Bulgaristan Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Bulgaristan

Yurt dışı tatil önerileri arasında şu aralar akla ilk sırada gelmeyen ama ileride popüler hale gelmesi kaçınılmaz olan Bulgaristan da var. Hem ekonomik hem keyifli bir tatil, beş saat ile sekiz saat arasında bir otobüs yolcuğunun sonunda sizi bekliyor. Her mevsim size farklı fırsatlar vaat eden Bulgaristan hakkında bilmeniz gereken 11 şey bu yazıda.

1. Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi

Bütün yurt dışı tatil yerleri vizesiz olsa ne güzel olurdu. Ama maalesef Bulgaristan da vize isteyen ülkelerden. Bulgaristan yarı AB üyesi olduğu için geçerli ve çok girişli bir Schengen vizeniz varsa rahatlıkla giriş çıkış yapabilirsiniz. Bulgaristan vizesi almak isterseniz ilgili vize şirketine turist vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Şimdilik toplamda 60 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu vizenin başka ülkelerde geçmeyeceğini unutmayın.

2. Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Bulgaristan'a Nasıl Gidilir

Bulgaristan, ulaşım çeşitliliğiyle de yurt dışı tatil planı için ideal. Şu an için Sofya, Varna ve Burgas’a Türkiye’den uçak seferleri var. Ayrıca Bulgaristan’ın birçok yerine otobüsle gitmeniz mümkün. (Mesela, Burgas beş saat sürdüğü için uçaktan daha iyi olabiliyor.) Ayrıca, özel aracınızla da kara sınırından geçiş yapabilirsiniz. Sigorta vb. için birtakım ücretler ödemeniz gerekiyor ama gidenler yolların çok iyi olduğunu söylüyor.

3. Bulgaristan’ın Para Birimi Nedir?

Leva

Bulgaristan’ın para birimi leva, kısaltması BGN. Bu yazının yazıldığı esnada 1 BGN, yaklaşık 1,68 TL. Hani Yunanistan yurt dışı tatili için gayet ekonomik bir seçenek ya, onun harcamalarını yarıya indirdiğinizi düşünün. Bulgaristan öyle bir yer.

4. Bulgaristan’da Ne Yenir?

Kebabche

Yurt dışı tatili esnasında ne yesem derdiniz olmayacak çünkü Bulgaristan’da her şeyi yiyebilirsiniz. Onlara özel olan kebapçe var, İnegöl köftesine benziyor. Et yemeklerini de Türkiye’den daha ucuza getirebilirsiniz. Dünya mutfaklarında ortalama bir çizgideler. Özellikle kıyı kesimindeyseniz en garantili yiyecekler balık çeşitleri ve midye. Bol bol market bulabilirsiniz.

5. Bulgaristan’da Ne İçilir?

BG'de Ne İçilir

Tuzsuz ayranları var. Su konusunda da üzmüyor; fiyatlar uygun ve mineralli sudan çok normal su bulabiliyorsunuz. Yurt dışı tatilinde alkollü içecekleri tercih edenler de memnun olacak; çünkü hepsi çok ucuz.

6. Bulgaristan’da Hangi Dil Konuşulur?

Kiril AlfabesiBulgaristan’da Bulgarca konuşuluyor ve Kiril alfabesi kullanılıyor. Ama Türkçeyi de sık sık duyabilirsiniz ve yol tarifi vb. için gerek el kol işaretleriyle gerekse Türkçe sözcüklerle kolayca yardım alabilirsiniz. O yüzden de yurt dışı tatili için epey elverişli. Genç nüfusla İngilizce konuşmanız da mümkün.

7. Bulgaristan’da Yaz Tatili Yapılır mı?

BG Yaz Tatili

Türkiye’de çok bilinmese de yazın İngilizler, Almanlar ve Ruslar akın akın Bulgaristan’da yaz tatili yapmaya geliyor. Tesis seviyorsanız Varna yakınındaki Golden Sands ve Burgas yakınındaki meşhur Sunny Beach’e gidebilirsiniz. Tesislerde değil de Bulgaristan halkı gibi takılmak isterseniz direkt Burgas ve Varna’ya gidip halk plajlarına girebilirsiniz. Yazın burada yurt dışı tatilinin tek bir eksisi var: Karadeniz, Ege ile Akdeniz kadar berrak değil ve sık sık dalgalanıp yüzmeye kapatılabiliyor.

8. Bulgaristan’da Kış Tatili Yapılır mı?

BG Kış Tatili

Kış tatili için ilk akla gelen adreslerden biri zaten Bulgaristan. Türkiye’den kışın Bansko’ya akın akın insan gidiyor. Tam sezonunda bile kayak otelleri, özellikle ailece yurt dışı tatiline çıkacaklar için epey uygun fiyatlı.

9. Sofya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sofya

Sofya’nın şehir merkezi oldukça küçük. O yüzden sadece hafta sonu için yurt dışı tatili arıyorsanız gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Otogardan merkeze doğru giderken Serdica Amfitiyatrosu’nun kalıntıları bulunuyor. En büyük kilise St. Alexander Nevksy Katedrali. Başkent olduğu için müzeler yönünden zengin. Merkezden biraz uzaklaşarak Sofya Halk Kaplıcaları’na gidebilirsiniz. İnternet bağlantısı olan hoş bir şehir parkı da var.

10. Varna’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Varna

Varna’da denize girmek dışında gezilecek o kadar çok yer var ki yurt dışı tatilinize şehir turu bile katabilirsiniz. Varna Arkeoloji Müzesi oldukça doyurucu. Deniz Müzesi’nde Osmanlı donanmasından kalma eserler de var. Sea Garden adını verdikleri devasa park zaten kendinizi kaybedebileceğiniz muazzam bir yer. Biraz arada kalan Roma Hamamları’nı da gezebilirsiniz. Tam ortadaki Varna Katedrali’ni görmemeniz imkansız.

11. Burgas’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Burgas

Burgas’da da aynı Varna’daki gibi büyük bir Sea Garden var. Müzeleri az ve küçük. Daha çok denizde ve parkta keyif yapmalık bir yer. Temmuz-Eylül arasında gelirseniz açık havadaki kumdan heykeller sergisini görebilirsiniz. Çok eğlenceli eserler sergileniyor. Yaklaşık bir saatlik mesafede Nesebar’a gidebilir ve UNESCO koruması altındaki yarım adanın dar sokaklarıyla ahşap evleri arasında dolaşabilirsiniz.

Sizin de Bulgaristan hakkında fikirleriniz ve önerileriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Türkiye’nin sınır komşularını daha yakından tanımak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı