Yeni Delhi’de Yapılacak 11 Şey

Yeni Delhi Hümayun

Dünyanın en çılgın, en karman çorman, en etkileyici şehirlerinden biri Yeni Delhi. Önce korkunç trafiği ve kalabalıklığı ile ürkütüyor, arkasından onlarca tarihi eser ve tapınağıyla, renk renk insanları ve çarşılarıyla büyülüyor. Gelin Yeni Delhi’de gezilecek yerlere ve neler yapılacağına bakalım birlikte.

1. India Gate

Hindistan’ın Arc de Triumphe’u diyebileceğimiz 42 metre yüksekliğindeki India Gate 1. Dünya Savaşı’nda İngiliz Ordusu ile birlikte savaşıp hayatını kaybeden 70.000 askere adanmış. 1921 yılında inşa edilen bu kapının etrafı ışıklandırılmış havuzlar ve bahçelerle dolu. 1971 yılında Bangladeş Bağımsızlık Savaşı’nda ölen askerlerin anısına bu alana üzerinde hiç sönmeyen bir ateşin olduğu bir yapı daha eklenmiş. Hem gece hem gündüz pek çok insanın akın ettiği bir yer. Gündüzleri bu alanda piknik yapan pek çok insana da denk gelebilirsiniz.

2. Red Fort

Yeni Delhi Red Fort

Red Fort, Yeni Delhi’deki UNESCO Dünya Mirası eserlerinden biri. Babür İmparatorluğu’nun en önemli eserlerinden birisi burası. 1857 yılına kadar Babür İmparatoru’nun yaşadığı yermiş. Zamanında Babür İmparatorluğu’nun en zengin dönemlerini temsil ederken daha sonra İngilizler’in gelmesiyle işgal edilmiş. Hatta Babür İmparatoru burada yargılanmış. Günümüzde her yıl Hindistan’ın bağımsızlık günü olan 15 Ağustos’ta burada başbakan tarafından konuşma yapılıyor ve Hint bayrağı göndere çekiliyor.

3. Qutup Minar

Yeni Delhi’deki bir başka UNESCO Dünya Mirası eseri de Qutup Minar adlı minare. 13. yüzyıldan kalma bir Hint-İslam mimarisi örneği olan 72 metre uzunluğundaki bu minare çok güzel bir bahçenin içinde yer alıyor. Bulunduğu alan tam bir keşmekeş ama bahçe kapısından girince bambaşka, huzurlu bir dünyaya kavuşuyorsunuz. Bu alanda ayrıca anıt mezarlar ve iki tane de cami yer alıyor.

4. Hümayun Türbesi

Yeni Delhi Hümayun

Babür İmparatoru Hümayun’un ölümünden sonra oğlu tarafından yaptırılan bu mezar yıllar sonra Taj Mahal için ilham kaynağı olmuş. Hindistan’daki vaktiniz Taj Mahal’i göremeyecek kadar kısaysa Hümayun Kabri’ne uğrayıp en azından burayı görebilirsiniz. Bu alanda 150 kadar kişinin daha mezarı yer aldığı için ‘Babürlerin yurdu’ olarak da anılıyormuş. Mezar binaları, bahçesi ve su kanallarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yer.

5. Jama Camii

Jama Camii, 25.000 kişilik kapasitesiyle Hindistan’ın en büyük camilerinden biri. İsmi ‘dünyaya hakim cami’ anlamına geliyor. 1600’lü yıllarda Babür İmparatoru Shah Jahan tarafından yaptırılmış. Shah Jahan aynı zamanda Taj Mahal ve Red Fort’u da yaptıran kişi.

6. Lotus Tapınağı (Bahai Tapınağı)

 Yeni Delhi Lotus

Lotus Tapınağı nilüfer çiçeğinden ilham alınarak yapılmış. Tüm dinleri hoş gören Bahai inancına ait bir tapınak. Ana bina girişinde ise 30-40 kişilik gruplar oluşturulup içeride tüm dinlerin ibadetinin yapılabildiği, tek koşulun fotoğraf çekmemek ve yüksek ses çıkartmamak olduğu vurgulanıp ‘namaste’ sözleriyle selamlanarak içeri alınıyor. Yeni Delhi’nin en huzurlu ve temiz yeri. Tapınak binası pek çok mimari ödül de almış. Ayrıca 2001 yılında CNN tarafından dünyanın en fazla ziyaret edilen binası olarak gösterilmiş.

7. Akshardham Tapınağı

Aksharham Tapınağı’nın içerisinde tapınaklar, bahçeler, bot turu yapabileceğiniz kanallar, renkli havuzlar var. İçeride tiyatro izleyebilir, bot turu yapabilir, sergiler gezebilirsiniz. Yeni Delhi seyahatinde kaçırılmayacak yerlerden biri. Tarihi bir alan gibi görünse de 2005 yılında yapılmış.

8. Dilli Haat

 Yeni Delhi Dilli Haat

Hindistan’a gelip de hediyelik eşya almadan dönmek olmaz. Dili Haat adlı alışveriş çarşısında Hindistan’ın bütün bölgelerine ait hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Pazarlık yapmak olmazsa olmazlardan.

9. National Museum

Hindistan tarihi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz gezmeniz gereken yer National Museum. 2 milyondan fazla esere sahip çok zengin bir müze.

10. Rickshaw veya tuktuk turu yapın

 Yeni Delhi Rickshaw

Hindistan’a gelip de trafiğe rickshaw veya tuktuk adı verilen, bisiklet veya motorsikletten bozma taşıtlarda gezmemek olmaz. Bu araçlara binmeden önce de pazarlık yapmalısınız mutlaka. Her koşulda bir Hintli’nin ödeyeceğinden daha fazla para vereceksiniz ama yine de çok ucuz olacak, dert etmeyin. Trafiğin akışına bırakın kendinizi. Gezdiğiniz her eserden, her tapınaktan sonra şoförünüz bir sonraki durağa sizi götürmek için kapıda bekliyor olacak. Özel araç da kiralayabilirsiniz tabi ama o zaman ne eğlencesi kalır :)

11. Hint yemeklerinin tadına bakın

Hint mutfağı dünyanın en ünlü ve zengin mutfaklarından biri. Yeni Delhi’de Hint mutfağının zenginliği sizi esir alacak. Chapati, dal, naan, tandoori derken bir bakmışsınız baharatsız yemek yiyemez olmuşsunuz. Hindistan’da nerede olursanız olun ambalajsız su içmemeyi, buzlu içecek tüketmemeyi ve yemeklerin hijyenine dikkat etmeyi unutmayın….

Yeni Delhi biraz uzak mı geldi? O zaman İstanbul’a yakın günübirlik gidebileceğiniz tatil rotaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı