Çömez Anne 6. Hastalığa Karşı

Anne Kız

Nil, ilk doğduğunda Yeşilçam filmlerindeki yeni doğum yapmış anne hislerini yaşadığımı hiç hatırlamıyorum. Ben daha çok “ne yapacağım ben şimdi?” ruh halindeydim. Düşünsenize elinizde, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir minik beden ve kafanızda deli sorular var. :) Bir de uzuuuun bir süre boyunca takip eden uykusuz geceler ve tabi dolayısıyla paramparça olmuş bir psikoloji; herkese çatma hissi… Bunu siz ve sizin gibi tecrübe etmişlerden başkasının hiçbir şekilde anlayamaması insanı insanlıktan çıkarmıyor değil.

cekirdek-aile

Neyse, böyle rahat rahat yazdığıma sakın aldanmayın ama öyle böyle derken 16 ayı devirdik. Her hafta sonu bizim minik biraz oksijen alsın, biraz da enerjisini atsın ve sosyalleşsin diye bin bir türlü etkinlik planları kuruyoruz ebeveyn olarak. O pazar da bizimkinden 6 ay büyük kızları olan arkadaşlarımızla Maçka Parkı’na gidelim; beraber kahvaltı eşliğinde gıybet yapalım dedik. Gittik; mis gibi hava, yemyeşil park, kediler, köpekler derken saat 5 oldu ve bizimki hafiften yanmaya başladı. Diyorum bu kızın ateşi mi var ne? Bir de 16 ay boyunca hiç hastalık görmemiş olan Nil, böyle yanınca bir korku aldı mı bizi? Hemen vınnn eve… Yolda baktım ki yukardan köpek dişinin ucu görünüyor; dedim bu diş… Eve gelince ateşe baktık 38,6. Hiçbir şey yemiyor bu arada; sürekli yoğurt, karpuz ve muz üçlüsü; arada kaptırabilirsem biraz da çorba… Doktora anlattım telefonda böyle böyle, ne yapalım diye. Hemen Calpol ve Ibufen ikilisini 4 saat arayla verin dedi. Ayy nefret ederim ilaç vermekten. :( Başka bir çözümü yok mu ya bunun diyoruz; annemler biz ateşlenince hemen ılık duşa sokardı, ıslak bez koyardı alnımıza, ne bileyim vücudumuza Aspirin ve limon kokteylini sürerdi… Biz de ilaçtan önce bunları denedik tabi, biraz da işe yaradı aslında ama gece tavan yapınca ateş, ilk şık olan Calpol’u dayadık minik bedene. 39,2’yi gördüm yahu daha ne olsun! Doktorun dediği gibi ateş çıktıkça bir Calpol bir Ibufen dolaştı Nil’de.

macka

Ertesi gün doktora gittik. Nil cırım cırım ağlıyor, hiçbir yerine dokundurmuyor. Zar zor muayene etti doktorumuz, sonra dedi ki: “Boğaz enfeksiyonu olmuş, ateşi 39’a 40’a çıkabilir, korkmayın!” Haydaaaaaa! Biz diş derken bambaşka bir şey çıkmasın mı! Neyse ki ilave bir ilaca gerek duymadı doktor; kullandıklarımıza devam edecekmişiz. Gözü yaşlı yavrum kucağımda, evimizin yolunu tuttuk.
Üç gün aynen böyle devam etti. Ama bu arada enerjide hiç bir değişiklik yok. Gözler yarım açık falan ama bu durum onun eline geçirdiklerini yere fırlatmasına engel mi? Tabi ki hayır! :)

nil-bebek

Dördüncü güne geldiğimizde ateş ortalıklarda gözükmüyordu artık. “Ohh çok şükür kurtulduk sanırım” diye düşünerek ofise geldim, kahvaltımı ettim. Kısa bir süre sonra annemin mesajlarını gördüm. Görmez olaydım. Tam da arkadaşımla öğlen yemeği programı yapmıştım ayol bu da nerden çıktı şimdi? :( Bizimkinin minik bedeninde kırmızı döküntüler başlamış. Araştırıyorum, soruşturuyorum kimse bilmiyor. Her şeyi bilen Google’a sordum ve cevabımı aldım: 6. Hastalık. İsme de bak! Korkunç geldiğini biliyorum kulağa ama aslında hiç de korkulacak bir şey değilmiş. Ateşten sonraki döküntüymüş ve birkaç güne geçermiş. Onun rahatlığıyla işlerime döndüm.

Siz de bizimki gibi bir tecrübe yaşarsanız bilin ki 6. Hastalık olabilir ve ateşi kontrol etmek dışında korkulacak pek de bir şey yok, tabi doktor kontrolünde olmak kaydıyla. :)

Sağlıkla kalalım…

Yeni anne ya da anne adayıysanız, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için anne sütün çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Anne sütünü arttıran yiyecekleri öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı