2017’de Vizyona Girmesi Beklenen Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri

Filmlerde kullanılan teknoloji geliştikçe bilim kurgu türündeki yapımlar her geçen gün daha heyecan verici hale gelmeye başlıyor. 2016’nın kasım ayından ileri bakarak vizyona girecek bilim kurgu filmleri hakkında hoşunuza gidebilecek bir liste hazırladık. (Epey film var ama bunlar genelde gözümüzde umut vaat edenler.)

1. Death Race 2050 – 2016

Death Race

Death Race, bilim kurgu filmleri serisi olarak 1975’ten beri hayatımızda. Hızlı ve Öfkeli serisinin bilim kurgu soslusu olarak nitelendirilebilir. Distopik bir gelecekte geçen 1975 yapımı Death Race 2000’de Sylvester Stallone oynamış. Bu yeni filmde hakkında umutlanmamızı sağlayan ise Otomatik Portakal’ın aktörü Malcolm McDowell’ı oyuncular arasında görmemiz. Afişi de Geleceğe Dönüş filmini andırmıyor değil.

2. Arrival – 11 Kasım 2016 (Türkiye)

Arrival

Vizyona girdi girecek olan bu film o kadar da gelecekte değil ama yurt dışında epey övgü aldığı için ve muhtemelen kaliteli bilim kurgu filmleri arasında yerini alacağı için kaçırmanızı istemedik. Başrollerinde Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker’ın oynadığı Arrival, uzaylıların konuşmalarını tercüme etmesi için orduya alınan bir dilbilimcinin yaşadıklarını anlatıyor.

3. Rogue One: A Star Wars Story – 16 Aralık 2016 (ABD)

Rogue One

Yıldız Savaşları hayranlarını sevindirecek yeni film 2016 bitmeden karşınızda. Bilim kurgu filmleri denilince epey film severi heyecanlandıran Yıldız Savaşları’nın sekizinci bölümü aslında 2017 yılında vizyona giriyor. Anlayacağınız bir ara gazı niteliğinde. Felicity Jones ve bu aralar her yerde gördüğümüz usta aktör Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı film, İsyancıların riskli bir hamle yaparak bir efsane yazmasını anlatıyor.

4. Assassin’s Creed – 23 Aralık 2016 (Türkiye)

Assassins Creed

Bilim kurgu filmleri arasına son anda dahil ettiğimiz bu film aslında fantezi filmlerine daha yakın ama bir bilgisayar oyunu uyarlaması olduğu için affınıza sığınıyoruz. Callum Lynch, atası Aguilar’ın hatıralarını keşfeder ve birden usta suikastçı yetenekleri edinir. Gelecekten geçmişe yapılan bu yolculuğun başrollerinde Michael Fassbender, Marion Cotillard ve Jeremy Irons olması bizi yeterince umutlandırdı.

5. Passengers – 30 Aralık 2016 (Türkiye)

Passengers

Kendimizle çelişeceğiz ama vizyona girecek bilim kurgu filmleri önerileri arasında açıkçası en umutsuz olduğumuz film Passenger. Vıcık vıcık bir bilim kurgu olacağı her halinden belli olan bir film olsa da elçiye zeval olmaz. Başrollerinde Jennifer Lawrence ve Chris Pratt’in oynadığı filmde, uzak bir koloniye gönderilen bir uzay gemisinde bir hata sonucu 90 yıl önce uyanan iki yolcuyu izleyeceğiz.

6. Last Broken Darkness – 2016

Last Broken Darkness

Vizyona girecek bilim kurgu filmleri arasından resmen cımbızla çekip çıkardığımız Last Broken Darkness’ın sessiz ve derinden gelmesinin nedeni muhtemelen Güney Afrika yapımı olması. Bu post-apokaliptik bilim kurguda, büyük bir meteor yağmurundan sonra dünyada hayatta kalan tek insan olan Sam’in yaşadıklarını ve başka kurtulanları aramasını seyredeceğiz. Orijinal bir konu değil ama post-apokaliptik filmleri takip edenler için vaha niteliğinde.

7. What Happened on Monday – 15 Kasım 2016 (İngiltere)

What Happened on Monday

Bilim kurgu filmleri distopik gelecek temalarını epey seviyor. Ailelerin tek çocuk yapmakla sınırlandığı bir dünyada, yediz bebeklerin devlet tarafından uzun bir uykuya yatırılmaması için sarf edilen çabalar anlatılıyor. Umutlanmamızı sağlayansa Noomi Rapace, Willem Dafoe ve Glenn Close’un başrollerde olması.

8. Science Fiction Volume One: The Osiris – 2016 (Avustralya)

The Osiris

Avustralya, Science Fiction Volume One: The Osiris ile bilim kurgu filmleri furyasına katılıyor. Aksiyon dolu olması beklenen serinin ilk filminde, gelecekteki gezegenler arası bir kolonide, süpriz bir ikilinin kapıdaki küresel krize karşı savaşmasını ve içimizdeki canavarlarla karşılaşmasını seyredeceğiz.

9. Valerian and the City of a Thousand Planets – 27 Temmuz 2017 (Türkiye)

Valerian

Bilim kurgu filmleri denilince akla gelen yönetmenlerden biri olan Luc Besson yeni filmi Valerian and the City of a Thousand Planets ile 2017 yılının yazında bizlerle. Başrollerde arkasının epey sağlam olduğunu düşündüğümüz Cara Delevingne ve Predestination’dan kefil olduğumuz Ethan Hawke var.

10. Alien: Covenant – 4 Ağustos 2017 (Türkiye)

Alien Covenant

Vizyona girecek bilim kurgu filmleri adları arasında en umut vaat edenlerden biri Alien: Covenant. Ridley Scott’ın yönettiği filmde Michael Fassbender, Noomi Rapace ve distopik filmlerin vazgeçilmez simalarından Guy Pearce arz-ı endam edecek. Film, koloni gemisi Covenant’ın keşfedilmemiş cennet diye indikleri bir gezegenin aslında cehennem çıkmasını konu alıyor.

11. Blade Runner 2049 – 6 Ekim 2017 (ABD)

Blade Runner 2049

Yeni filmin görüntüleri ve konusu henüz yok ama 2017’in sonbaharında klasik Blade Runner sevenlere bayram ettirecek bir film olma ihtimali yüksek. İlk filmin başrolündeki Harrison Ford’un yanı sıra Black Mirror’da döktüren Mackenzie Davis, House of Cards’ta döktüren Robin Wright, hep döktüren Jared Leto ve Ryan Gosling başrollerde.

Sizin vizyona girmesini sabırsızlıkla beklediğiniz filmler hangileri? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

2000’li yılların en iyi filmlerini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı