Minyatür Yemek Sanatı

Minyatür Sanatı

Minyatür sanatı ağırlıklı olarak Çin ve Japonya’da büyükten küçüğe tüm yaş grupları tarafından büyük ilgi görmektedir. Japonya’nın en tanınmış minyatür sanatçısı Tanaka Tatsuya olmak üzere birçok sanatçının minyatür sanatı üzerine çalışmaları mevcuttur. Minyatür sanatı son dönemlerde ülkemizde de hayli merak uyandırmaktadır. Minyatür sanatı ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Minyatür Sanatı Nedir?

Minyatür Sanatı Örnekleri

Minyatürle yemek sanatına değinmeden önce “minyatür nedir?” sorusuna cevap bulalım. Aslında minyatür, büyük bir titizlikle çok ince işlenmiş resim sanatına verilen addır. Bunu polimer kil ile yemek sanatına uyguladığınızda adı minyatür yemek sanatı oluyor. Minyatür sanatı ile bu minik yiyecekleri yaparken ne kadar sabırlı olursanız, yaptığınız modeller o kadar gerçekçi olacaktır. Minyatür objelerde detaylar çok önemli olduğu için hiç sıkılmadan, büyük bir dikkatle çalışmanız ve pes etmemeniz de oldukça önemlidir.

Minyatür Sanatı Nasıl Yapılır?

Bu minyatürleri yapmak için gereken malzemeler çok basit; çeşitli renklerde polimer kil, modelleme aletleri ve bol miktarda yaratıcılık!

Kısaca polimer kil dediğimiz modelleme hamurlarından bahsetmemiz gerekirse, bu killer oyun hamurları gibi açıkta kaldığında kendiliğinden kurumaz. Bu nedenle killeri açık alanda muhafaza edebilirsiniz. Seramik killerinden farkı ise yaklaşık 110 derecede pişirildiğinde sertleşmesi ve kırılmayacak kadar sağlam olmasıdır. Pürüzsüz bir doku oluşturduğu ve estetik bir görüntü yarattığı için seramik killerinden daha çok tercih edilmektedir.

Minyatür Sanatı Nasıl Yapılır

FİMO markasının killeri yüksek fiyatlı olduğundan başlangıç seviyesi için Cernit markasının polimer killerini öneririm. Ben birçok renkte polimer kil satın almak istemiyorum derseniz beyaz renkte kil kullanıp objelerinizi pişirdikten sonra guaj boya ile renklendirebilirsiniz. Minyatür sanatında profesyonelleşmeye başladığınızda ise birçok alternatif markaya ve modelaj aletlerine n11.com’dan ulaşabilirsiniz.

Minyatür sanatı örneklerini incelediğimizde bunların kullanım alanlarının oldukça yaygın olduğunu görüyoruz. Minyatür sanatı ile; magnet, anahtarlık, broş tasarlamanın yanında küpe, kolye, bilezik ucu gibi aksesuarlar da tasarayarak tarzınızı tamamlayabilirsiniz.  İşte polimer kil ile minyatür sanatı yapmanızı kolaylaştıracak birkaç ipucu:

  • Polimer kil çok sert bir hamur olduğu için elde etmek istediğiniz yumuşaklık derecesine göre bebek yağı ekleyip yoğurabilirsiniz.
  • Baktınız hamur istediğinizden daha yumuşak oldu, hamuru bir peçeteye bastırırsanız veya mısır nişastası katarsanız fazla yağını alabilirsiniz.
  • Hamura gerçekçi bir kek dokusu vermek istiyorsanız, iğne ile düzenli karıştırma hareketleri yapın.
  • Mısır nişastası kullanarak modelinizin çalıştığınız alana yapışmasını önleyebilirsiniz.
  • Fırınlama işleminden sonra modellerinize vernik sürerek daha parlak bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Hama boncuğu ile sanat zamanı! Tarzınıza tarz katacak hama boncuğu aksesuarlarını ve yapımını görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı