Porselen Kalemleri ile Kupa Tasarlama

Pandalı Kupa

Kupanızı kendi zevkinize ve yaratıcılığınıza göre tasarlamak istemez misiniz? Kendin yap projeleri arıyorsanız, kupa tasarlama işini tercih edebilir; hem kendinize hem de sevdiklerinize özel bir hediye verebilirsiniz. Üzerine istediğiniz kelimeleri, istediğiniz desenleri ve istediğiniz şekilleri çizerek kolayca kupa tasarımı yapabilirsiniz.  Kendi tasarladığınız kupalar aynı zamanda en güzel kişiye özel hediyeler arasında. Sevdiklerinize, kullanıkça sizi hatırlayacağı bir armağan vermek isterseniz, porselen kalemleri ile ona kupa tasarımı yapabilirsiniz. Dilerseniz kupanın üzerine isminizin baş harfini yazabilir ve tamamen kendinize özel kişisel kupanızı hazırlayabilirsiniz.

Kolay ve hızlı bir şekilde kendi kupanızı tasarlamak isterseniz, düz renkli porselen kupanızın üzerine, porselen kalemlerle yeteneğinizi sergileyebilirsiniz. Peki en sevdiğiniz hayvanların resimlerini kupalarınızın üzerinde görmek istemez misiniz? Belki de hayat mottonuzu kupanızın ismine yazmak da iyi bir fikir olabilir? Mesela beyaz bardakların üzerine, siyah porselen kalemle gözlüklü panda çizmek çok kolay. Beyaz ve siyah, porselende çok güzel dursa da, renkleri de işin içine katarak güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Desenler, harfler, kelimeler, sevdiğiniz hayvanlar… İstediğiniz her şeyi porselen kalemleri ile kupanızın üzerine çizebilirsiniz. İsterseniz ilkokulda hemen hemen herkesin yaptığı güneş, bulut ve bacası olan ev resmini bile çizebilirsiniz. Kendin yap fikirleri arasında boya kalemleri ile yapılanlar şüphesiz ki en eğlenceli olanlarıdır. 

Kupa tasarlamak için öncelikle düz renkli kupalara ihtiyacınız olacak. Beyaz renkli kupalar, bu iş için en çok tercih edilenler arasında. Kupa bardak modelleri arasında birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor.

Beyaz Kupa

Seçtiğiniz kupanızın üzerine, istediğiniz renkteki porselen kalem ile çizim ya da boyama yapabilirsiniz ama bıyıklı kupa bardaklar, günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor. Bıyıklı kupaya bir de gözlük eklediniz mi tamam! Tam da erkek arkadaşınıza ya da babanıza göre bir kupa oldu. Kırmızı porselen kalemi ile dudak resmi çizerek kadınlara özel kupa tasarımı yapabilirsiniz.

Bıyıklı KupaTasarlayacağınız kupanın üzerinde istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz canlı renklere, dilerseniz de pastel tonlarındaki renklere kupa tasarımınızda yer verebilirsiniz. Canlı renkler ne kadar da ilham verici ve motive edici duruyor, öyle değil mi?

Renkli Kupa

Sevgiliye hediye edeceğiniz kupanın üzerine, kendi aranızda olan ve başka hiç kimsenin bilmediği özel hitap şekillerini yazarak eşsiz bir kupa tasarlayabilirsiniz. Bazen sadece bir kupa bile iki kişi arasında en özel ve anlamlı şey olabilir.

Sevgili Kupası

Bir gülücük, keyfinizin yerine gelmesine yeter. İş yerinizdeki kahve molalarınıza eşlik etmesi için gülücüklü kupanızı kolayca kendiniz yapabilirsiniz.

Gülücük Kupa

Yakın arkadaşlarınız için de kalpli, yatay veya dikey çizgili kupalar tasarlayabilir ve hediye edebilirsiniz. Kupa tasarlarken, porselen kalem renklerini mevsime göre seçebilirsiniz.

Baskılı Kupa

 

Kağıttan şekiller çıkararak içi boş kağıdı bardağa yapıştırabilir ve ortasını porselen kalem ile boyayabilirsiniz. Oldukça düzenli ve temiz bir çalışma ile bardağınızı tasarlayabilirsiniz. Kağıtları şekillendirmek için şekilli delgeçlerden yardım alabilirsiniz.

Kağıt Desen

Boyama esnasında hata yaparsanız, ıslak mendil ile kolayca düzeltebilirsiniz. Kupanızın üzerindeki çizim işlemini tamamladığınızda porselen kupanın özelliğine göre 150 derecede yaklaşık olarak 35 dakika kupayı fırınlamanız gerekiyor. Fırınlama işleminden sonra boya kalıcı oluyor ve yıkanınca çıkmıyor. İşte porselen kalemlerle kupanızı tasarlamak bu kadar eğlenceli ve kolay! Pebeo, Edding, PonArt gibi markalar tarafından üretilen porselen kalemi çeşitlerini dilerseniz set olarak, dilerseniz tekli olarak satın alabilirsiniz.

Kendin yap fikirleri arasında bir de mum yapımı var. Evde mum yapımı detayları için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı