Patagonya Cenneti: Puerto Madryn

Puerto Madryn Penguenleri

Bu haftaki yazıda size dünyanın çok özel bir yerinden bahsedeceğim. Patagonya kuzeyinde yer alan bu şehir, Puerto Madryn, ilk bakışta “sıradan” gelebilir ama doğal hayatı araştırmaya başlayınca bulduklarınıza inanamayacaksınız.

Puerto Madryn Arjantin’i kuzeyden güneye geçen “Ruta 3” adlı yolun üzerinde yer alıyor. Buenos Aires’ten yapılacak uzun, çok uzun bir otobüs yolculuğunu tercih etmeyen kişiler için en iyi seçenek uçmak. Otobüsle gidenleri ise bomboş yollarda ama güzel manzaralarla geçirilecek keyifli saatler bekliyor. Arjantin’de otobüsler çok uzun sürse de eğlenmeniz için her şey düşünülmüş. Şahane yemekler yanında şarapla servis ediliyor. Otobüste ödüllü Bingo oynanıyor vs vs.

Puerto Madryn Otobüs

Puerto Madryn’e vardığınızda okyanus kenarına kurulmuş bir şehirle karşılaşacaksınız. Hayatında gel-gite hiç tanık olmayan kişiler için sahil çok enteresan gelecektir. Gel-git etkileri oldukça fazla hissediliyor. Deniz çekildiğinde kumsalda çeşit çeşit midyeden örümcek yengecine kadar pek çok canlı bulmak mümkün.

Hatta kumsalın güneyine doğru yürürseniz sonlara doğru gel-git sırasında sular çekilince oluşan kaya havuzlarında yengeç peşinde koşabilirsiniz de.

Şehir içinde sokaklarda dolaşıp görebileceğiniz enteresan mimariye sahip evler ve okyanus müzesinden başka pek bir şey yok. Tüm eğlence Puerto Madryn’in etrafına konumlanmış durumda.

değişik mimarili evler

Puerto Madryn uygun sezonuna göre penguen, güney gerçek balinası, katil balina, fil foku gibi hayvanları görebileceğiniz bir yer. Kuzeyinde yer alan Valdes yarımadası balinaların, katil balinaların ve balinaların görülebileceği yer. Mayıs-Aralık ayları arasında balina görmek mümkün. En iyi zaman ise Eylül ve Ekim ayları. Güney gerçek balinaları Valdes yarımadasına gelip yavruluyor, yavrularına avlanmayı burada öğretiyorlar. Tekne ile balina turuna çıkabileceğiniz gibi El Doradillo plajında otururken bile balinaları izleyebilirsiniz.

fil fokları

Valdes yarımadasını özel kılan şeylerden biri de katil balinalar. Katil balinalar dünyada sadece iki noktada “intentional beaching” (bilinçli şekilde karaya vurmak) denen avlanma yöntemini kullanıyorlar, bu yerlerden birisi Valdes yarımadası. Bu avlanma şeklinde katil balinalar tüm vücudunu suyun dışına fırlatıyor, bu arada deniz aslanı yavrularından birini yakalıyor ve geri geri kendini ittirerek tekrar denize kavuşuyor. Ne yazık ki bu olayı çok sık görmek mümkün değil, gerçekten çok şanslı olmanız gerekiyor. Balina döneminde Valdes yarımadasında dünyanın en büyük foku olan fil foklarını ve deniz aslanlarını görmek mümkün.

Valdes yarımadasında görebileceğiniz bir başka enteresan hayvan ise armadillo. Karıncayiyenlere benzeyen ama zırh gibi kalın bir kabuğu olan bu hayvan da oldukça enteresan. Kabukları o kadar sert ki kurşun bile geçirmezmiş.

armadillo

Puerto Madryn’in güneyinde yer alan Punta Tombo ise Macellan penguenlerinin evi. Eylül ayında Punta Tombo’ya gelen penguenler Mart ayına kadar burada kalıp çiftleşip yumurtluyorlar. Yani özellikle Eylül-Ekim aylarına Puerto Madryn’e giderseniz hem penguenleri hem de balinaları görebilirsiniz. Punta Tombo’ya gelen penguenler burada yuva yapıp çiftleşiyorlar. Penguenlerin olduğu parka gittiğinizde uçsuz bucaksız bir alana yayılmış penguen yuvaları ile karşılaşacaksınız. Park tamamen penguenlerin rahatı gözetilerek yapılmış. Belli yürüyüş yollarını takip ederek parkı gezebiliyorsunuz ama her yerde geçiş üstünlüğü penguenlerin.

punta cuevas

Hem Valdes yarımadası hem de Punta Tombo’yu gezmek için en iyi seçenek araba kiralama. Araba kullanmak istemezseniz şehir merkezinde yer alan çok sayıdaki tur firmasından birinden destek alabilirsiniz.

Hayvanları doğal habitatlarında görmeyi seven biriyseniz Puerto Madryn’e gelmişken şehre çok yakın bir yer olan Punta Lomo’ya gidip güneşlenen deniz aslanlarını izleyebilirsiniz. Dikkat edin, miskinlikleri sizi de esir alabilir.

punta lomo

Tarih sevenlere önerim ise Punta Cuevas’a uğramaları. Bu nokta 1860’lı yıllarda Galler’den gelen göçmenlerin karaya çıktıkları yer. O dönemde Şili’nin güçlenmesi ve Falkland Adaları’ndaki İngilizlere karşı güçlenmek isteyen Arjantin Galler’den göçmenler getirir. Göçmenler karaya ayak bastıklarında resimdeki mağaralara yerleşirler. Günümüzde ise Puerto Madryn’e çok yakın olan Gaiman adlı şehirde çok sayıda Galli yaşamakta.

Kısa sürede unutulmayacak anlar biriktirebileceğiniz Puerto Madryn’den ayrılırken kalbinizin bir kısmı penguenlerle bir kısmı ise balinalarla kalacak.

Önceki YazıSonraki Yazı