Latin Amerika’nın Çılgın Festivalleri

Latin Amerika Karnavalları

Latin Amerika müzik, dans ve renklerle yaşayan insanların kıtası. Herkes kıpır kıpır, çok canlı. Bu enerji karnaval zamanlarında doruk noktasına ulaşıyor tabi. Her ülkenin kendine özgü festivalleri ve karnavalları var. İşte bu karnavalların en önemlileri:

Rio Karnavalı – Brezilya

Latin Amerika ve karnaval denince akla ilk gelen şüphesiz ki Rio karnavalı. Her sene Şubat ayına denk gelen karnavalın en önemli anları Sambadrom adı verilen, samba gösterilerinin ve yürüyüşünün yapıldığı stadyumlarda geçiyor. Tüm yıl boyunca samba okulları bu karnaval için hazırlanıyor. Sambadromdaki gösteri ise aslında samba okulları arasında düzenlenen bir yarışma. Rio karnavalına yaklaşık 2 milyon insan katılıyor. Samba okullarının gösterileri dışında plaj partileri, dans, müzik ve daha çok dansla dolu günler yaşanıyor. 2018 yılında karnaval 9-14 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

Latin Amerika Karnavalları

Bu arada, Brezilyalılara sorarsanız genellikle Rio karnavalının artık çok turistik olduğunu, Salvador de Bahia’nın karnavalının çok daha yerel, çok daha içten, çok daha keyifli olduğunu söylerler.

Barranquilla Karnavalı – Kolombiya

Kıtanın ikinci ünlü festivali ise Kolombiya’nın Karayip sahillerinde yer alan şehri Barranquilla’da yapılıyor. Ağırlıklı olarak cumbia tarzı müziklerin hakim olduğu karnavalda dansçıların kostümleri de oldukça enteresan oluyor. Kolombiya’nın değişik ırklardan gelen kökenlerini de temsil eden bu karnaval UNESCO tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirası Başyapıtları listesine girmiş. Bu sene 10-13 Şubat tarihleri arasında yapılıyor.

Latin Amerika Karnavalları

Montevideo Karnavalı – Uruguay

Montevideo karnavalı 40 gün boyunca sürdüğü için dünyanın en uzun karnavalı olma özelliğine sahip. Daha çok Brezilya kökenli halkın kültürünü barındıran festivalde 40 gün boyunca başkent Montevideo’nun değişik mahallelerindeki tiyatrolarda çeşitli gruplar samba, murga, revista gibi dallarda eserler sergiliyorlar. Karnavalın en önemli tiyatrosu Teatro Verano’da ise performanslarını sergileyen gruplar arasında yarışma yapılıyor. Karnavalın doruk noktası ise samba okullarının geçit yaptığı “Desfile de Llamadas” adı verilen yürüyüş.

Latin Amerika Karnavalları

Uruguay’daki samba okullarının hepsi aynı tema çerçevesinde gösterilerini sunuyorlar. Önde samba yapan dansçılar, arkalarında kıtaya ayak bastıktan sonra hayatlarını köle olarak sürdüren Afrika kökenlileri temsil eden dansçılar, arkalarında da candombe adı verilen davulları çalan grup yer alıyor. Uruguay’da karnaval ana olarak Montevideo’da hayat bulsa da diğer şehirlerde de en azından 1-2 gün boyunca benzer gösteriler yapılıyor. Uruguay karnavalını diğerlerinden ayıran bir başka özellik de turistik değil, son derece yerel olması. Öyle ki karnaval biletleri bile çok ucuza satılıyor. Bu yıl karnavalın en önemli günleri 8-9 Şubat’a denk geliyor.

Encarnación Karnavalı – Paraguay

Paraguay’ın Encarnación şehrinde yapılan karnaval Montevideo’dan sonra kıtadaki en uzun karnaval. 20 günden fazla sürüyor. Yaklaşık bir asırlık bir tarihe sahip bu karnavala ilk yapıldığı zamanlarda sadece erkekler katılırmış. Yıllar içerisinde bir dönem düzenlenmemiş olsa da tekrar yapılmaya başlandığında kadınlar da karnavala dahil olmuş. Sonrasında da öyle bir büyümüş ki karnavalın düzenlendiği şehrin nüfusu neredeyse karnaval zamanlarında ikiye katlanır olmuş. Bu yıl 23 Ocak – 25 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

Latin Amerika Karnavalları

Oruro Karnavalı – Bolivya

Tüm kıtanın bence en enteresan festivali Bolivya’nın 3700 metre rakımlı şehri Oruro’nun karnavalı. Oruro yüzyıllar önce And Dağları halkı için bir hac noktasıymış. Oruro’nun dağlarında çeşitli pagan tanrılarına taparlarmış. İspanyolların kıtayı işgalinden sonra Hristiyanlık da Bolivya kültürüne girmiş. 200 yıldır yapılan Oruro karnavalı pagan öğelerle Hristiyanlığı birleştiren bir aktivite. Karnavalın enerjisinin zirve yaptığı zaman üç gün üç gece süren yürüyüş. Bu yürüyüşe her yıl binlerce dansçı katılıyor. Dansları ile And Dağlarının farklı kabilelerini temsil ediyorlar. Oruro festivali de UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Mirası Başyapıtları arasında yer alıyor. 3-13 Şubat tarihleri arasında yapılacak karnavalın en önemli günleri 10-13 Şubat arasına denk geliyor.

Latin Amerika Karnavalları

Latin Amerika seyahati planlıyorsanız ve ülkelerin en renkli hallerini görmek istiyorsanız Şubat ayı sizin için en iyi seçenek.

Rio de Janeiro’da güneş, müzik ve lezzet dolu bir tatilin ipuçları bu yazımızda.

Önceki YazıSonraki Yazı