Sucre, Bolivya

Sucre, Bolivya

Gerçekten çok otantik, küreselleşmenin etkilerinden pek de nasibini almamış, son derece kendine özgü bir yer görmek istiyorsanız Bolivya’nın anayasal başkenti Sucre şehrine gidelim hep birlikte…

Melon şapkaları, kabarık etekleri ve içinde binbir türlü şey barındıran bohçaları ile rengarenk Bolivya kadınlarının orijinalliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş olmaları, şen kahkahaları, hafif utangaçlıkları Sucre kentini özel kılan şeylerden biri.

Sucre, Bolivya

UNESCO Tarih Mirası Listesi’nde yer alan Sucre şehir merkezi bembeyaz binalarla dolu. Şehir içi gezinizde önce Plaza 25 de Mayo’ya gidin. Burası şehrin kalbinin attığı yer. Önemli binalar ve güzel restoranlar da meydanın etrafında sıralanmış durumda. Bu binalardan en önemlisi Casa de la Libertad yani Bağımsızlık Evi. Aslında ufak bir şapel olan bu binada 25 Mayıs 1825 yılında Bolivya’nın bağımsızlığı ilan edilmiş. Şu anda da Bolivya tarihi ve bağımsızlık mücadelesi hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze olarak hizmet veriyor.

Sucre, Bolivya

Şehrin mutlaka gezilmesi gereken müzesi Etnografi ve Folklor Müzesi. Burası aslında üç ayrı müzeden oluşan Museo de Charcas bünyesinde yer alıyor. Bu müzede yerli kültür hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Müzenin enteresan parçaları arasında mumyalar yer alıyor. Gezilmesi gereken kısımlarından bir başkası ise Bolivya’daki farklı etnik gruplara ait 50 kadar maskenin sergilendiği yer.

Sucre, Bolivya

Gelelim Sucre şehrin en eğlenceli yeri Mercado Central’e. Önceden uyarayım, buranın tadını çıkarmak için hijyen beklentilerinizi biraz düşürmeniz gerekebilir. Mercado Central rengarenk türlü türlü meyve sebzenin satıldığı bir yer. Bolivya hem yağmur ormanları ile dolu topraklara hem de yüksek irtifalı yerlere sahip olduğu için sebze ve meyve çeşitliliği muazzam. Asıl eğlenceli kısım ise yanyana sıralanmış meyve suyu tezgahları. İstediğiniz meyveyi seçip çok komik paralar karşılığında tadına doyulmaz dev meyve suları içebiliyorsunuz. Satıcı teyzelerle kıkırdamak da bonus. Üst katta da yemek satılan yerler var. Hijyen konusundaki sıkıntı burada devreye giriyor, zira yemekler yağ bağlamış tencerelerde kısmen kaşık çatal, kısmen elle servis ediliyor ama çok lezzetli. Ne de olsa hijyen lezzeti öldürür, boşverin, lezzetli Sucre ve Bolivya yemeklerinden tadın.

Sucre, Bolivya

Sucre’nin turistik bir başka pazar yeri ise şehrin 2 saat kadar dışında, Tarabuco’da. Her pazar farklı etnik gruplardan insanlar buraya gelip el emeği ürünlerini sergiliyorlar. Şahane tekstil ürünleri satın alabilirsiniz bu pazardan. Turist otobüslerini değil de lokal otobüsleri tercih ederseniz son derece eğlenceli ve enteresan bir yolculuk yapabilirsiniz Sucre ve Tarabuco arasında.. Kah insanla, kah tavukla dolu otobüsler…

Sucre, Bolivya

Sucre’yi özel yapan şeylerden biri de dinozorlar. Parque Cretácico’da. Plaza 25 de Mayo’dan kalkan Dino Truck’larla gidebileceğiniz bu parkta gerçek dinozor ayakizlerinin bulunduğu bir duvar sergileniyor. Parkın bu kısmına gitmek için rehber hizmeti almanız gerekiyor. Geri kalan kısımda ise türlü türlü dinozorun heykeli sergileniyor. Adeta bir Jurrasic Park.

Sucre, Bolivya

Sucre’nin değişik yerlerinden bir diğeri de Maragua Krateri. Şehrin dışında yer alan bu krater alanı içerisinde farklı rotalarda trekking yapmak mümkün. Rotalardan bir tanesi duvarları resimlerle kaplı bir mağaraya, bir başkası dinozor ayakizlerine çıkıyor. Tur şirketlerinden destek alabileceğiniz gibi kendiniz de bu rotalarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Vaktiniz kalırsa bir önerim de şehrin mezarlığı Cementerio General’e gitmeniz. Bizim alışkın olduğumuz mezarlıklardan oldukça farklı. Mezarlar duvarlar üstündeki nişlerde yer alıyor. Buradaki kişilerin sevenleri mezarlarına çiçekler, resimler ve enteresan objeler bırakabiliyor. Bir de zengin ailelerin görkemli mezarlarının yer aldığı kısım var. Orası da görülmeye değer.

Şimdi de Bolivya ve Peru arasındaki kutsal bir göle gidiyoruz: Titikaka.

Önceki YazıSonraki Yazı