Manila Gezilecek Yerler

Manila

Filipinler’in başkenti Manila, Filipinler denince akla gelen beyaz kum ve turkuaz deniz ikilisinden oldukça farklı bir yer. Ülkenin gerçeklerini anlamak, kültürünü tanımak için bir kaç gün ayırabileceğiniz bir destinasyon. Kaosun, capcanlı bir hayatın, yoğun Amerikan kültürü etkisinin yanı sıra gerçek bir Asya’nın, kalabalığın şehri Manila. Kalabalık derken de abartmıyorum. Dünyanın nüfusu en yoğun şehri Manila.

Manila’nın en ünlü yeri Intramuros adlı tarihi kısmı. İspanyol kolonisi dönemlerinden kalma yapılarla dolu bir yer. Etrafı üzerine çıkıp yürüyebileceğiniz surlar ve bu surlara yerleştirilmiş toplarla dolu. Burada en ünlü binalardan biri vaktiyle tüccarların merkezi olan, şimdilerde ise terkedilmiş bir görüntüye sahip Aduana yani gümrük binası.

manila-aduana

Tarihi kısmın önemli bir başka yapısı da Fort Santiago. Hapishane olarak da kullanılmış bir kale burası. Hapishane kısımlarını gezerken özel bir alanla karşılaşacaksınız. Burası Filipinler’in milli kahramanlarından Jose Rizal’e ayrılmış bir yer. Rizal hayatı pek çok enteresan olayla dolu bir kahraman. Bu alanda Rizal hakkındaki yazıları okurken hem eğleneceksiniz hem de yüreğiniz sızlayacak.

Tarihi kısımdaki diğer önemli alanlar ise Manila Katedrali, San Augustin Kilisesi ve Casa Manila. Casa Manila, Filipinler’in İspanyol kolonisi olduğu dönemde yaşananlar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir müze.

Filipinler tarihi ve buradaki yaşamı daha derinlemesine öğrenmek için gezebileceğiniz diğer müzeler ise National Museum ve Ayala Museum. Özellikle Filipinler’in ticaret dolayısıyla parladığı dönemleri anlatan Ayala Museum ve buradaki “Gold of the Ancestors” sergisi görülmeye değer.

Manila

Manila’nın tarihi kısmını fayton veya tuk tuk kiralayarak veya yürüyerek gezebilirsiniz. Yürüyerek gezmek ve daha derinlemesine bilgi edinmek isterseniz dünyaca ünlenmiş rehber Carlos Celdran’ın turlarından birine katılabilirsiniz.

Şehrin farklı köşelerine gitmek için de otobüs, taksi, fazla geniş bir ağa sahip olmasa da metro, Uber, Grab pek çok alternatiften yararlanabilirsiniz ama gerçek bir Filipinli gibi gezmek istiyorsanız eski Amerikan jiplerinin modifiye edilmesi ile yapılmış rengarenk jeepneylere binmeli, bu tecrübeyi yaşamalısınız.

Manila’ya yolunuz düştüğünde değişik lezzetler denemek için Binondo adlı China Town’a gidebilirsiniz. Üstelik burası dünyanın ilk China Town’ı. Kalabalık, gürültü ve karmaşanın tavan yaptığı bir yer ama güzel yanı da bu zaten.

Manila

Manila’nın her yeri karmaşa dolu değil. Özellikle yeni ünlenen, biraz daha kalitenin arttığı Makati bölgesi son derece modern ve diğer yerlere göre sakin. Manila seyahatinizde konaklamanızı da bu bölgede yapmanızı öneririm. Hem güvenlik açısından hem de temizlik açısından daha rahat edebilirsiniz burada.

Makati bölgesi ülkenin finans merkezi olan gökdelenlerle ve alışveriş merkezleri ile dolu bir yer. Küçük Amerika bir yandan da. Her yer fast food restoranları ve zincir restoranlarla ve Amerikan markaları satan mağazalarla dolu. Öyle ki, NBA Store bile var. Makati’de favorim olan alışveriş merkezi Greenpark. Burası hem pek çok şeyi bulabileceğiniz büyük bir alan hem de güneş batışından itibaren kalabalıklaşmaya başlayan ve canlı müzik performansları sergilenen hoş mekanlarla dolu.

Manila

Özellikle Makati’de konaklıyorsanız bir akşam da yemeğinizi A Venue’de yemenizi öneririm. Burası genel olarak Güneydoğu Asya’nın gece pazarlarını temsil eden harika bir yer. Bir sürü yemek tezgahı var. Deniz ürünlerinden kızarmış domuza, tavuklu yemeklerden sushiye ve Kore yemeklerine kadar pek çok çeşit bulabileceğiniz bir yer. Güzel olan tarafı yemeğinizi aldıktan sonra ortak masaların bulunduğu alana gidip müzik gruplarının mini konserlerini izleyebilmeniz.

Makati’de şehrin cümbüşünden kaçmak veya spor yapmak için de harika bir alan var. Ayala Triangle Gardens. Burada hem ağaçların, çiçeklerin güzelliği ile huzur dolabilirsiniz hem de şanslıysanız açık hava sergilerine veya çeşitli performanslara denk gelebilirsiniz.

Bir akşamüstünü de Manila Bay’de deniz kenarında uzun bir yürüyüş yapmaya ayırabilirsiniz. Manila Bay’de Seafood Dampa adlı mekanda pazar tezgahlarından alacağınız türlü türlü deniz ürününü yine oradaki restoranlarda pişirtebilir, bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

Şimdi de sıra Filipinler’in mucizevi adası Palawan‘da!

Önceki YazıSonraki Yazı