En İyi 11 Bilim Kurgu Filmi

Bilim Kurgu Filmleri

Bizim güzel ve yalnız Dünya’mız ve içinde bulunduğu koskoca evren! İnsanlık bütün kültürel üretimini dünyayı ve evreni anlama çabası içinde oluşturdu ve hâlâ oluşturmaya devam ediyor. Evren bu kadar gizemli ve büyük olunca, hayal gücümüz de bir o kadar genişliyor denebilir aslında. Bir de bilimsel ve teknolojik gelişmeler var ki hızına yetişilmiyor. Bilim insanları evreni ve dünyayı çekip çeviren kuralları açıklamaya çalıştıkça, insanın hayal gücü de daha fazlası için devreye giriyor. Teknolojik gelişmeler, gündelik yaşantımıza, bilime, siyasete ve hatta sanata damgasını vurduğundan beri aklımızda beliren en önemli soru ise şu: “Daha fazla ne olabilir?” Bilim kurgu filmleri ve onların ardında yatan soru da aynı. Onlar da başka şeyler hayal ediyorlar ve izleyicilerin de hayal etmesini sağlıyorlar. Bu yazıda, 20. yüzyılın en iyi 11 bilim kurgu filmine odaklanıyoruz. Her biri kaçırılmayacak yapımlar. Şimdiden iyi seyirler!

Uzay Macerası

2001: Uzay Macerası (1968)

Yönetmen: Stanley Kubrick

Orijinal Adı: 2001: A Space Odyssey

Bu film, en iyi bilim kurgu filmleri listemizin birinci sırasında. Sadece bizim listemizin değil, pek çok eleştirmen için de en iyi bilim kurgu filmi unvanını taşıyor. Filmin senaryosu ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa öyküsünden esinlenilerek yazılmış. İnsanın evrimi, teknoloji ve yapay zekâ konularına meraklı olanlar için başucu filmi olacak.

Bıçak Sırtı

Bıçak Sırtı (1982)

Yönetmen: Ridley Scott

Orijinal Adı: Blade Runner

20. yüzyılın en iyi bilim kurgu filmleri içinde ikinci sırada Bıçak Sırtı ya da Türkiye’de de bilindiği şekliyle Blade Runner var. Distopyanın, yani karanlık, baskıcı, otoriter dünyaları anlatan edebiyat ve film türünün en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir. Robotları da seviyorsanız, hemen ekran başına diyoruz.

Yaratık

Yaratık (1979)

Yönetmen: Ridley Scott

Orijinal Adı: Alien

Ridley Scott’tan bir başka film daha en iyi bilim kurgu filmleri listesine giriyor böylece. Evrende yalnız mıyız, değil miyiz, sorusuna verilen tepkilerin en başarılılarından biri olan bu filmi kaçırmayın.

Star Wars

Yıldız Savaşları (1977)

Yönetmen: George Lucas

Orijinal Adı: Star Wars

Star Wars bir fenomen! Filmi, çizgi romanları, oyuncakları, tişörtleri, popüler kültüre dair aklınıza ne gelirse, Star Wars hepsini yaratmayı başardı. Devam filmleriyle bilim kurgu filmleri arasında kendisine hatırı sayılır bir yer edindi. Fanatikleri en iyi bilim kurgu filmleri listesinin dördüncü sırasında yer almasına kızacak belki ama biz değil dünyaca ünlü film eleştirmenleri böyle söylüyor.

terminatör

Terminatör (1984)

Yönetmen: James Cameron

Orijinal Adı: The Terminator

1980’li ve 1990’lı yıllarda çocuk olanların çocukluğuna gerçek anlamda damgasını vurmuş bir film bu. Sonradan California valisi olmayı tercih eden Arnold Schwarzenegger Terminatör rolünde. Yine hayal edilen bir gelecek ve iktidar savaşları var filmde.

E.T

E.T. (1982)

Yönetmen: Steven Spielberg

Orijinal Adı: E.T. the Extra-Terrestrial

Bir çocuk ile bir uzaylının duygusal hikâyesi. Biz daha bu filmi izleyip de gözleri dolmayanını görmedik. En iyi bilim kurgu filmleri arasında kalbinize en çok hitap edeni diyebiliriz.

Şey

Şey (1982)

Yönetmen: John Carpenter

Orijinal Adı: The Thing

Dış görünüş olarak kendilerini insana benzeten uzaylılar yeni bir şey değil, kabul edelim. Ancak bu uzaylı/yaratık şekil değiştirebiliyor. Bilim kurgu ve korku türlerini birleştiren bu filmi de izlemesiniz.

Matrix

Matrix (1999)

Yönetmen: Lana ve Andy Wachowski

Orijinal Adı: The Matrix

Kırmızı hap ya da mavi hap, işte bütün mesele bu seçim. Gerçekliğe güveninizi sınayacak, aksiyon dolu, çok yankı uyandıran bir film Matrix.

Ay

Ay (2009)

Yönetmen: Duncan Jones

Orijinal Adı: Moon

Kevin Spacey’nin de oynadığı filmde, bir astronotun Ay’daki görevine ve yalnızlığının yarattığı halüsinasyonlara tanık olacaksınız.

Son Umut

Son Umut (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Orijinal Adı: Children of Men

Son Umut, tüm bilim kurgu filmleri arasında en net politik tona sahip filmlerden biridir. Teröristler, mülteciler, çatışmalar… 2027 Londra’sını bir de Cuaron’un gözlerinden görmek için izlemeniz şiddetle tavsiye.

Sinek

Sinek (1986)

Yönetmen: David Cronenberg

Orijinal Adı: The Fly

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin son maddesini Sinek filmine ayırdık. Hırslı bir bilim insanının bir sineğe dönüşmesini anlatan bu film, aşk, hırs, bilim ve başarılı olmaya dair çok şey söylüyor. Sinek aynı zamanda insan doğası üzerine kuvvetli bir bilim kurgu filmi olarak görülebilir. Midenize güveniyorsanız, izleyin deriz.

Sizin en iyi bilim kurgu filmleri listenizde neler var? Yorumlar kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı