Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

İstanbul’un kalbi, Sirkeci Hattında Lezzet Turu yazısını takiben büyülü şehrin biraz daha fazla tarih kokan sokaklarını keşfetmek isteyenler, bu yazıdaki Sultanahmet lezzet turu önerilerinden faydalanabilirler. İstanbul’un gastronomi merkezlerinden biri olan bölgede hem tarihi eserleri gezip hem de damağınızı şenlendireceğiniz rota işte burada:

Vapurdan veya metrodan inip Sultanahmet yönüne çıkarken uğrayabileceğiniz ilk durak Gülhane Parkı olacaktır. Topkapı Sarayı’nı gezdikten sonra bu geniş ve tarihi bahçenin balkon kısmında bir semaver çay söyleyip muhteşem İstanbul manzarasının tadını çıkarmalısınız.

Beyazıt yönünde, Sultanahmet’e doğru yukarı çıkarken ilk yemek durağınız meşhur Sultanahmet Köftecisi olacaktır. Köfte kadar beraberindeki salça sos da övgüyü hak ediyor. Yan yana dizili köfteciler arasında orijinalini bulmak zor olsa da Sultanahmet Köftecisi Selim Usta 1920 doğru bir yönlendirme olacaktır.

Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

Köfte ziyafetinin üzerine Aya Sofya Müzesi’ni gezerken tarihte medeniyetler arasında yolculuğa çıkabilir, Sultanahmet Camii’nin el yapımı çinilerini ve sarkıt ışıklarını incelerken büyülenebilirsiniz. Yol üzerinde karsınıza çıkan satıcılardan taze sıkılmış meyve suyu, süt mısır, dondurma alarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Beyazıt yönünde biraz daha gittiğinizde sol tarafta sizi harika bir büfe dönercisi bekliyor. Sedef Büfe’de et dönerden yapılan müthiş lezzetli döneri mutlaka denemelisiniz. Ben daha çok dürüm olarak ve yalnızca turşu koydurarak tercih ediyorum. Dilerseniz domates ve patates de koydurabilir, ekmek arası da tercih edebilirsiniz. Burası hiç kuşkusuz İstanbul’un en iyi et dönerlerinden birini yapıyor.

Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

Döner ziyafetinin ardından tarihin en büyük kapalı alış veriş merkezlerinden biri olan Kapalı Çarşı’yı keşfe çıkın. Yüzyıllardır olduğu yerde rengarenk dükkânları ve yüzlerce satıcısı ile kendinizi kalabalığa bırakın. Gözlerinizin dükkânların dışarı açılan vitrinlerinde halılar, kilimler, nazar boncukları, takılar, mücevherler arasında gezerken kaybolmasına izin verin.

Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

Eğer hala tadilatta değilse, mutlaka İstanbul’un muhteşem boğaz manzarasına tepeden bakmak için Büyük Valide Han’ın çatısına çıkın.

Döner ve biraz da yürüyüşün ardından çok daha farklı bir döner keşfi daha yapmak istiyorsanız Kapalı Çarşı’nın Nuru Osmaniye çıkışı yakınındaki Dönerci Şahin Usta’ya uğrayabilirsiniz Tırnak pidenin içinde kıyma ve et döner karışık olarak yapılan bu dönerin de müdavimi çok. Mekanın en ilginç yani hemen hemen 4-5 metrekare kadar büyüklükte olması. O kadar ki, neredeyse içerde sadece koskocaman bir döner, döneri kesen bir usta ve ödeme alan bir kişiye yetecek kadar alan ancak var!

Bu kadar yemeğin ve gezmenin üzerine Çorlulu Ali Paşa Medresesi içinde yer alan Erenler Nargile’de kendinize bir Türk Kahvesi ısmarlayın. Buradaki sıra dışı kahvenin gizemini https://blog.n11.com/yemek/erenler-çay-bahçesi yazımdan öğrenebilirsiniz! Mekanın mistik, kaotik ve oryantal havası hoşunuza gidebilir!

Sultanahmet Tarih & Lezzet Turu

Dönüş yoluna geçtiğinizde bölgenin bir diğer tarihi cevheri olan Yerebatan Sarnıcı’na uğrayabilirsiniz. Medusa’nin ters dönmüş başı, yer altında hayatını sürdüren balıklar ve bu görkemli yapının yüz yıllar önce yapılmış olduğu gerçeği sizi etkileyecek! Bu arada unutmadan tarihi Pudding Shop’a yani Lale Restoran’a uğrayıp 60’li yıllarda hippilerin Asya’ya gitmeden önceki buluşma noktasına da bir göz atabilirsiniz.

Yönünüzü Ahırkapı istikametine doğru çevirdiğinizde ise iki güzel mekan önerimiz daha var. Armada Otel’in terasında manzara eşliğinde özel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Ya da biraz ilerideki Giritli Meyhane’nin bahçesinde masanızı onlarca çeşit mezeyle donatıp keyifli bir akşamın tadına varabilirsiniz.

 Sultanahmet Köftecisi Selim Usta

Adres: Alemdar Mh., Divan Yolu Cd. No:12, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 513 64 68

 Sedef Büfe

Adres: Binbirdirek Mh., Divan Yolu Cd. No:21, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 516 24 20

Dönerci Şahin Usta

Adres: Mollafenari Mahallesi, Kılıçcılar Sk. No:5, 34120 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 526 52 97

 Erenler Çay Bahçesi

Adres: Molla Feneri Mahallesi, Yeniçeriler Cad. Çorlulu Ali Paşa Medresesi No:36 D:28, 34120 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 511 88 53

Pudding Shop / Lale Restoran

Adres: Alemdar Mh., Divanyolu Caddesi No:6, 34400 Sultanahmet, Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 511 05 39

Armada Otel

Adres: Cankurtaran Mh., Ahırkapı Cd No:24, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 455 44 55

Giritli Meyhane

Adres: Cankurtaran Mh., Keresteci Hakkı Sk. No:8, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0212 458 22 71

Önceki YazıSonraki Yazı