Cakarta’da Yapılacak 11 Şey

Cakarta

Cakarta ya da Jakarta olarak da bilinen şehri sizler için gezdik. İlk olarak “Jakarta nerede” diye merak edenler için hemen söyleyelim: Endonezya’nın başkenti Cakarta 30 milyonluk nüfusu ile dev bir metropol. Cakarta Endonezya’nın deniz-kum-güneş konulu turizminden biraz uzaklaşıp şehir hayatının nasıl olduğunu görmek için gidilebilecek yerlerden biri. Yapılacak şeyleri anlatmadan önce bir uyarıda bulunayım, Cakarta’daki geziniz süresince mümkün olduğunca yürüyün. Trafik ara ara İstanbul’dan beter bir hal alabiliyor, yürümek araçla gitmekten daha kısa sürebiliyor.

1. Eski Şehir’de Fatahillah Meydanı’nda bisiklet kiralayın.

Kota Tua adıyla da anılan Eski Şehir kısmı vaktiyle Endonezya’yı işgal etmiş Hollandalıların izlerini taşıyor. Bu meydan pek çok tarihi bina ve bu binaların altında yer alan sevimli cafelerle dolu. Özellikle yerli turistler için en büyük atraksiyonlardan biri bu meydandaki rengarenk bisikletlerden kiralayıp turlamak. Bisikletle birlikte aynı renkte bir tane de şapka veriyorlar.

2. Cakarta’nın China Town’ı Glodok’un daracık sokaklarında kaybolun.

Glodok yemek satan ufak tezgahlar, tapınaklar, doğu tıbbı ilaçları satan dükkanlarla dolu, aradığınız her yeri bulabileceğiniz, labirent gibi, karman çorman bir yer. Güzelliği de burada saklı zaten.

3. Monas yani National Monument’ı gezin.

Cakarta Monas

Monas, Cakarta’nın sembolü olan 132 metrelik, üstünde altın kaplama bir ateş olan bu anıt Bağımsızlık Meydanı anlamına gelen Lapangan Merdeka’da bulunuyor. Monas’ın alt katında Endonezya tarihi hakkında görsellerin sergilendiği Ulusal Tarih Müzesi var. Kulenin tepesi ise şehri izleyebileceğiniz bir gözlem noktası.

4. Jalan Surabaya Bit Pazarı’nda antika avına çıkın.

Jalan Surabaya vaktiyle antika tüccarlarının yürüyerek ellerindeki ürünleri satmaya çalıştıkları bir yermiş. 1974’te bugünkü pazar yeri inşa edilmiş. Çeşitli müzik aletleri, lambalar, maskeler, gemi ve dalış malzemeleri, antika namına ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer burası. Pazar yerinin karşısında ise Endonezya’nın en lezzetli kahvesini yapan yerlerden biri olan Giyanti Coffee var.

5. Taman Ismail Marzuki Sanat Merkezi’nde Endonezya danslarını izleyin.

Taman İsmail Marzuki sanat merkezi, kısa adıyla TIM, tiyatro salonları, sinemalar, sergi merkezi ile dolu bir yer. Burada klasik müzik konserlerinden baleye, operadan dans gösterilerine kadar farklı pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. Şehrin karmaşasından, kalabalığından kaçıp kurtulmak için enfes bir yer.

6. İstiklal Camii’ni gezin.

Cakarta Cami

 Endonezya, Bali Adası haricinde ağırlıklı olarak Müslüman nüfusa sahip bir ülke. Cakarta’da bulunan İstiklal Camii ise Güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. Cami gercekten çok büyük ve güzel. Caminin kubbesinin çapı 45 metre, bu uzunluk Endonezya’nın bağımsızlığını kazandığı 1945 yılını temsil ediyor.

Cami girişinde size tur yaptıracağını söyleyen, iyi kalpli görünümlü insanlara kanmayınız, tur sonunda sizden “bağış” adı altında para isteyecek, hatta fazlasıyla ısrarcı davranacaklardır. Herhangi bir tura ihtiyaç duymadan, kendiniz gezebilirsiniz. Caminin ikinci katındaki davullara uğramayı unutmayınız.

7. Wayang Orang Bharata gösterisini izleyin.

Wayang Orang Bharata, “insan kuklası” anlamına geliyor. Endonezya’nın geleneksel danslarını izleyebileceğiniz bu gösteri dört saat sürüyor. Gösterinin uzunluğu sizi korkutmasın, herhangi bir şey yiyip içmek serbest. İçeride satıcılar bile dolaşıyor. Şovu izlemeye giderken yanınızda ufak tefek sigara, çikolata gibi hediyeler götürebilirsiniz. Gösteri sırasında sanatçıları tebrik etmek için sahneye hediye atmak bir gelenek.

8. Cakarta Katedrali’ni gezin.

Cakarta Katedral

Cakarta katedrali 1800’lü yılların başında inşa edilmiş ama 1890’da yıkılmış. 1891’de tekrar inşaat başlamış ve 1901 yılında tamamlanmış. Katedral İstiklal Camii’nin tam karşısında yer alıyor. Dev bir cami ve dev bir katedralin karşılıklı olarak inşa edilmiş olması da Endonezya’da dinler arasındaki kardeşliği, farklı inançlara duyulan saygıyı temsil ediyor.

9. Wayang Kukla Müzesi’ni gezin.

Kukla Endonezya’da mühim bir mesele. Müzesi bile var. Oldukça da eğlenceli bir müze. Yüzlerce yıllık ahşap ve deri maskeleri bulabileceğiniz bu müzede Malezya, Tayland, Çin, Vietnam gibi ülkelerden getirilen kuklalar da sergileniyor.

10. Gece hayatına akın.

Jakarta gece hayatı ile de hayli meşhur. Sırtçantalı gezginlerin sabahlara kadar kopabileceği alan Jalan Jaksa. Burada pek çok pub ve bar yer alıyor. Çılgın partilerin olduğu pek çok club da var Jakarta’da. Bu clublara girişte şık kıyafetler giymek bir zorunluluk. Bunların dışında bir de şehrin ışıklarına kendinizi kaptırabileceğiniz çok güzel teras barları var. En ünlülerinden birisi ise 56. katta yer alan Syke Bar.

11. Taman Mini Indonesia Indah (TMII) parkını gezin.

Endonezya’daki vaktiniz kısıtlıysa, Endonezya’nın birbirinden ilginç kültürü olan adalarını ziyaret edemeyecekseniz gitmeniz gereken yer TMII. Burası İstanbul’daki Minyatürk gibi Endonezya’nın değişik yerlerinin minyatürlerinin sergilendiği bir yer.

Endonezya’nın belki de hiç bilmediğiniz görkemli yanardağlarını görmeye ne dersiniz. Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı