Korku Filmleri: En İyi 11 Film Listesi

Korku Filmi

Korku filmleri alanı aslında kısır bir alan. Doğaüstü canlılar ve vampir, zombi başta olmak üzere yaratıklar veya en basitinden ani hareketlerle psikolojik gerilim yaratma çabası… Ama yine de bir yaz akşamı veya yağmurlu, karanlık bir günde bir köşeye çekilip bu filmleri izlemenin keyfine doyum olmaz.

Aslında 2000’li yıllar korku filmleri açısından epey verimli geçti. Hatta bazı filmler tekrar tekrar izlenebilecek kalitede. Sizin için hazırladığımız korku filmleri listesi en iyi örnekleri içeriyor.

1. The Conjuring – Korku Seansı (2013)

Korku Seansı

Korku filmleri isimleri çevrilirken epey serbest fikirler üretilebiliyor. “Conjuring” aslında “gözbağı” demek. Filmin korkutma kısmına sözümüz yok. Bu tarzda onlarca filmi izleseniz bile sizi korkutmayı başarıyor. Karanlıkta izlerseniz en iyi sonucu alabilirsiniz. Başrollerinde Vera Fermiga ve Patrick Wilson var ama bir süre sonra oyuncuları gözünüz görmez oluyor ve koridordan şarkı söyleyen küçük bir çocuk veya bilinmeyenden yuvarlanan bir top bekliyorsunuz.

2. The Mist – Öldüren Sis (2007)

Öldüren Sis

İlk bakışta klasik korku filmleri arasından sıyrılabilecek hiçbir özelliğe sahip yokmuş gibi görünen bu Stephen King uyarlaması, biraz izledikten sonra farklı olacağının ipuçlarını veriyor. Post-apokaliptik, yani kıyamet sonrası filmlere de göz The Mist, bir markette kapalı kalan insanları ajitasyona kaçmadan anlatabiliyor ve özellikle bir noktadan sonra hiçbir korku filminde görmediğiniz bir yöne sapıyor. İzleyip görün.

3. The Ring – Halka (2002)

Halka

The Ring, Japon orijinalini de sollayarak efsane korku filmleri arasına adını yazdırmayı başardı. Aslında konusu ve içeriği en çok bilinen filmlerden biri de oldu. Samara’yı ve saçları yüzü kapatmış haldeki yürüyüşünü birçoğunuz bir yerlerde görmüşsünüzdür. Özellikle ilk izlediğinizde gayet tüyler ürpertici geliyor.

4. The Others – Diğerleri (2001)

Diğerleri

Nicole Kidman’ı alışkın olmadığımız bir rolde bize başarıyla sunan The Others da en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Bu tarz filmlerin pek sevdiği hayaletli ev konseptini de sıkmadan, ilginç bir şekilde sunuyor. Nicole Kidman’ın elinde gaz lambasıyla şüpheli şüpheli etrafa bakması izleyiciyi germeyi başarıyor.

5. A Tale of Two Sisters – İki Kız Kardeşin Hikayesi (2003)

İki Kız Kardeşin Hikayesi

Uzakdoğu, özellikle Japon ve Kore korku filmleri de Batı sinemasındaki örnekleriyle başaralı bir şekilde yarışıyor. A Tale of Two Sisters, sizi bir ailenin trajedileriyle baş başa bırakırken neyin gerçek neyin kurgu olduğunu sorgulamanızı sağlıyor.

6. The Cabin in the Woods – Dehşet Kapanı (2013)

Dehşet Kapanı

Korku filmleri bir de korku-komedi alt türünü barındırıyor. The Cabin in The Woods öyle kahkahalar attıran bir film değil ama ince ince klişelere de dokunduruyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde kimsenin istemediği ama karakterlerimizin hemen kaptığı metruk bir ev başrolde. Yine de insanı geren cinsten.

7. 28 Days Later – 28 Gün Sonra (2002)

28 Gün Sonra

28 Days Later’ı sadece korku filmleri arasında anmak haksızlık olur. Post-apokaliptik filmlerin de en iyilerinden biri olan bu film defalarca izlemelik. (Aynı şeyi devam filmi olan 28 Weeks Later için söylemek mümkün değil.) Yer aldığı hemen her film gözü kapalı izlenebilecek olan Cilian Murphy yine oyunculuğunu konuşturuyor.

8. Saw – Testere (2004)

Testere

Daha sonra dört bölümü daha çekilen Saw’ın ilk filmi, vizyona girdiğinde epey ses getirmişti. Bu sefer korkuyu doğaüstü canlılarla değil bir seri katille veren film ölümcül bir oyunları stres ve zekayla bir araya getiriyor. Ayrıca, listedeki en şiddet içerikli filmlerden.

9. Let The Right One In – Gir Kanıma (2008)

Gir Kanıma

Let Me In filminin kuzeyli orijinali olan Let The Right One In’in Türkçe ismi bu sefer epey başarılı. Filmde ezilen ve görmezden gelinen Oskar’ın güzel ama tuhaf bir kız olan Eli’de aşk ve intikamı bulmasını seyrediyoruz. Ama daha neler neler… Kuzeyin buz gibi karlı havasında nefis bir seyirlik.

10. It Follows – Peşimdeki Şeytan (2014)

Peşimdeki Şeytan

Normalde genç oyuncuların rol aldığı musallat olmalı korku filmleri Cannes Film Festivali’nde kendine yer bulamaz ama 2014 yılının sürprizlerinden olan It Follows bir istisna. Maika Monroe’nun başarılı bir baş rol oyuncusu olduğu filmde özet olarak kızın peşine “bir şey” takılır. Bunun ne olduğunu ve neler yaptığını görmek için filmi izlemeniz gerek.

11. Drag Me To Hell – Kara Büyü (2009)

Kara Büyü

Drag Me To Hell, korku filmleri listemizin en iyilerinden değil ama sinir bozuculuğuyla iyi bir gerilim yarattığı için boş zamanınızda izlenebilecek bir yapım. Film, iş hayatının zorluklarını bir adım öteye taşıyor ve patronun gözüne girmek için yapılan hareketlerin yaşlı bir teyzenin kara büyüsüyle sonuçlanabileceğini gösteriyor. Asıl olay, kara büyüden sonra.

Not: Filmlerin sıralaması rastgele yapılmıştır.

Sizin de sevdiğiniz korku filmleri varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Korku filmleri size göre değilse, Hint filmlerini izleyebilirsiniz. Hint filmleri önerileri için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı