Son Çıkan Kitaplar ve Vizyondaki Filmler: Mayıs/2017

en son çıkan filmler

Her ay olduğu gibi bu ay da en izlenesi vizyondaki filmleri ve en okunası yeni çıkan kitaplar seçkimizle karşınızdayız. En son çıkan filmler arasında heyecan verici birçok filmin gösterime girdiğini ve yaz tatilinizde elinizden bırakamayacağınız birçok kitap basıldığını söylemekle kalalım ve sizi listemizle baş başa bırakalım.

En Son Çıkan Filmler

Trainspotting

1. T2: Trainspotting (T2: Trainspotting 2)

Irwin Welsh’in yazdığı Trainspotting yeraltı edebiyatının köşetaşlarından biri. Bu tarzı seviyorsanız ve ilk Trainspotting filmini beğendiyseniz yıllar sonra vizyona giren ikinci filmi de izlemenizi tavsiye ederiz. Film, ilk filmdeki sıkı dostların 20 yıl sonra bir araya gelmesini konu alıyor. Vizyon filmleri 2017 arasına girip girmeyeceği belirsiz olan film 5 Mayıs’ta nihayet bizlerle.

2. Yaratık: Covenant (Alien: Covenant)

Uzaylı filmleri arasında yeri büyük olan Yaratık serisinin en yenisinin başrolünde artık uzayda veya uzaylı olarak görmeye alıştığımız Michael Fassbander var. Yönetmen de Ridley Scott olunca film tavsiyeleri arasında almaktan pişmanlık duymayacağımız bir film olduğunu varsayıyoruz. Uzay gemisi Covenant’ın başına neler gelecek bakalım. Vizyon tarihi 12 Mayıs.

yaratik
King-Arthur-Legend

3. Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of the Sword)

Bu, hem dövüş filmleri hem de vizyondaki filmleri izlemeyi sevenlere hitap edebilecek bir film. En kötü ihtimalle, Charlie Hunnam ve Jude Law’un başrollerini paylaştığı film hanımlar için göz banyosu niteliğindedir. Başı dertten kurtulmayan Kral Arthur maceradan maceraya koşacak. Vizyon tarihi 12 Mayıs.

4. Hayalet Hikayesi (Personal Shopper)

Başrolünde Kristen Stewart’ın yine donuk bakışlarla oynamasına rağmen övgü toplayabilen bu film aslında Türkiye’de İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti. Filmde, Paris’te müşterisi için özel giyim alışverişi yapan bir kadının yaşadığı gizemli olaylar anlatılıyor. İzleyemeyenler için vizyon tarihi 19 Mayıs.

Personal_shopper
Genç-Karl-Marx

5. Genç Karl Marx (Le Jeune Karl Marx)

İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş bir film daha. Karl Marx, Friedrich Engels ve Jenny Marx’ın Paris, Brüksel ve Londra arasında geçen gençlik yıllarını anlatan film tarih severlerin beğenisini kazanacaktır. Vizyon tarihi 19 Mayıs.

6. Deha (Gifted)

En son çıkan filmlerden biri de Deha. Captain America rolünden tanıdığımız Chris Evans bu sefer dünyayı değil dahi yeğenini annesinin velayet davasının karmaşasından kurtarmaya çalışıyor. Mckenna Grace de pek sevimli bir dâhiye benziyor ve fragmandan gördüğümüz kadarıyla dayıyla yeğenin kimyası epey uyumlu. Vizyon tarihi 26 Mayıs.

gifted

En Son Çıkan Kitaplar

1. Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri ve Tren Geçti – Murathan Mungan

Murathan Mungan’ın aynı anda yayınlanan bu iki seçkisinden biz de bu ayki en son çıkan kitaplar listesinde aynı anda bahsedelim dedik. Ünlü öykücülerin “vapur” ve “tren” konsepti dahilindeki öykülerini bulabileceğiniz bu iki kitap, kitaplık raflarınızda mutlaka yer alması gereken kitaplar arasında. Metis Yayıncılık’tan çıktı.

tren-gecti
anne-frankin-hatira-defteri

2. Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank’ın Hatıra Defteri aslında yeni çıkan kitap değil ama İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçede yeniden basıldı, hem de Can Yücel çevirisiyle. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerden saklanan bu küçük kızın kaleminden saf ve duru bir şekilde akan anıları içiniz burularak okuyacaksınız.

3. Elflerin Yaşamı – Muriel Barberry

Kirpinin Zarafeti kitabıyla kitap okumak için iştahımızı kabartan Muriel Burberry yeni kitabıyla karşımızda. Birbirinden ayrı şehirlerde yaşayan ve farklı dilleri konulan iki karakterin ortak noktası elflerle iletişim kurabilmeleridir, devamı kitapta. Kırmızı Kedi’den çıkan kitabın çevirmeni Nihan Çetinkaya.

elflerin-yasami
bir-islikla-vivaldi

4. Bir Islıkla Vivaldi – Claude M. Steele

Kitap önerileri arasına kurgu dışı bir kitap da ekleyelim. Yeni bir yayınevi olan The Kitap’tan Orhan Düz çevirisiyle çıkan Bir Islıkla Vivaldi “Irkçılık ve Sterotip Tehdidi Bizi Nasıl Etkiler?” sorusuna yanıt arıyor. Korkunun dilinin üstümüzdeki etkisini keşfetmek için okunmalı.

5. Soluk Mavi Nokta – Carl Sagan

Son çıkan kitaplara bir de bilim eseri katalım. Carl Sagan’ın en ünlü kitaplarından biri olan Soluk Mavi Nokta, bu ay Ayrıntı Yayınları tarafından piyasaya çıkarılıyor. Soluk Mavi Nokta, Dünya’nın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen fotoğrafının adı. Kitap da Dünya ve Evren hakkında ufuk açıcı bilgiler sunuyor.

soluk-mavi-nokta

Bu kadar kitap ve film bana yetmez diyenler varsa şöyle alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı