Hiç şüphesiz birçok insanın hayali olan restorancılık işini tatlı tatlı hayata geçiriyorlar. Balat diyerek yola çıkan bu tez canlı ekip, şu an faaliyette oldukları evi görür görmez aşık olmuşlar. Ani bir kararla burayı tutmaya karar verip kolları sıvadılar. Evet sıvadılar çünkü evin ciddi bir restorasyona ihtiyacı vardı tuttuklarında. Kontrast, esasında tarihi eser sayılabilecek 150 senelik ahşap üç katlı bir ev! Evin ilk sahipleri bir aileymiş ve yıllarca burayı ev olarak kullanmışlar. Geçtiğimiz senelerde ev su anki sahibine geçmiş. Şimdiki sahibi ise bir mimar. Burayı Kontrast Balat ekibine kiralayarak restorasyon sürecinde de onları yönlendirdiğini söylüyor ekip. 1,5 ay süren restorasyon sürecinde en çok emek harcadıkları işin duvarların sıvasını sökmek olduğunu belirtiyorlar. Sıvanın altında el yapımı motifleri görünce çabalarına değdiğine hak vereceksiniz. Resmen güzelim duvarların üzeri kapalı kalmış yıllarca! Hazırlık sürecinde keyifli bahar ve yaz günleri için olmazsa olmaz teras yapılmış, parkeler döşenmiş. Kısacası 150 yıllık tarihi bina baştan yaratılmış! Bu kadar restorasyon çalışmasına rağmen en fazla yatırımı yine de mutfağa yapmışlar. Sunulan ürün oradan çıkıyor, dolayısıyla mutfak Kontrast’ın kalbi diyor Özge.

Kontrast Balat

Yemeklere geçmeden önce bir başka güzel detay ise, Kontrast Balat’ın 2018 Ocak ayında kapılarını yeniden açan Demir Kilise’ye komşu olması. 1898 yılında ilk kez faaliyete geçen, diğer adı Sveti Stefan Kilisesi, Haliç kıyısında bulunuyor ve kilisenin tamamı demirden oluşuyor. Zemin kayması nedeniyle tamirat ve bakıma alınan kilise geçtiğimiz 7 senedir kapsamlı bir restorasyon sürecindeydi. Stevi Stefan Kilisesi Bulgar’ların İstanbul’daki kilisesi olarak da biliniyor ve Ortodokslar Bulgarlar için tarihi önem taşıyor. Dünyada sayılı örneği olan bu prefabrik yapı suda yaşayan ağaçlar üzerine oturtularak yere sabitlenmiş. Zaman içinde ağaçların su alamaması nedeniyle zeminin kaydığı söyleniyor. Güçlendirme ve bakım çalışmalarının ardından eski görkemine kavuşan kilise, Haliç’in göz alıcı mücevherlerinden biri olmaya devam ediyor. Oldukça ilginç detaylar taşıyan demir kilise popülerliğine kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor. Zira her ay binlerce ziyaretçi olması bekleniyor. Kontrast Balat’in terasından kiliseyi kuş bakışı izlemek mümkün.

Gelelim yemeklere! Kontrast’ın süper ilgi çekici bir menüsü var! Az ama öz. Açıkçası onlarca sayfa menüdense, tıpkı Kontrast’ta olduğu gibi beş çeşit başlangıç, yedi çeşit ana yemek, iki de tatlının olduğu bir menünün çok daha samimi ve doğal olduğunu düşünüyorum. Belli ki ince elenip sık dokunmuş. Karadeniz’e özgü kaygana da var menüde, incirli incik de, çullama da, pancarlı sütlaç da, çikolata kaplı un helvası da! Yaratıcılığını kullanan ekip menünün slow food ve füzyon karışımı olduğunu söylüyor.

Kontrast Balat

Peki nedir bu iki konsept ve nasıl buluşmuşlar Kontrast’ta? Türkçe’ye yavaş gıda olarak çevirebileceğimiz “slow food” kavramı yerel tedarikçiden temin edilen gıdaların yerel yöntemlerle hazırlanmasına deniliyor. “Füzyon mutfağı” kavramı ise yemeğin yapılışında farklı gastronomi geleneklerini bir araya getirmeye deniliyor, yani bir nevi tezatlık olması gerekiyor. Çikolata kaplı un helvası veya pastırmaya sarılı karides gibi çok basit örnekler verebiliriz. Ekip her iki kavramdan da feyz aldığını söylüyor. 100% slow food’a uymuyorlar ancak mevsim şartları yaratıcıklarıyla denk gelince ailelerinin bahçelerinden veya yerel pazarlardan aldıkları mamulleri severek kullanıyorlar.

Geleneksel yemeklerin özüne sadık kalarak kendi modern dokunuşlarını yapıyorlar ve ortaya bir zıtlık, yani kontrast çıkıyor. Menüyü de mevsim mamullerine göre her mevsim değiştiriyorlar. Alışverişlerini Balat’ta pazardan yapıyorlar veya ailelerinin kendi bahçelerinden gönderdikleri taze ve doğal sebzeleri kullanıyorlar. Mevsimine göre bahçeden sofraya tabaklar sunabiliyorlar. Mevsiminde çıkan meyve ve sebzeyi tüketmenin önemini vurgulayan ekip, misafirlerinin bu duruşlarını ayrıca takdir ettiğini belirtiyorlar. Böylelikle slow food akımının da Balat’taki tek takipçisi olduklarını vurguluyorlar.

Az ve öz olan menüye bakıp ne yiyelim, ne önerirsiniz dediğimizde şeflerimiz Mehmet ve Utku “Hiçbiri için daha fazla öneriyorum diyemiyorum, çünkü hepsi deneyip sevip menüye aldığımız lezzetler” diyor. Örneğin kırmızı et yemek istersen üç seçenek, tavuk için bir, balık için bir seçeneğiniz var. Hepsi de birbirinden güzel bizce diyorlar! İsimler ve yemek içerikleri albenili olunca hepsini merak ediyor insan. İncir müptelası biri olarak menüde “incirli incik” görür görmez sipariş ettim. Kesinlikle müthiş bir lezzetti, porsiyonlar da fazlasıyla doyurucuydu. İncir özel bir sosla birleştirilip uzun süre pişirilen inciğin üzerine dökülüyor ve bir süre daha pişiriliyormuş. Enfesti!

Diğer denediğim ana yemek “fıstık soslu simit köfte” de harikaydı. Ekmeklerini de kendileri yaptıkları için bu müthiş köfte ile ev yapımı ekmeklerini birleştirip güzel bir burger ortaya çıkarabilirler!

Kontrast Balat

Başlangıçlarda kızarmış dolgulu pirinç, karışık sebze mücver, tulum peynirli kinoa salatası gibi sürprizler var. Örneğin kızarmış dolgulu pirinci İtalyanların “Suppli”sinden esinlenerek yapmışlar. Kızarmış pirinç toplarının içindeki mozarella ve domates soslu tarifi top peynir ve kuru domates ile değiştirerek kendi yorumlarını katmışlar.

Buraya önemli bir not düşmek lazım, Kontrast’ta gittiğinizde tamamen farklı bir menü ile karşılaşmanız mümkün. Zira mevsime paralel olarak menü de değişiyor. Ancak konsept aynı çizgide şekilde olacaktır.

Kontrast ismini biraz da ekipten alıyor. Ekibin hepsi birbirinden farklı geçmişe ve karakterlere sahip. Bir ay içinde proje oluşturup, iki ay içinde restoran açmak, hele ki farklı karakterlerdeki insanlarla hiç de kolay değil. Ancak sırrın tüm kontrastlıklarına rağmen ortak paydada buluşmayı bilmekte olduğunu söylüyorlar. Menünün oluşturulması, ekipman, dekorasyon derken her birinin her yerde emeği var. Alınan her kararda ortak paydada buluşmayı bilmişler.

Özge Balat’ı “getto” olarak tarif ediyor. Balat’ın zor bir yer olduğunu, nedeninin ise henüz pazarlanmaması olduğu söylüyor. “Burada bir restoran açığı var ancak insanlar buraya gelip yemek yemeyi düşünmüyorlar. Bilenlerin sık sık gittiği İstanbul içi bir destinasyon olsa da birçok insan haydi bu hafta sonu Balat’a vakit geçirelim demiyor. Aslında ulaşım olarak da oldukça rahat bir yerde bulunuyor.” diyor. Hem metrobüs, hem metro hem de vapur yoluyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir gününüzü dolu dolu geçirmenizi sağlayacak çok fazla şey var, Balat’ta. Yeniden kapılarını açan Demir Kilise’ye bir göz atmak, Kızıl Mektep’in ihtişamını seyretmek, renkli evlerin olduğu merdivenli yokuşta birkaç fotoğraf çekmek, Fener Ortodoks Rum Patrikhane’sini ziyaret etmek ve tabi ki eşya mezatlarına katılmak gibi gün içi aktiviteler sunan oldukça hareketli ve karakteristik bir semt.

Hafif müziklerin gününüze eşlik ettiği, tarihi evde sürpriz lezzetlere doymak istiyorsanız Kontrast Balat’a yolunuzu düşürün. Kontrast’ın bir avantajı da içerisinin dışardan görünmemesi. Eski konağın içindeki mekân dışardan bakınca restorandan çok ofis gibi duruyor. Bilenler gidiyor ve kısa sürede çokça müdavim biriktirmeyi başarmışlar! Hafta içi Pazartesi hariç 12.00 – 20.00 arasında, Cumartesi günleri 10.30 – 20.00 arasında açıklar. Ayrıca Pazar günleri brunch rezervasyonları olduğunda da hizmet veriyorlar. Pazar brunchları için telefonla haber vermeniz yeterli oluyor.

Kontrast Balat Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Cad. No:71, 34087 Fatih, İstanbul

Kontrast Balat Telefon: 0537 776 26 03

Yolunuz Karaköy’e düştüğünde mutlaka uğramanız gereken mekanlar listemiz için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı