Latin Amerika Miami’si: Punta del Este

Punta Del Este

Punta del Este, Latin Amerika‘da Uruguay’ın Maldonado eyaletindeki mini mini bir şehircik. Kış nüfusu 9.000’lerde olan bu minik şehir yaz geldiğinde yüz binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Arjantinliler ve Brezilyalıların gözdesi. Brezilyalılar kendi plajlarını bırakıp buraya geliyorlar, dönüşte de “Bu yaz Punta del Este’deydik.” diye hava atıyorlar. :) Bir de Avrupa’dan Güney Amerika’ya gelen cruise’lar Punta del Este’de günübirlik mola veriyorlar, şehire birden 3.000 kişi akın ediyor.

Punta del Este, Uruguaylılardan daha çok Arjantin ve Brezilya’nın zengin kesiminin yazlıklarına ev sahipliği yapıyor. İnsanlar öyle evler tasarlamış ki bazıları Hobbit filminden bazıları ise Harry Potter’dan fırlamış adeta.

Punta Del Este

Punta del Este’de şehri ikiye bölen bir burun var. Bu burnun batısındaki plaja “Playa Mansa” yani “sakin plaj”, doğunsundakine ise “Playa Brava” yani “cesur plaj” adı verilmiş. Adı üstünde, Mansa genellikle sakin, dalgasız; Brava ise bol dalgalı ve coşkun oluyor. Bu yüzden sörfçülerin tercihi genellikle Playa Brava oluyor.

Peki Punta del Este’de deniz-kum-güneş üçlüsünden başka neler yapılır?

Tüm turistlerin ilk uğrak yeri La Mano adlı el heykeli. Bu heykel Playa Brava adlı plajın üzerinde yer alıyor. 1982 yılında Şilili heykeltraş Mario Irarrázabal tarafından yapılmış. Punta del Este’ye gidip de bu heykelde fotoğraf çektirmeyen yok.

Punta Del Este

Şehir içinde limanın etrafı ve Gorlero adlı alışveriş caddesi en hareketli yerler. Liman etrafı pek şık cafe ve restoranlarla dolu. Burada hemen bir hatırlatma yapayım, Uruguay’da restoranlarda yabancı kredi kartları ile ödeme yaparsanız IVA adlı katma değer vergisini ödemiyor, bir anda %22 indirim kazanmış oluyorsunuz.

Liman mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Tamam yatlar güzel, mekanlar güzel ama asıl önemli olan deniz aslanları. Uruguay sahillerinde bol bol görülebilen deniz aslanları Punta del Este limanını mesken edinmiş durumdalar. Hatta limandaki balıkçılardan balık kılçığı isteyip bu tatlı ve kocaman hayvanları ellerinizle besleyebilirsiniz.

Punta Del Este

Şehir içinde ziyaret edilebilecek diğer yerler deniz feneri ve karşısındaki masmavi kilise. Bir de Pablo Neruda Müzesi var.

Punta del Este’ye yaklaşık 10-15 km uzakta oldukça enteresan bir otel var. Adı Casa Pueblo. Uruguaylı sanatçı Carlos Páez Vilaró tarafından tasarlanmış. Adeta perili bir yer. Hem otel olarak hizmet veriyor hem de içeride bir sanat galerisi var. Özellikle güneş batışına doğru giderseniz hem sergiyi gezersiniz hem de muhteşem bir güneş batışına tanıklık edersiniz.

Punta del Este’den doğuya doğru 10 km kadar ileride La Barra adlı semtte ise çok hoş cafeler, barlar, restoranlar var. Plajı da bir o kadar güzel. La Barra ile Punta del Este’nin arasında bir nehir akıyor, nehrin üstünde yerlilerin Bikini Köprüsü dediği Puente Leonel Viera da fotoğraflamalık yerlerden biri. Köprü öyle hoş ki, Pablo Neruda bu köprü için bir şiir bile yazmış.

Plajda, kumların üstünde oldukça şık ve muhteşem yemekleri olan bir yerde öğle yemeği yemek, manzaraya karşı kokteylinizi yudumlamak isterseniz adresiniz La Barra’dan biraz daha ilerideki Jose Ignacio semtindeki La Huella adlı restoran olmalı. Özellikle isim belirtiyorum çünkü bu civarda benzer şekilde plajın üstünde, kumların içinde bu tarz başka bir mekan ne yazık ki yok. Jose Ignacio’dan sadece bir kaç km ileride ise Laguna Garson adlı bir göl var. Burası da kite surf cenneti.

Punta Del Este

Punta del Este’de gezilecek yerler biraz dağınık. Bu yüzden en güzeli bisiklet kiralamak. Böylece ara sokaklara dalabilir, muhteşem evlerin arasında kaybolabilirsiniz. Bisikletle gezip efsane evlere bakmak için en güzel mahallelerden biri Beverly Hills.

Aralık-Şubat arasında Punta del Este’deyseniz şehirdeki aktiviteleri takip etmeyi unutmayın. Hemen hemen her gün bir konsere, tiyatroya, film festivaline denk gelebilirsiniz. Üstelik bunların büyük çoğunluğu ücretsiz oluyor.

Son olarak, eğer Punta del Este’ye kışın geldiyseniz denize giremediğiniz için üzülmeyin sakın. Plajda oturup keyif yaparken, hatta Uruguaylılara özendiyseniz matenizi yudumlarken, her an bir balina görebilirsiniz. Haziran-Eylül ayları arasında balinalar Punta del Este kıyılarına çiftleşmek için geliyor. Plaja yakın bir mesafede adeta dans ediyorlar.

Kulağa çok eğlenceli geliyor, değil mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Latin rüzgarlarına doyamadıysanız sizi Montevideo’ya davet ediyoruz!

Önceki YazıSonraki Yazı