Patagonya’nın Şili Bölgesi

Şili Patagonya

Patagonya, Şili ve Arjantin topraklarına yayılmış durumda. Her ne kadar Arjantin tarafı daha ulaşılabilir olduğundan dolayı popüler olsa da Şili Patagonyası da harika manzaralar, güzel yemekler ve sohbetine doyum olmayan arkadaşlıklar sunuyor.

Patagonya’da Şili tarafında geçmek, Şili’nin dağlık ve bol adalı coğrafi yapısından dolayı zorlu olabiliyor. Bir de bu duruma her sınır geçişinde yapılan bagaj kontrolleri eklenince caydırıcı gibi gelse de kesinlikte gitmeye, görmeye değer bir yer Şili Patagonyası. Sınır geçişlerinde tüm çantaların araştırılmasının sebebi ülkeye taze meyve, sebze ve et ürününün girişinin yasaklanmış olması. Tüm kıtada var olan bazı tarımsal hastalıklar ve haşereler Şili’de yok, And Dağları bu geçişi engellemiş, Şili Devleti de bu durumu korumayı amaçlıyor.

Punta Arenas

Şili Patagonyası’nın en önemli durakları Punta Arenas ve Puerto Natales. Punta Arenas şehir merkezi seyahat severlere çok fazla turistik aktivite sunmuyor ama sadece yemekleri için bile durulabilecek bir yer. En özel yemek Macellan Boğazı’ndan bol bol çıkartılan kral yengeçler. Şili’de yiyebileceğiniz en pahalı yemeklerden biri olsa da, Japonya gibi kral yengecin yendiği diğer ülkelerle karşılaştırınca komik denebilecek rakamlara bu lezzeti tatmak mümkün.

Curanto

Diğer bir muhteşem yemek de curanto. Curanto çok görkemli bir yemek. Altta dev midyeler, üstünde tavuk parçaları, onun üstünde domuz eti parçaları, patates ve çorba! Üstelik bunların hepsi tek kişilik bir porsiyonda yer alıyor. Normal bir bünye için yarısı yetebileceğinden dolayı bir porsiyon alıp paylaşmak en mantıklısı.

Mezarlık

Punta Arenas’ın en görülmeye değer yeri ise şehrin mezarlığı. Şili’deki mezarlıklar alışkın olduklarımızın çok dışında. Kutu kutu. Mezarlıkta önemli bir kısım da darbe döneminde yaşanan kayıplara adanmış durumda. Darbe döneminin üzerinden uzun yıllar geçmiş olsa da hem ülkenin genel havasında hem de insanların günlük hayatında darbenin etkilerini görmek hala mümkün.

Paine

Puerto Natales ise doğaya dair çok şey vadediyor. Patagonya’nın en önemli yerlerinden biri olan Torres del Paine Milli Parkı. Milli park şehre biraz uzak ama gidiş yolu bile muhteşem. Yol boyunca koyun ve meşhur angusların sürülerinin aralarından geçiyorsunuz. Üstelik sürüler gerçek kovboylar tarafından güdülüyor!

Koyun Sürüsü

Torres del Paine’den önde Mylodon mağarası yer alıyor. Mylodonlar milattan önce var olmuş sonra da soyu tükenmiş bir çeşit tembel hayvan türü ama oldukça büyükler. Mylodon mağarasında kemiklerine rastlanıyor ve burası da turistik bir alan haline geliyor. Bruce Chatwin’in Patagonya’da kitabında da bu hayvanlardan bahsediliyor.

Torres Del Paine

Torres del Paine özellikle yaz aylarında trekking sevenler tarafından işgal ediliyor. Hava yazın bile oldukça serin olduğu için rahatlıkla yürüyüş yapılabiliyor. Yaklaşık 1 haftada tamamlanan “W trek” adında çok meşhur bir rota var. Rota üzerindeki noktalarda çadır kampı yapılabiliyor. Çadırda kalmak istemeyenler için de “refugio” adı verilen basit konaklama yerleri var. Kışın sıcaklıklar çok düşebildiği için ve günlerin kısalmasından dolayı trekking için en iyi zaman Güney Amerika’nın yaz aylarına denk gelen Aralık-Şubat dönemi.

Guanacho

Rotada bol miktarda göl, nehir ve şelale yer alıyor. Bolca da hayvan var. Özellikle de guanacolar. Kutuplara artık iyice yakın konumda olduğu için parkın içindeki plajlarda minik buz kütlelerine rastlanabiliyor. Kış rüzgarları ise insanı uçuracak cinsten. Parkın en önemli kısmı ise unutulmayacak güzellikteki granit Paine kuleleri. Uzun süreli trekking yapmak istemeyenler veya parka kışın gidenler için günübirlik tamamlanabilecek rotalar da var.

Şili Patagonyası’nın özel bir yeri de Isla Magdalena. Burada da penguenleri görebilirsiniz. Isla Magdalena’ya gitmek için Punta Arenas’tan tekneye binmek gerekiyor. Adada penguen kolonisini takip edebileceğiniz yürüyüş rotaları var. Patagonya’nın her yeri ayrı güzel ve dünyanın hiç bir yerinde bu derece güzel manzara görmek mümkün değil.

Fikirlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Patagonya hakkındaki diğer yazımızı okumak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı