Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımının sağlık açısından önemi oldukça büyük. İster yedi yaşında olun, isterseniz yetmiş. Ağız ve diş bakımı her zaman özen göstermeniz gereken en önemli konular arasında önceliklidir. Ağız sağlığı çoğu kişi tarafından ihmal edilir aslında. Garantiye alınmış, çok da önemli olmayan bir mesele gibi görünen ağız ve diş bakımı ise aslında hayatidir.

Diş Bakımı

Ağzınız, vücut sağlığınıza açılan pencere gibidir. Ne kadar sağlıklı bir ağız ve dişlere sahipseniz, vücut sağlığınız da o denli iyi durumda olacaktır. Düzenli bir biçimde diş hekiminizle randevulaşarak ağız ve diş kontrollerinizi yaptırmak atabileceğiniz en kritik adımlardan biridir. Bunun yanı sıra, diş temizliğinizi gündelik hayatınızda da kendi kendinize sağlamak ve buna vakit ayırmak durumunda olduğunuzu bilmeniz gerekir. Günlük ağız ve diş bakımı rutinlerinizi ihmal etmemelisiniz. Bu yazımız, ağız ve diş bakımı önemi ve neler yapabileceğiniz üzerine odaklanıyor. Doğru ağız ve diş bakımı nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım.

Diş Bakımı 101: Diş Fırçalama

Ağzınızın ve dişlerinizin temizliği ve sağlığı için atabileceğiniz en kolay adım, düzenli bir biçimde dişlerinizi fırçalamaktır. Diş fırçalarken doğru yöntemleri kullanmak da önemlidir. Diş fırçanızı ne çok sert ne de çok yumuşak darbelerle kullanmalısınız. Aynı zamanda diş etlerinizi de hırpalamamaya özen göstermelisiniz. Sağa sola ve yukarı aşağı yumuşak hareketlerle dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş fırçalamanın altın kuralı ise şu: Her gün iki kere, en az iki dakika.

Diş İpi Kullanımı

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka diş ipi ile dişlerinizin arasında kalan besin artıklarını ve diğer zararlı maddeleri temizlemelisiniz. Diş fırçanızın ulaşamayacağı yerlere ulaşacak olan diş ipi günde en az bir defa uygulanmalıdır. Kullandığınız ip en az 46 santimetre ebatlarında olmalı; kullanırken de diş etilerinizi kanatmamaya dikkat etmelisiniz.

Diş Bakımı

Ağız Temizleme Suyu ile Gargara 

Ağız temizleme suları günlük ağız ve diş bakımı için önemli ürünlerdir. Dişlerinizi fırçalayıp diş ipi uygulamasını da tamamladıktan sonra kullanacağınız ağız temizleme suyu hem nefesinizi ferahlatarak ağız kokusu ile savaşmanızda size yardımcı olacak hem de ağız ve diş sağlığınızı etkileyecek zararlı maddelere son bir dokunuşu sağlayacaktır. Aldığınız gargaranın etkisini gösterebilmesi için onu ağzınızda en az 2 dakika boyunca çalkalamanız ve dolaştırmanız şart.

Dil Temizliği

Dilimizin temizliği ağız ve diş sağlığında büyük rol oynar ve ne yazık ki çoğu zaman dil temizliğine önem verilmez. Oysa durum tam aksi olmalıdır. Dil temizliğinizi diş fırçanızın arkasını kullanarak yapabilmeniz mümkün. Aynı zamanda özel olarak dil temizlemek için üretilen dil temizleyicilerden de satın alabilirsiniz. Dil temizliğinizin ardından ağzınızı ağız temizleme suyu ile çalkayarak günlük ağız ve diş bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Dengeli Beslenme

Dengeli ve doğru beslenmenin ağız ve diş bakımı ve sağlığı açısından önemine de değinmek gerekir. Örneğin, sık aralıklarla gazlı ve şekerli içecekler tüketiyorsanız, bu durum hem diş sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir hem de ağız kokusunun oluşmasında etkili olacaktır. Dengeli ve doğru beslenmek, yemekler arasındaki atıştırmalıklarınızın da sağlıklı atıştırmalıklar olmasına özen göstermek gibi birtakım basit taktikler ile günlük ağız ve diş bakımı rutininizi destekleyebilirsiniz. Sigara kullanımını tamamen kesmeniz gerektiğini ise söylemememize gerek yoktur herhalde!

Diş Bakımı

Doğru Diş Macunu ve Diş Fırçası Seçimi

Doğru diş macunu seçimi de ağız ve diş bakımının ayrılmaz bir parçasıdır. Sizin için doğru olan ve ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek diş macunu için en iyi yol bu konuyu diş hekiminize danışmaktır elbette. Aynı zamanda, diş macunu seçiminizde çürüklerle savaşan florürlü ürünler tercih etmeyi unutmayın. Macunun florür değeri 1350-1500 arasında olmalı. Flörürlü ürünler kişisel tercihe bağlı olsa da, tadını, kokusunu ve kullanımınızın ardından size verdiği hissi sevdiğiniz bir diş macunu seçmeniz önemli.

Diş Bakımı

Diş fırçası seçiminizde ise, sert diş fırçalarının daha iyi temizlediği efsanesine inanmayın. Yumuşak kıllı fırçaları tercih edin ve doğru boyutlarda olmasına özen gösterin. En az 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde diş çıkarma ile ilgili bilmek istediğiniz her şey burada!

Önceki YazıSonraki Yazı