Palawan Adası Gezi Notları

Palawan Adası

Filipinler beyaz kumlu plajları, muhteşem denizi, denizaltı canlı çeşitliliği ve sıcak insanları ile son derece güzel bie ülke. 7.600’den fazla adadan oluşan enteresan bir coğrafya. Bu coğrafyanın en enteresan yeri ise Filipinler’in en batısındaki ince uzun Palawan adası.

Palawan Adası Gezilecek Yerler: El Nido

Palawan Adası El Nido

Palawan adasına en kolay ulaşım yolu uçak. Vaktiniz bolsa ve uzun gemi yolculuklarını, ama çok uzun gemi yolculuklarını seviyorsanız gemi ile de gidebilirsiniz. Tarifeli uçuşlar Palawan’ın en büyük şehri olan Puerto Princesa’ya yapılıyor. Bir de deniz uçağı ile El Nido’ya inilebiliyor.

Puerto Princesa şehir merkezinde güzel bir kilise ve çok ucuza ziyafet çekebileceğiniz balıkçılarla dolu bir sahil dışında görülecek bir şey yok. Şehrin 80km uzağındaki Sabang’da ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilen Puerto Princesa Yeraltı Nehri var. Dünyanın seyir yapılabilen en uzun yeraltı nehri burası. Turistlerin çoğu turlarla bu nehri görmeye geliyor. Tura kaydolmadan kendiniz gezmek isterseniz milli park giriş izninizi Puerto Princesa şehrinden almanız gerekiyor. Hazırlıksız gelirseniz içeriye girememeniz olası.

Palawan Adası Las Cabanas

Palawan Adası’nın en gözde yeri ise kuzey ucundaki minik El Nido kasabası. Elektrik ve internetin kısıtlı olarak bulunabildiği bir yer burası. Bu sebeple kalacağınız otelin elektrik durumunu araştırmanız gerekiyor. Otellerin sadece bazılarında jeneratör var ve tüm gün elektrik sağlayabiliyorlar.

El Nido’nun en büyük atraksiyonu tekne turları. A, B, C, D diye isimlendirilmiş turlar var. Bunlar A+B, C+D gibi kombinasyonlarla da satılıyor. Tüm kasabada aynı isimli turlar aynı anlama geliyor. Tur şirketlerinin kalitesi personelin ilgisi, sağladıkları konfor ve sundukları öğlen yemeğine göre değişiyor. Turlar sırasında değişik adalarda snorkeling molaları veriliyor, kano turları ile mağaralara giriliyor, yemek servisi yapılıyor. Yemek servisi öyle böyle değil: balık, yengeç, karides, midye ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Bir anda seyyar bir ziyafet sofrası hazırlıyorlar. El değmemiş, filmlerden çıkmış gibi görünen yerlere uğrayabiliyorsunuz bu turlarla. Sadece bir tura katılabilecekseniz önerim A turunu seçmeniz.

Palawan Adası Tekne

Bir kaç günlük tur almak da mümkün. Uzun tur aldığınızda konaklama ıssız bir adada çadırlarda yapılıyor. Milyonlarca yıldızın eşlik ettiği bir cennette kalıyorsunuz adeta.

Palawan Adası Plaj

El Nido kasabasının kendi plajları da çok güzel. Özellikle Las Cabanas ve Napcan Beach en çok tercih edilenleri. Yağışlı sezonda deniz analarının sayısı arttığı için Napcan Beach bu dönemlerde tehlikeli olabiliyor. Las Cabanas ise genel olarak daha güvenli. Üstelik bir de masalsı bir güneş batışı oluyor burada. Plajlara ulaşım motor veya tuk tuk kiralayarak yapılıyor. Tek yön gidiş, gidiş-dönüşten pahalı olduğu için gidiş-dönüş ayarlamak daha mantıklı oluyor. Herhangi bir belge vs tutulmuyor. Paranızı gidiş-dönüş ödüyor ve şoföre güveniyorsunuz. Dert etmeyin, mutlaka söylediğiniz saatte gelip sizi alıyorlar.

El Nido’da Dalış Yapmadan Dönmeyin

Palawan Adası Tekne Turu

El Nido’da dalış yapmak da oldukça popüler. Hem tüplü dalış hem de serbest dalış hizmeti veren pek çok dalış merkezi var. Dilerseniz eğitim de alabiliyorsunuz.

Palawan adası Filipinler yakınlarındaki en önemli dalış noktası ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tubbahata Resifi. Buraya sadece bir kaç günlük liveaboard turları ile gidiliyor. Çünkü resif Puerto Princesa’dan 14-15 saat uzakta yer alıyor. Karadan çok açıkta olduğu için canlı yaşamı son derece zengin. Dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

El Nido muhteşem bir yer ama turistlerle dolup taşıyor. Her an bir hareket var. Benzer bir güzelliği turist kalabalığı olmadan yaşamak istiyorsanız adresiniz Port Barton kasabası olmalı. Resortların, büyük otellerin henüz yer almadığı Port Barton adeta huzurun adresi. Tek sorun elektriğin ve internetin çok kısıtlı, günde sadece bir kaç saat sağlanabiliyor olması. Bu kadar muhteşem bir ortama kavuştuktan sonra varsın elektrik de olmayıversin.. Hem bazen insan teknolojiden uzak kalmak istiyor, değil mi? Kitap okuyun, manzarayı izleyin, anın tadına varın…

Filipinler’in bir başka büyük adası Bohol Adası’na uzanıyoruz şimdi de. Bohol Adası’nda yapılacak 11 şeyi görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı