Defter Süsleme

Defter Süsleme

Okul sezonu açılırken kırtasiyeler de her zamanlı gibi canlı ve renkli, özellikle de defter modelleri.  Kırtasiyelerden ve marketlerden standart defter almak istemeyenler için tasarım defter satan birçok yer var ama yine de insanın kendi elleriyle yapabileceklerinin yerini tutmuyor. Defterlerinizi, kendiniz için veya çocuğunuzla birlikte başka hiç kimsede olmayan şekilde süslemek istemez miydiniz? İşte en keyifli defter süsleme teknikleri.

1. Bantlarla Defter Süsleme

Defter Süsleme Bant

Bantlardan kastımız Washi bantları da denen kağıt bantlar. Bu bantlar defter süsleme için hem en renkli hem de en pratik seçeneklerden bir tanesi. Düz renkli ve desenli 8-10 tane desenli bant alın. Bunları defterinizin ön kapağına yatay olarak alt alta, dikey olarak yan yana veya istediğiniz yönde çaprazlama yapıştırın. Her defterde farklı sonuç elde etmek de cabası.

2. Boncuklarla Defter Süsleme

Boncukla defter süslemek istiyorsanız bunun için en ideali hama boncuğu. Bu boncuklar hem geometrik hem de genç işi tasarımlar ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Süsünüzü ayrıca hazırladıktan sonra defterinize yapıştırabilirsiniz. Ön sayfanın tamamını kaplayacak bir tasarım yapabileceğiniz gibi sadece bir köşeye tek bir çiçek de kondurabilirsiniz.

3. Keçeyle Defter Süsleme

Defter Süsleme Keçe

Keçe, çocukların da güvenle ve rahatlıkla kullanabileceği malzemelerden biri. Sizin gözetiminizde keseceği düzensiz üçgenler ve dörtgenler defterin kapağına karışık biçimde yapıştırıldığında oldukça ilginç duracak.

4. Kotla Defter Süsleme

Defter Süsleme Kot

Eski kotlarınızı değerlendirmeniz için bir fırsat. Size önerimiz kot pantolon, şort, etek veya gömleğinizi, cep kısımları ön kapağa denk gelecek şekilde kesmeniz. Kotla defteri tamamen kapladıktan sonra bu cepler sizin oyun alanınız olacak. Bu ceplere süs çiçekler dikebilir veya rengarenk kalemlerinizi yerleştirebilirsiniz.

5. Dantel, Nakış, Örgü veya Kanaviçe ile Defter Süsleme

Bu dörtlüyü benzer diye yan yana koyduk ama hepsi başlı başına özel yetenek gerektiriyor. Bu yeteneklerden birine sahipseniz onu neden kullanıp sergilemeyesiniz değil mi? El emeği göz nuru ufak elişlerinizle defterlerinizi süsleyin. Kim bilir, belki sipariş almaya bile başlarsınız!

6. Sticker ile Defter Süsleme

Defter Süsleme Sticker

Sticker denince cicili bicili etiketler gelir akla. Bunlar çocuğunuzun defterleri için oldukça uygun. Ama daha ağır tasarımlar isteyen yetişkinler için de bir sticker seçeneği var. Yapışkanlı folyo olarak satılan ve mobilyalar, raflar ile beyaz eşyaları kaplayabildiğiniz ürünler ile defterlerinize ahşap, mermer veya başka dokular kazandırabilirsiniz.

7. Origamiyle Defter Süsleme

Defter Süsleme Origami

Origami, kağıt katlama sanatıdır. Temel olarak kesme ve yapıştırma içermez ama yaptığınız süsü yapıştırmanız gerekecek mecburen. Renkli fotokopi kağıtları veya fon kartonlarından kareler keserek sayısız origami modeli deneyebilirsiniz. Ama yaptığınız eserlerin çantada ezilmemesi ve yırtılmaması için mandala, çelenk, taç veya mozaik olarak geçen yassı modelleri tercih etmeniz ve defterinizi şeffaf bir kapla kaplamanız yerinde olacaktır.

8. Kirigamiyle Defter Süsleme

Kirigami ise kağıt kesme sanatıdır. Çocuklar, keçede olduğu gibi basit desenleri kesip bir araya getirebilir ama yetişkinler için seçenekler çok daha geniş. Bir kesim matı ve bir kretuar bıçağına ihtiyacınız olacak. Keseceğiniz kağıda istediğiniz boyutta istediğiniz deseni kurşun kalemle çizip kesim matının üstünde bıçak yardımıyla boşlukları çıkartabilirsiniz. Eserinizle defterinizin farklı renklerde olması daha iyi görüntü verecektir.

9. Alüminyum Folyo veya Pullarla Defter Süsleme

Defter Süsleme Folyo

Aynı anda hem ışıltıyı hem de minimalizmi sevenler için alüminyum folyodan tek bir kelime veya tek bir desen kesip defter kapağına yapıştırmak cazip bir seçenek. Defterinizi ünlü bir markanın defteri gibi göstermek de böylece elinizde. Daha az zorlayıcı bir seçenek olarak pulları deneyebilirsiniz. Kapağın bir köşesine yoğun biçimde yapıştırdığınız pulları ortaya doğru seyrekleştirip bitirebilirsiniz mesela. Aynı bir yıldız kayması gibi.

10. Kolajla Defter Süsleme

Kuşe kağıt veya saman kağıdı dergilerden, gazetelerden keseceğiniz görüntüler ve harfleri defter kapağınıza rastgele veya bir haber oluşturacak şekilde yapıştırabilirsiniz. Bu yöntem çocuklarla da keyifli ve güvenli biçimde denenebilir, hem de onların yaratıcılığını besler.

11. Defter Kaplarıyla Defter Süsleme

Defter Süsleme Kaplık

İlk akla gelen teknikle yazımızı sonlandırıyoruz. Güzel bir defter kabı veya ambalaj kağıdıyla defterleri kaplayabilirsiniz. Biraz daha yaratıcı bir şey arıyorsanız şeffaf kapları deneyin. Bu kaplar, yukarıdaki yöntemlerden herhangi biriyle, mesela origami veya keçeyle güzel bir kombinasyon oluşturacaktır ve onlara koruma sağlayacaktır.

Evde yapabileceğiniz diğer hobi önerilerimiz için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı