Rio de Janeiro

Rio de Janeiro Delta

40 kadar ülke, yüzden fazla şehir gördüm, benim için tartışmasız en güzel şehir Rio de Janeiro. Plajlarla ve yemyeşil tepelerle dolu, adeta ormanın denize aktığı, kıpır kıpır, dev bir metropol… Biraz tehlikeli bir yer olsa da “Adrenalin iyidir” deyip gitmek lazım. :) Sadece şehrin ritmine kendinizi bırakmakla bile yetinseniz Rio’yu çok seversiniz ama yetmez derseniz işte Rio’da yapılacaklar.

1. Christo Redentor’u Ziyaret Edin

Rio de Janeiro

Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olan İsa heykeli Rio de Janerio’nun simgesi. Dünyanın en büyük Art Deco stili heykeli kabul edilen Christo Redentor, Corcovado Tepesi’nde yer alıyor. Tepeye trekking yaparak çıkabilirsiniz. Fazla yorulmak istemezseniz trenle çıkmak da mümkün.

2. Sugarloaf Mountain’da Güneşin Batışını İzleyin

Rio de Janeiro Sugar Loaf

Rio’yu ve İsa heykelini görmenin en güzel yollarından biri Pan de Azucar veya Sugarloaf diye bilinen tepeye çıkmak. Sugarloaf’a teleferikle çıkılabiliyor. Teleferiğe binmek için en güzel zaman ise güneş batışı. Bir yandan güneşin kırmızı mor ışıkları şehri aydınlatırken bir yandan da tüm şehir ışıl ışıl parlamaya başlıyor. Unutulmaz bir deneyim.

3. Copacabana ve Ipanema Plajları’nda Keyif Yapın

Rio de Janeiro Plajlar

Rio’ya gidip de denize girmemek, Copacabana veya Ipanema plajlarında güneşlenmemek olmaz. Kış ayları bile olsa Rio genel olarak sıcak olduğu için yıl boyu denize girilebiliyor. Şezlongunuza uzanıp plajdaki büfelerden alacağınız caipirinhanızı veya hindistan cevizinizi yudumlamak büyük bir keyif. Plajların bulunduğu semtlerdeki kordon boyu da oldukça eğlenceli, gece sokak satıcıları ile doluyor. Copacabana plajında bir de futbol okulları var. Okulların antrenmanlarını veya kendi aralarında “kumda” futbol maçı yapan gençleri gördükçe Brezilya’nın futbolda neden bu kadar başarılı olduğunu anlayacaksınız.

 4. Maracana Stadı’nda Maç İzleyin

Rio de Janeiro Futbol Maçı

Hazır futboldan konu açılmışken Maracana Stadı’ndan bahsetmemek olmaz. 1950 yılında Dünya Kupası için yapılan bu stad maçlardan birinde yaklaşık 200 bin kişiyi ağırlayarak dünyanın en büyük kapasiteli stadı olarak anılmaya başlanmış. Sonradan güvenlik açısından yapılan bir takım kural değişiklikleri ve renovasyonlarla kapasitesi azalmış. Burada bir maç izleyerek çılgın Brezilya taraftarlarına eşlik edebilir, onlarla aynı atmosferi deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

5. Favela Turlarına Katılın

Brezilya deyince akla gelen şeylerden biri de tehlikeli bir şehir olduğu ve filmlerden bildiğimiz “favela” adı verilen fakir mahalleleri. Vakti zamanında bu mahallelere polis bile giremezken şimdilerde bu mahallelerden bazılarına turistik turlarla girilebiliyor. Hatta Rio’ya gelenlerin favori aktivitelerinden biri haline gelmiş.

 6. Selaron Merdivenleri’nde Seramik Avlayın

Rio de Janeiro Selaron Merdivenleri

Rio’nun Lapa ve Santa Teresa mahallelerinin arasında 215 basamaklı, rengarenk seramiklerle kaplı merdivenler var. Bu çalışma Şilili sanatçı Jorge Selaron’un evinin önündeki merdivenleri seramiklerle kaplaması ile başlayıp 2000’den fazla seramiğin yer aldığı dev bir projeye dönüşmüş. Seramiklerin 300 kadarını Selaron kendi boyamış ve hamile zenci bir kadını resmetmiş. Buna ek olarak dünyanın değişik yerlerinden seramikler de gönderilmiş zamanla. Bu merdivenlerde değişik ülkelerden seramik avına çıkabilirsiniz. Türkiye’den gönderilen seramikler de var üstelik.

7. Museu do Amanhã’yı Gezin

Türkçesi “Yarın Müzesi” anlamına gelen bu müze çok taze, 2015 yılında açılmış. Maua Limanı’nda yer alan bu interaktif bilim müzesinde dünyamızı daha iyi tanıyabilir, ekolojik yaşama geçiş hakkında bilgi edinebilir, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Müzenin binası da oldukça enteresan.

8. Rio de Janeiro Katedrali’ni Gezin

Rio de Janeiro Katedral

Rio’daki enteresan yapılardan biri de Rio de Janeiro Katedrali. Metropolitan Katedrali olarak da biliniyor. Maya piramitlerini andıran konik yapısı ile oldukça enteresan bir kilise. Kilisenin şekli insanların Tanrı’ya eşit mesafede ve çok yakın olduğunu anlatıyormuş. Duvarlarındaki vitraylar ve katedralin aydınlatması da oldukça güzel.

 9. Samba Gösterisi İzleyin

Rio de Janeiro Samba

Rio seyahatinizin tarihleri veya bütçeniz Rio Karnavalı’nı izlemeye elvermediyse de üzülmeyin. Karnavaldan çok kısa bir süre sonra samba okulları bir sonraki yılın gösterisine hazırlanmaya başlıyorlar. Gösterideki danslarını prova etmek, kullanacakları şarkıyı seçmek ve tabi bir de gelir elde etmek için her hafta parti tadında gösteriler yapıyorlar. Bunlardan birine gidip hem gösterileri izleyebilir hem de kendinizi samba ritmine bırakıp Rio’nun enerjisini daha yakından hissedebilirsiniz.

10. Delta Kanatlarla Uçuş Yapın

Rio de Janeiro Delta

Rio’nun “sana dün bir tepeden baktım aziz Rio” dedirtecek pek çok tepesi olsa da şehre kuş misali bir bakış atmanın en güzel yolu delta kanatlarla uçuş yapmak. Uçuş sizin için fazla adrenalin yüklü bir aktivite ise delta kanatların uçuş yaptığı tepeye çıkıp onların süzülmesini izleyebilirsiniz…

11. Brezilya Barbeküsü (Churrasco) Yiyin

Günün yorgunluğu bastırdıysa, yeteri kadar da acıktıysanız sıra Brezilya barbeküsü yani churrasco yemekte. Churrascaria adı verilen barbekücülere özellikle aç gitmenizi öneririm. Masanıza üstü et dolu bir şişle gelen garson, tabağınızda sıcak sıcak etleri keserek servis yapacak. Restoranların çoğu sınırsız barbekü şeklinde çalışıyor.

Latin Amerika’dan devam edelim: Uruguay’ın Miami’si Punta del Este‘yi sizin için gezdik.

Önceki YazıSonraki Yazı