Florianopolis Gezilecek Yerler

Florianopolis, Brezilya

Florianopolis Brezilya’nın güneyinde, birazı anakarada yer alan birazı ise ada olan bir yer. Her ne kadar anakarada da bir kısmı olsa da genel olarak “Florianopolis” ya da “Floripa” denince bahsedilen yer aslında Santa Catarina adası olarak da bilinen kısım. Ada demiş olsam da ufak tefek bir yer gelmesin aklınıza, dev bir yer Florianopolis.

Anakara’dan Santa Catarina adasına Hecilio Luz Köprüsü ile bağlantı sağlanıyor. 820 metre uzunluğundaki bu köprü Brezilya’nın gurur kaynaklarından biri. Brezilya’nın en uzun asma köprüsü, dünya genelinde de en uzun 100 köprüden biri.

Florianopolis, Brezilya

Florianopolis’te şehir hayatına dair görülecek az şey var. Aktiviteler genel olarak deniz ve kum üzerine yoğunlaşmış durumda. Şehir merkezinde yiyecek-içecek ve hediyelik eşya alışverişinizi yapabileceğiniz Mercado Publico ve Metropolitan Katedrali görülmeye değer. Bir de şehir meydanlarını gezip dev ağaçların gölgesinde serinleyebilirsiniz.

Floripa’da tam 42 tane plaj var. O plaj senin, bu plaj benim diye gezmek, deniz tatilinin tadını sonuna kadar çıkarmak için son derece elverişli. Bu plajların çoğunda surf yapmak mümkün. Florianopolis, Brezilya’nın surf açısından en popüler yerlerinden biri. Buradaki tatiliniz sırasında uluslarası surf musabakalarına denk gelmeniz mümkün. Surf tecrübeniz yoksa ve denemek istiyorsanız Barra de Lagoa veya Mole Plajı sizin için uygun olabilir. Surf okulları da bu alanda yoğunlaşmış durumda.

Florianopolis, Brezilya

Barra de Lagoa surfun de etkisiyle adanın en canlı yerlerinden biri. Konaklama seçenekleri de çok. Burada bir de kaplumbağa rehabilitasyon merkezi var.

Florianopolis denizi genel olarak dalgalı olsa da 42 plaj içerisinde ufak tefek koylarda, sakin denizde yüzmek mümkün. Genel olarak adanın güneyi kuzeyine göre daha sakin olduğu için kalabalıktan uzak bir plaj arayışındaysanız güneyi tercih edebilirsiniz.

Adanın en güzel plajı ise güneyinde yer alan Lagoinha do Leste. Gülün dikenine katlanılır, misali bu güzel plaja ulaşmak için de acıya katlanmak gerekiyor. Zira yaklaşık 2-2,5 saatlik bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Ama üzülmeyin, tekne ile gitme seçeneği de var. En güzeli tek yön yürüyüp dönüşü tekne ile yapmak.

Florianopolis’te sadece dalga surfü değil windsurf de yapılıyor. Genel olarak rüzgarlı olan havası ve sığ suları ile Conceiçao Lagünü windsurf için ideal nokta. Adadaki aksiyon bu kadarla da kalmıyor. Lagünün etrafında bir de Joaquina kumulları var. Bu kumullar da sandboard için ideal.

Florianopolis, Brezilya

Florianopolis’in kuzeyi ve güneyi de farklı karakterde yerlere sahip. Adanın kuzeyindeki Jurere bölgesi özellikle zengin Brezilyalıların mesken tuttuğu bir yer. Partileri ile de ünlü. Konu partiden açılmışken Florianopolis’te gece hayatının canlılığından da bahsetmek lazım. Öyle ki 2009 yıılnda New York Times tarafından “Yılın Parti Destinasyonu” seçilmiş. Plaj partilerine ve dev gece klüplerine hazırlayın kendinizi…

Adanın güneyi ise sakinliği ile göze çarpıyor. Riberao da Ilha adlı balıkçı kasabasında renkli evlerin, arnavut kaldırımlı sokakların keyfini çıkartabilirsiniz. Lezzetli deniz ürünleri, özellikle de adanın spesiyali olan istiridyeler de yanında bonus.

Florianopolis, Brezilya

Lezzetli deniz ürünleri için önerim yine adanın güneyinde yer alan Bar Do Arante adlı restoran. Burası bundan yıllar önce denizcilerin uğrayıp sevdiklerine not bıraktıkları bir yermiş. sevdikleri için yazdıkları notları bu restoranın duvarlarına asarlarmış. Şimdi ise burası adanın en iyi deniz restoranlarından biri ve dükkanın tüm duvarları ve tavanı ufak kağıtlarla dolu. Siz de gittiğinizde bir gün bulunur umudu ile bir not bırakın sevdiklerinize…

Florianopolis, Brezilya

Latin Amerika’nın birbirinden çılgın ve eğlenceli festivallerine katılmaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı