La La Land: 14 Dalda Oscar Adayı

La La Land

La La Land, Türkçe ismiyle Aşıklar Şehri, Altın Küre ödülleri bir yana, toplamda 14 Oscar adaylığı elde ederek bu zamana kadar Titanic ve All About Eve (Perde Açılıyor) filmlerinin rekorlarına ortak olmuş oldu. Romantik komedi ve müzikallerin bu kadar adaylık toplaması pek alışıldık değil. Demek ki La La Land filminde bizim gibi izleyicilerin yanı sıra sinema eleştirmenlerinin de dikkatinden kaçmayan şeyler var. La La Land IMDb ilk 250’ye de fişek gibi bir giriş yapmış, üstelik Metascore’u da 93.

La La Land filminin yönetmeni, Whiplash filmiyle de ödülleri toplayan Damien Chazelle. Yönetmen olarak daha yolun başından başarıdan başarıya koşan Damien Chazelle’nin senaryo yazarlı yönü de çok kuvvetli. Yönettiği La La Land ve Whiplash filmleri dışında 10 Cloverfield Lane gibi filmlerin senaryosunda da adını görmek mümkün. La La Land başrol oyuncuları kimyalarının uyuştuğu belli olan Emma Stone ve Ryan Gosling. Emma Stone’a Birdman’den beridir zaten kefiliz. La La Land filmi başrolünü Emma Watson kıl payıyla kaçırmış, o da olumlu ama daha sempatik olan bu Emma kadar değil. Ryan Gosling ise The Notebook’taki ağlak bakışlarından sonra oyunculuğunun üstüne çok şey koymuş, Aşıklar Şehri filminde nereye geldiğini göstermekten çekinmemiş.

La La Land Filmi Neden Bu Kadar Beğenildi?

Dışarıdan bakıldığında Moonlight, Hidden Figures ve Fences gibi diğer en iyi film adayları arasında La La Land filmi biraz daha etliye sütlüye dokunmayan bir izlenim yaratıyor. Ama bir filmin iyi olması için ille de açık açık bir mesaj vermesi gerekmiyor tabii. Böyle çarpıcı bir mesajı olmadan adaylıkları toplayan Aşıklar Şehri filminde özel bir şeyler olduğu belli.

La La Land hakkında sürprizbozanlı yerler olabilir. Uyarımızı yapalım. 

La La Land

La La Land’in ilk yarısı büyük ölçüde flörtleşmelerden ve danslardan oluşuyor. Neyse ki bunlar insanın içini bayan cinsten değil, hatta tatlı tatlı ilerliyor. Emma Stone, Mia aldı bir aktrisi; Ryan Gostling, Seb adlı caz piyanistini canlandırıyor. İlk karşılaşmaları bir trafik sıkışıklığında, daha sonra bir restoranda. La La Land bu noktadan sonra işlerin hızla ilerlediği yeni nesil bir film gibi değil her şeyin yavaş yavaş ilerlediği, ilmek ilmek işlendiği nostaljik filmle devam ediyor. La La Land ilk yarıda karakterlerin bireysel yaşamlarını irdeliyor. Onları zaten tanıdığımız için ikinci yarıda karakterlerin birbirlerine aşık olmalarına hazır hale geliyoruz. Yine de La La Land filminin temposu kaldığı yerden devam ediyor. Aşıklar Şehri, sabırlı izleyiciler için başlı başına bir ödül diyebiliriz.

Aşıklar Şehri filmi, konusu dahil her şeyiyle ince elenip sık dokunmuş bir bütün. La La Land’deki oyuncuların arasındaki kimya filmi izlerken oldukça keyif veriyor. Konuyla ve atmosferle uyumlu olan müzikler, danslar ve kostümler de La La Land’i sıradan bir romantik komediden yukarılara, Oscar adaylıklarına taşıyan önemli etmenlerden. Ayrıca, La La Land doğal anlatımıyla bambaşka iki insanı anlatıyor gibi görünse de aslında hepimizin kendinden bir parça bulabileceği bir film. Bu da filme gösterilen ilgiyi artıyor olabilir.

La La Land

Aşıklar Şehri Hakkında Olumsuz Görüşler Neler?

La La Land genel olarak beğenilen bir film. Sadece romantik müzikal olarak görenler de sıradan deseler de kötü diye yorum yapan pek yok. La La Land hakkındaki en büyük tepki aslında filmin kendisine değil Oscar ödüllerine ve Hollywood’a yönelik. Daha geçen sene #oscarssowhite hastag’iyle yaşanan tartışmaların üstüne fazla bir şey değişmemiş gibi. Aslında filmler açısından biraz daha çeşitlilik söz konusu ama bazı eleştirmenler Moonlight gibi sosyal ve siyasi açıdan daha doyurucu filmlerin La La Land filminden daha fazla öne çıkması gerektiğini düşünüyor.

Bu eleştiriler bir yana, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği La La Land sıcak atmosferi, kaliteli görüntüleri, keyifli müzikleri ve danslarıyla seyirciyi kendine çekmeyi başarıyor. Öyleyse, Aşıklar Şehri filmini izlemek için ne duruyorsunuz? La La Land filmini vizyonda yakalayamazsanız iyi bir ses sistemiyle birlikte televizyonda da oldukça keyifle izleyebilirsiniz.

Siz de Aşıklar Şehri (La La Land) filmi hakkındaki fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Oscar ödüllü filmleri mi merak ediyorsunuz? Tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı