Kamboçya Koh Rong

Kamboçya Koh Rong

Yeşil mavi bir deniz, bembeyaz bir kumsal, bir kaç palmiye ağacı düşünün.. Güneydoğu Asya’dasınız.. Ama o da ne? Restoranın tabelasında “lahmacun” yazıyor, her yerden Türkçe konuşmalar geliyor. Durun, rüya değil, Kamboçya Koh Rong Adası’ndasınız. Ulaşımdan tutun da adanın bütün elektrik alt yapısına kadar hemen hemen her şey Türklere ait burada. Adaya ulaşım “fast boat” adı verilen teknelerle ya da birkaç saat daha uzun süren “slow boat” ile sağlanıyor. Yepyeni bir çekçekli bavulla yola çıktıysanız daha ilk anda ada sizi sarsacak, zira yol yok. Otelinize plajın kumlarından gitmek durumundasınız. Daha fazla detay için yazımızın devamına buyurun!

Koh Rong Türk Adası 

Kamboçya Koh Rong Long Beach

Kamboçya Koh Rong Adası’nda konaklama için üç çeşit seçenek var diyebiliriz. Birincisi, teknelerin yanaştığı iskelenin yakınındaki “backpacker” mekanı diyebileceğimiz ucuz konaklama yerleri; diğeri bu plajın biraz ilerisindeki daha kaliteli, sakin ve huzurlu bungalovlar ya da uzun bir trekking veya ikinci bir tekne yolculuğu ile ulaşabileceğiniz “Long Beach” tarafındaki yerler. Long Beach aynı zamanda hamakta gecelemeyi tercih edenlerin de favorisi.

Adada yapılacak şey denizin, kumun, güneşin tadını çıkartmak. Bembeyaz görüntüsünün ötesinde, yürüdükçe kumun ses çıkartması ile de alıştığımız plajlardan ayrılıyor Koh Rong plajları. Deniz ise genellikle dalgalı. İskele tarafından ne kadar uzaklaşırsanız da o kadar temiz ve berrak. Adada scuba diving yapmak, sertifikanız yoksa eğitim almak da mümkün.

Kamboçya Koh Rong Adası

Yemekler ise Türk mutfağından vazgeçemeyenler ve özellikle uzun süreli seyahat edip de beyaz peynir, Türk kahvaltısı, melemen gibi yiyecekleri özleyenleri sevindirecek cinsten. Tabi menü sadece Türk yemekleri ile kısıtlı değil. Avrupa mutfağı ve Asya mutfağından örnekleri de var. Bir de çok güzel taş fırın pizzası yiyebilirsiniz. Hem yemek hem de konaklama fiyatları Kamboçya’nın geneline göre oldukça pahalı. Ama Kamboçya zaten çok ucuz bir ülke olduğu için Koh Rong’daki pahalılık uzun süreli seyahat eden backpackerların bütçesini sarssa da yıllık iznini geçirmek için kısa süreli seyahate çıkan kişileri rahatsız etmeyecek seviyede.

Adada yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri Long Beach’e trekking yaparak gitmek. Parmak arası terliklerle bu yolu yapanlara denk gelseniz de önerim kaymayan bir ayakkabı giymeniz. Yolun bir kısmı ellerinizi de kullanmanızı gerektirecek sert tırmanış ve inişler içeriyor. Bu alanda parmak arası terlikleri kopan pek çok insan oluyor. :)

Long Beach güneş batışının en güzel olduğu yer. Fazla tesisleşmediği için de son derece huzurlu. Önerim trekking ile gidip güneş batış saatinde, son tekne ile adanın diğer tarafına dönmeniz. Kamboçya Koh Rong her ne kadar sevimli bir yer olsa da burada dikkat etmeniz gereken şeylerden biri bir tropik mevsim gerçeği olan sivrisinekler. Bu yüzden konakladığınız yerde cibinlik olmasına, bu cibinliğin delik olmamasına dikkat edin, zira gece sivrisineklerin ziyafet sofrasına dönüşebilirsiniz.

Kamboçya Koh Rong Nerede

Dikkat edilmesi gereken bir başka şey de özellikle Long Beach’te olan “sand fly” denen kum sinekleri. Bu minicik sineklerin ısırıkları günlerce kaşınıp insanı delirtebiliyor. Böyle bir acı çekmemek için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz, kesin çözüm.

Koh Rong’dayken günübirlik olarak veya da farklı bir gece yaşamak için konaklamalı olarak kardeş ada Koh Rong Samloem’e geçebilirsiniz. Burası Koh Rong’un daha sakin, daha sessiz, daha huzurlu ve daha romantik bir versiyonu diyebilirim. Bir özelliği de geceleri denizdeki planktonlar yüzünden plajın masmavi bir hal alması. Adeta bilim kurgu filmlerindeymişçesine masmavi ışıklar saçan bir suda yüzüp asla unutamayacağınız bir anıya sahip olmak istemez misiniz?

Kamboçya’ya gidip Phnom Penh’i görmeden dönmek olmaz. Phnom Penh gezi turumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı