Recife’de Yapılacak 11 Şey

Recife, Brezilya

Brezilya’nın kuzeyinde gökdelenlerle, güzel plajlarla, eğlenceli sokaklarla, kıpır kıpır insanlarla, harika müzik ve danslarla dolu bir şehir Recife. Bir yanda muhteşem bir deniz, diğer yanda Capibaribe, Beberibe ve Jordão Nehirleri, bu nehirleri birbirine bağlayan 49 tane köprü ile “Brezilya’nın Venedik’i” diye de anılıyor Recife.

Recife Antigo’da (Eski Recife) Gezin

Eski Recife, tarihi önemi ve görkemli günlerinden kalan binaları ve pek çok müzesi ile kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Zamanında Recife şeker kamışı üretimi sayesinde Brezilya’nın en önemli ve zengin şehirlerinden biriymiş. Eski şehrin en turistik yeri ise Marco Zero. Burası şehrin sıfır noktası. Güneş batışı saatlerinde turistlerin ve şehrin yerlilerinin akın ettiği keyifli bir alan.

Boa Viagem Plajı’nda Keyif Yapın

Recife

Recife tabi ki de sadece tarihten ibaret bir yer değil. Çok güzel ve keyifli, upuzun bir plajı var. Boa Viagem Plajı şezlongunuza yayılıp hindistan cevizi suyunuzu yudumlamak, kitabınızı okumak, arkadaşlarınızla takılmak veya yeni insanlarla tanışmak için harika bir yer. Yüzmek için çok harika olduğunu söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Dünyanın en fazla köpekbalığı saldırısı olan yerlerinden biri bu plaj. Recife’nin adını da aldığı bir resif var kıyının hemen ilerisinde. Eskiden Recife’de hiç bir saldırı olmazken 80’lerde büyük bir liman inşa edilmesi ve bu sırada köpekbalıklarının yuvalarına ve beslenme alanlarına zarar verilmesi sonucunda köpekbalığı saldırıları başlamış. Denize girmek pek önerilmese de illa ki yüzmek isteyenlerin gel git dolayısıyla suların çekildiği saatlerde denize girmesinin daha iyi olduğu söyleniyor.

Pernambuco Kültür Evi’nde Alışveriş Yapın

Pernambuco Kültür Evi kentsel dönüşümün en güzel örneklerinden biri. 1850 yılında hapishane olarak yapılan bu bina 1973 yılında hapishanenin kapatılmasının ardından yenilenmiş ve 1976 yılında kültür evi olarak hayatına devam etmiş. Eskiden hapishane hücresi olan yerler şimdi cafelere, kitapçılara, tasarımcı dükkanlarına dönüşmüş. Cıvıl cıvıl bir yer halini almış. Burada çeşitli konser ve gösterileri de izleme şansınız var üstelik.

Bom Jesus Caddesi’nde Pazarı Gezin

Eski şehrin en eğlenceli, en renkli yerlerinden biri Bom Jesus Caddesi. Pazar günleri gezinizi sonlandırmak ve alışveriş yapmak için iyi bir tercih olabilir. Birbirinden değişik mücevherler, dekorasyon malzemeleri, tasarım ürünleri sizleri bekliyor olacak.

Santa Isabel Tiyatrosu’nda Bir Gösteri İzleyin

Brezilya’nın en güzel tiyatro binalarından biri Recife’de bulunuyor. Şehrin yollar, köprüler, neoklasik binalarla yapılandırıldığı, bir Avrupa şehrine dönüştürüldüğü yıllardan, 1850’lerden kalan bir yapı Santa Isabel Tiyatrosu. Yapıldığında Brezilya’nın en güzel tiyatro binasıymış. Şimdilerde bu muhteşem bina yeni teknolojik altyapı ile desteklenmiş ve hala bir tiyatro, bir gösteri merkezi olarak hizmet veriyor.

 Instituto Ricardo Brennand’ı Gezin

Recife’nin en popüler turistik mekanı Ricardo Brennand Enstitüsü. Burası müze, sanat galerisi, kütüphane, kale ve parktan oluşan büyük bir kompleks. Dünyanın en büyük cephanelik sergilerinden birine sahip enteresan bir yer. 14-19. yüzyıllara ait, değişik ülkelerden toplanmış 3.000 kadar silah barındırıyor. Oficina Cerâmica Francisco Brennand adlı seramik müzesi ile aynı günde gezilebilir.

Porto de Galinhas’ta Tropik Balıklarla Yüzün

Recife

Recife’nin şehir merkezinde yüzemediğinize üzülmeyin. Recife’nin biraz ilerisinde Porto de Galinhas adlı çok sevimli bir kasaba var. Yönünüzü buraya çevirin. Hem denizi hem plajı çok güzel. Bir de eğlenceli yönü var. Gel git sırasında sular çekildiğinde resifler birer doğal havuza dönüşüyor ve içlerinde yüzlerce tropik balık kalıyor. Siz de resiflerin üzerinde yürüyerek bu havuzlara ulaşıp tropik balıklarla yüzebilirsiniz.

Capibaribe Nehrinde Tekne Turu Yapın

Recife’ye “Brezilya’nın Venedik’i” dendiğinden bahsetmiştim. Venedik keyfini yaşamak isterseniz Marco Zero’dan kalkan teknelerle Capibaribe Nehri’ni turlayabilirsiniz.

Değişik Recife Lezzetlerini Deneyin

Recife yemekleri ile de ünlü bir yer. Güney Amerika genelinde yemek çeşitliliği pek fazla değildir. Brezilya farklı lezzetleri ile diğer Güney Amerika ülkelerinden ayrılan bir yer. Recife de Afrika kültürünün öğelerinden de yararlanarak Brezilya’nın bu çeşitliliğine bolca katkı yapmış. Tapioca, feijoada, caldinho denenmesi gereken lezzetlerden. Bolo de rolo, Recife’ye özgü bir tatlı. Milkshake’e benzeyen bir içecek olan maltado’yu denemeyi unutmayın.

Olinda’da Tarihin İzini Sürün

Recife

Recife yakınlarında mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de Olinda. Şehrin adı buraya ayak basan Portekizlilerin “Oh! Linda” (Oh! Ne güzel) demelerinden geliyor. Farklı bir şehir olsa da Recife’nin bir mahallesi gibi yakın. 1500’lü yıllarda Pernambuco eyaletindeki Portekizlilerin merkezi olan Olinda’ya pek çok kilise inşa edilmiş. Bu kiliselerden coğunu yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin en güzel kilisesi olan Igreja da Sé’ye mutlaka uğrayıp buradan Recife manzarasına bakmalısınız.

Dans Edin!

Recife müzik ve dans konusunda Brezilya’nın en kıpır kıpır yerlerinden biri. Foro başta olmak üzere Afrika ve Portekiz kültürünün de etkilerinin hissedildiği pek çok çeşit dansın ev sahibi bir yer Recife. Bu yüzden de Brezilya’da karnavalın en güzel yaşandığı yerlerden biri. Recife’deki dans kültürü hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Paco do Frevo adlı müzeye uğramalısınız.

Yine Brezilya’dayız: Karşınızda capcanlı bir şehir Sao Paolo!

 

Önceki YazıSonraki Yazı