Carmelo Gezilecek Yerler

Carmelo Gezilecek Yerler

Uruguay son yıllarda hakkında çıkan haberler sayesinde popülerleşen bir yer olsa da henüz tam anlamıyla turist akınına uğramamış, saklı kalmış güzellikleri var. Uruguay’a gelen turistlerin 3 ana durağı oluyor genellikle: başkent Montevideo, tarihi şehir Colonia del Sacramento ve Latin Amerika’nın en hip plajlarına sahip Punta del Este. Ancak Carmelo gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir mücevher. Carmelo, çok fazla kişi tarafından bilinmeyen, sakinliğini korumayı başarmış bir sır adeta.

Carmelo’ya “Uruguay’ın Toscana’sı” yakıştırmasının yapılmasının sebebi muhteşem şarap bağları. Yalnız aklınıza öyle uçsuz bucaksız yerler gelmesin. Şarap üreticileri genellikle ufak aileler. Nesiller boyunca bilgilerini babadan oğula aktaran, fazla da büyüme derdi olmayan, kendi yağı ile kavrulan naif aileler. Hatta Uruguay’da bir çok ödüllü şarap olmasına rağmen Uruguay şaraplarının dünya çapında bir önem kazanamamış olması üreticilerin ufak olmasına bağlanıyor. Bu ufak üreticilerin şarapları marketlerde bile satılmıyor. Sadece “bodega” adı verilen, bağlarının ve şarap üretiminin olduğu şaraphanelerde ya da restoranlarda bulunabiliyor.

Carmelo Gezilecek Yerler Şaraphane

İşte bu sebeple Carmelo gezilecek yerler listesinin başında bu şaraphaneleri ziyaret edip şarap tadımı yapmak yer alıyor. Tadım deyince aklınıza her şaraptan bir kaç yudum alıp ayrılacağınız bir aktivite gelmesin. Burada şarap tadımı başlı başına bir öğün aslında. Tadım yapmak istediğinizi söylediğinizde önce kocaman bir aşhap servis tabağında peynir, zeytin ve şarküteri ürünlerinden oluşan “picada” tabağı geliyor. Peynirler de oldukça lezzetli çünkü Carmelo’nun yer aldığı Colonia bölgesi zamanında buraya göç eden İsviçrelilerin de etkisiyle peynir cennetine dönüşmüş bir yer. Picada servisi ile birlikte tadım başlıyor. Üreticinin tüm şaraplarından tadıyorsunuz ama her şarap yudumluk değil, porsiyon olarak servis ediliyor, hatta yenisine geçmeden önce biraz daha almak isteyip istemediğiniz bile soruluyor. Şarapların ve picada’nın lezzetine bir de etraftaki limon ağaçlarının kokuları eklenince günlük dertlerden, stresten eser kalmıyor, sadece anı yaşıyorsunuz.

Carmelo’da kaldığınız süre boyunca her gün başka bir bodega’da tadım yapabilirsiniz, şehirde 8-9 tane yer mevcut. Carmelo gezilecek yerler denince bence kaçırılmaması gereken iki yer var. Birincisi Almacen de la Capilla ya da diğer adıyla Bodega Cordano. Burası Carmelo’nun ilk bodegası. 100 yıldan eski bir tarihi var. Diğeri ise El Legado. El Legado biraz daha üst düzey şarap üreten, içinde atlar, koyunlar ve ördeklerin de gezdiği çok güzel bir bahçeye sahip bir yer. Tadım sırasında son kadehinizi şarap fıçısından şırıngamsı bir aletle kendiniz alabiliyorsunuz. Tadım yaptığınız ortam da çok güzel bir çiftlik evinin oturma odası şeklinde. Her iki mekanda da mekan sahipleri müşterilerle tek tek ilgileniyor ve üzümle, şarapla, üretimle ilgili aklınıza gelen her şeyi sorabiliyorsunuz.

Carmelo Gezilecek Yerler Kırsal Otel

Carmelo gezilecek yerler listenizde yalnızca şaraphaneler olmasın tabi. Otellerin hemen hemen hepsi müşterilerine bisiklet kiralama hizmeti sunuyor, bazılarında ücretsiz olarak da bisiklet sağlanıyor. Uruguay trafiğinin aşırı sakinliğini de göz önüne alınca yeşillikler arasında kilometrelerce bisiklet turu yapmak son derece keyifli bir aktivite halini alıyor. Gelelim turda ziyaret edebileceğiniz yerlere…

Şehrin girişindeki kırmızı köprüyü görmeye gidebilirsiniz. Bu köprü 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından yapılmış ve altından tekne geçmesi gerektiği zaman döndürülüyor. O yüzden “el puente giratorio” yani “dönen köprü” de deniyor. Bu köprüden geçip biraz daha ilerleyince Playa Sere’ye varıyorsunuz. Playa Sere yerli halkın güneş batışında gelip tatlı tatlı içeceklerini yudumladığı bir yer. O saatlerde cıvıl cıvıl oluyor.

Carmelo Gezilecek Yerler Dönen Köptü

Bir başka güzel plaj ise şehrin 6-7 km dışındaki Playa Zagarzazu. Adeta Güneydoğu Asya adalarından fırlamış gibi bembeyaz kumları olan çok güzel bir plaj burası. Bu arada, söylemem lazım ki bu plajların hiç biri deniz veya okyanus kenarında değil, nehir kenarında.

Eğer bacaklarınızın gücüne güveniyorsanız Zagarzazu’dan sonra 10-12 km daha ilerleyip Carmelo gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Punta Gorda’ya gidebilirsiniz. Burası 3 nehrin birleştiği değişik bir manzaraya sahip. sahip olduğu zengin nehirler ve ormanlar sayesinde Charles Darwin’in bile ilgisini çekmiş bir yer. Darwin burada fosil araştırmaları yapmış ve Darwin’in adına yapılmış, değişik toprak katmanlarını gözlemleyebileceğiniz spiral şeklinde bir merdiven var. “Escalera de Darwin” yani “Darwin merdiveni” adı verilmiş.

Carmelo Gezilecek Yerler Zagarzazu

Bisiklet turu, şarap turu derken iyice yorulduktan sonra otelinize dönüp keyif yapmak paha biçilmez olacaktır. Önerim şehir içinde bir otel seçmek yerine şehir dışında çiftliklerin içinde yer alan otellerde kalmanız. Bir kaç günlüğüne de olsa kırsal hayatı yaşamak, yeşile doymak herkesin ihtiyacı…

Uruguay’a gidip de başkent Montevideo’yu görmemek olmaz. Montevideo’da yapılacak 11 şeyi görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı