Levent Börekçilik

Levent Börekçilik Yüreğir Adana

Hititler’in yazıtlarında da adını gördüğümüz, tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adana; Taş Köprüsü, Ulu Cami Külliyesi ve Tarihi Kazancılar Çarşısı ile yaşanmışlıklarla doludur. Yıllar boyu ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini yaşatan şehri ziyaret ettiğinizde tarihe doyarsınız. Ancak Adana deyince akıllara ilk önce tarih mi geliyor, orası tartışılır! Çünkü burada sadece tarihe doymazsınız, eşsiz yemeklere de doyarsınız! Her gidildiğinde grubumuza “Daha ne kadar yiyebiliriz?” sorusunun sınırlarını zorlatan şehir, bizim için adeta bir lezzet cenneti. Yöresel tatlarıyla midelerimizi şenlendiren “Adana”yı duyunca akıllara kebap, şırdan, mumbar, şalgam, bici bici gelir. Ama bunların yanında, bildiğimiz, aşina olduğumuz lezzetlerinden farklı olarak, ilk duyduğunuzda “Adana ile bunların ne ilgisi var?” diye sizi düşündürtecek ancak herkesin önünde upuzun kuyruk olduğu yerleriyle de ünlü. Muzlu sütüyle bilinen “Kazım Büfe”, hamburgeriyle bilinen “Hamburgerci Mükerrem” ve harika böreğiyle “Levent Börekçilik” bunlardan bazıları. Son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan videolarda sıklıkla gördüğümüz, izlerken hayran kaldığımız Levent Börekçilik’in tarihi aslında çok eskiye dayanıyor. Burası şehrin yerlilerinin yıllardır bildiği, uğradığı bir lezzet noktası.

Levent Börekçilik Hikayesi…

Levent Börekçilik Adana

Levent Börekçilik 1968 yılından beri damakları şenlendiriyor, uzun bir sıra bekledikten sonra sıcacık böreğine ulaşanların yüzlerini ve midelerini güldürüyor. Babasından devraldığı tarifi ve lezzeti geliştirerek biz müşterilerine sunan Levent Usta, Adana’da el arabasında, seyyar bir tezgâhta böreklerini servis ediyor. Lüks bir börekçi değil burası, tam anlamıyla bir sokak lezzeti! Sabahın erken saatlerinde, çoğumuz uyanmadan tepsi tepsi böreklerinin satışına başlayan Levent Tamtürk, tezgahının yanına, kaldırıma kurduğu masalarda karnı acıkmış misafirlerini ağırlıyor.

İki çeşit olmak üzere, kıymalı ve peynirli börekleri var. Bizim favorimiz peynirlisi. Zaten servis edilirken tepsiden alındığında uzayıp giden peyniri görünce vuruluyorsunuz. Bu da sıra beklemek için tam bir motivasyon oluyor! El ile kesilerek, baklava hamurundan yapılan kat kat börek biz diyelim sekiz, siz deyin on katman! Baklava hamurundan yapıldığı için çıtır çıtır olan hamurun içindeki yoğun, ağızda eriyen peynir karışımının tadı ve kıvamı tek kelime ile harika. Bu karışımın üç çeşit peynirden oluştuğunu ama bunu Levent Usta’dan başka kimsenin bilmediğini öğreniyoruz. Varsın başkası bilmesin, yeter ki Levent Usta bizi bu lezzetten mahrum etmesin! Peynir karışımı hem göze hem damağa hitap ediyor. Tepsisinden ayırılıp tartılarak bir kâğıdın üzerine konan leziz böreğin yanında turşu servis ediliyor. Bir de tercihinize göre her şeyin yanına yakışan çayımız veya ayranımız eşlik etti mi, değmeyin keyfinize!

Levent Börekçilik

Buraya erken saatlerde gitmeniz gerektiğini sakın unutmayın çünkü rakipleriniz çok! Saat 4.30’da satışa başlayan Levent Usta’nın yedikten sonra ağırlık yapmayan, mide dostu böreği öğlene doğru bitmiş oluyor. Bizim gibi, uykularından feragat ederek, bu lezzeti sabahın erken saatlerinde tatmak isteyenlerin oluşturduğu kuyruk bir hayli uzun! Hal böyle olunca, buna bir çözüm geliştirilmiş. Sırada bekleyenlere numara veriliyor, böylelikle hem ne kadar bekleyeceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz hem karışıklık önleniyor. Bekledikçe karınlar daha çok acıkıyor. Adana’ya giderken sabah akşam et yemeyi planlıyor olabilirsiniz ama bu lezzet için de yer açmanız kesin önerimiz! Biz şehrin canlı caddelerini, Merkez Parkı’nı, Arkeoloji Müzesi’ni, Sinema Müzesi’ni, Taş Köprü’yü, Seyhan Baraj Gölü kıyılarını adımlarken midemizde yer açıyoruz, denenecek çok yer var!

Adana’ya gidip bu lezzeti tadamayanlar için güzel haber! İstanbul Bayrampaşa’da ve İzmir Karşıyaka’da da şubeleri bulunuyor. Buralarda şimdilik sadece peynirli böreği var, yakında kıymalısını da Adana’dan getirmeye başlayacaklarmış.

Levent Börekçilik Adana Şubesi

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Süleyman Vahit Cd. 45 B, 01280 Yüreğir, Adana

Telefon: 0546 223 26 59

Levent Börekçilik İstanbul Şubesi 

Adres: Yenidoğan Mah. Abdiipekçi Cad. 28/B Bayrampaşa, İstanbul

Telefon: 0212 223 26 59

Levent Börekçilik İzmir Şubesi 

Adres: Nergis Mahallesi, 1775/2 Sokak No:11/A Karşıyaka, İzmir (Nergis Metro durağı)

Telefon: 0 554 697 75 02

Bu yazı Gökçe Ersoy’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bir lezzet dünyasından başka bir lezzet dünyasına, İzmir’e! Kahvaltısına hayran kalacağınız Konya Mandırası Kahvaltı Salonu burada!

Önceki YazıSonraki Yazı