Toyota C-HR: Crossover Yeniden İcat Edildi!

toyota c-hr

Son zamanlarda, bir yandan binek araçlara bir yandan da arazi araçlarına benzeyen SUV ve Crossover tarzı arabaları yollarda daha sık görmeye başladık. Ama az sonra göz atacağımız Toyota C-HR gibisini daha önce hiç kimse görmedi!

Türkiye’de üretilecek ilk crossover ve hibrit araç olma özelliğini taşıyan ve 2016 yılında yollarda olması beklenen bu model, hem temel özellikleri ile hem de iç ve dış tasarımı ile dudak ısırtan bir araç olmayı şimdiden başardı bile. Dünya prömiyeri Cenevre Otomobil fuarında, Türkiye lansmanı da Sakarya’daki Toyota fabrikasında üst düzey yetkilerin katılımıyla yapılan bu yeni model şimdiden pek çok otomobil sevdalısı tarafından merakla bekleniyor. Hem İşte yolların yeni hâkimi olmaya aday Toyota C-HR!

1. Can Alıcı Bakışlar ve Etkileyici Dış Tasarım

toyota chr

Bu araca baktığınızda dikkatinizi çekecek ilk şey “acımasız bakışları” olacaktır. Aracın ön kısmından, tekerlekleri de geçerek neredeyse kapıya dayanan ince LED farlar bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bu farlara bir de zarif ve keskin hatlara sahip ön ızgara da eklenince, Toyota’nın tasarım konusundaki başarısı bu araçta da kendini fazlasıyla göstermiş desek hiç mi hiç abartmış olmayız! Bumerang benzeri arka farlar ve bagaj kısmının estetik tasarımı da cabası!

2. Heybetli Ama Abartısız Duruş

c hr

Toyota, C-HR modelini şu sloganla duyurdu: “Crossover’ı baştan yaratan bir Coupé”. Aslında bu slogan, C-HR’ı ve onun duruşunu oldukça iyi açıklıyor. TNGA (Toyota’s New Global Architecture) platformu üzerine kurulan C-HR, hem SUV hem de coupe araç özelliklerinin bir birleşimi halinde karşımıza çıkıyor. Toyota’nın RAV4 modeli ile karşılaştırıldığında yaklaşık 20 cm daha kısa ve 10 cm kadar daha alçak bir duruşa sahip. Bu özelliği ile hem narin hem de heybetli bir duruşa sahip. Bütün bunların yanında, beş kişinin rahat bir yolculuk yapmasına imkan sağlayan geniş iç hacimden de taviz verilmemiş.

3. Geniş, Farklı ve Göz Kamaştıran İç Mekân

toyota crossover

Dış görünüşün etkisinden kendimizi kurtarmayı başarıp içeri girdiğimizde, bizi Toyota’nın kalitesi ve zarafeti karşılıyor. C-HR’a özgü mavi tonları, iç mekânın her yanında hissedilirken, ön konsola yerleştirilmiş 8 inç dokunmatik renkli ekran, sürüş konforunu yükselten önemli bir öğe olarak karşımıza çıkıyor. İç mekânın genişliği, zarifliği ve dış tasarımla olan uyumluluğu ise, bu araçtan inmenin öyle kolay olmayacağını hissettiriyor.

4. Güçlü ve Çeşitli Motor Seçenekleri

toyota chr motoru

Üretimi Sakarya’da gerçekleşecek olan Toyota C-HR, üç farklı motor seçeneği ile piyasaya sürülecek. 1.2 Turbo benzinli, 1.8 Hybrid ve 2.0 benzinli seçenekleri ile geniş bir müşteri kitlesine hitap etmekte. 6 ileri vites ile hem 4×2 hem de 4×4 seçenekleri, performans meraklısı sürücüler için oldukça heyecan verici görünüyor. Bütün bunlara ek olarak hibrit motor sayesinde düşük emisyon oranlarına sahip C-HR, performans/emisyon konusunda oldukça başarılı bir grafik çiziyor.

5. Peki Fiyat?

ToyotaKaynak: toyota.com

Araç alırken göz önünde bulundurulan en önemli faktör tabii ki fiyat faktörü. Ancak C-HR henüz piyasaya sürülmediği gibi fiyatı ve detaylı donanım bilgileri de açıklanmadı. Yine de fiyatı hakkında çeşitli söylentiler şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı. Kimileri 80 bin lira civarında bir fiyat beklerken, kimileri de 70-100 bin lira bandında bir fiyat bekliyor. Bakalım yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen bu şık araç için Toyota nasıl bir fiyat açıklayacak.

Sizin de C-HR için söylemek istedikleriniz veya fiyatları hakkında tahminleriniz varsa yorum yapmaktan çekinmeyin! :)

Uygun bütçeli bir araba satın almayı düşünüyorsanız sizin için hazırladığımız listeye göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı